×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. decembris, 2012
Drukāt

Vēlreiz spriež par naudu veselības aprūpei

Foto - LETAFoto - LETA

Vakar notikušajā konferencē “Veselības aprūpes aktualitāte 2013” veselības ministre Ingrīda Circene (“Vienotība”) vēlreiz akcentēja nepieciešamību mainīt veselības aprūpes finansēšanas modeli.

 

“Pašlaik finansējums veselības aprūpei ir atkarīgs no politiskiem lēmumiem, jo nav neviena dokumenta, kas nosaka, cik daudz līdzekļu jāpiešķir veselības aprūpei,” paskaidroja Circene. Viņa atzina, ka nākamā gada budžets veselības aprūpei ir palielinājies, tomēr nav pietiekams, lai “nosegtu visu veselības aprūpes lauku”.

I. Circene paskaidroja, ka, ieviešot obligāto veselības apdrošināšanu, valsts varēs izvairīties no izmaksām par veselības aprūpi personām, kuras nemaksā nodokļus – šobrīd tas varētu skart 130 līdz 170 tūkstošus personu. Tomēr minimālais veselības aprūpes pakalpojumu grozs tikšot paredzēts arī šādām personām.

VM piedāvā vairākus jaunā modeļa finansēšanas variantus.

Par optimālāko VM uzskata veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu, pamatojoties uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksāšanas faktu, iezīmējot veselības aprūpes budžetam 2% no spēkā esošās IIN likmes.

Cits variants ir obligātā veselības apdrošināšana, ieviešot veselības nodokli 5% apmērā un nodalot to no spēkā esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes.

Kā vēl viens finansēšanas variants tiek piedāvāts sniegt veselības aprūpes pakalpojumus, pamatojoties uz valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) maksāšanas faktu, par 2% palielinot VSAOI likmi un attiecīgi samazinot IIN likmi.

Šo modeļu īstenošanai un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības palielināšanai nepieciešams papildu finansējums, pakāpeniski sasniedzot veselības aprūpes valsts budžetu 4,5% apmērā no IKP, pēc “Valdības rīcības plāna 2014”, vēlākais, līdz 2020. gadam.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+