×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2013
Drukāt

Venecuēlā notiek prezidenta vēlēšanas

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Venecuēlā šodien notiek prezidenta vēlēšanas, kas būs pirmais nopietnais pārbaudījums šogad mirušā līdzšinējā valsts līdera Ugo Čavesa iedibinātā režīma dzīvotspējai.

Vairums sabiedriskās domas aptauju gan liecina, ka Čavesa protežē un prezidenta pienākumu izpildītājs Nikolass Maduro ievērojami apsteidz opozīcijas kandidātu Enriki Kaprilesu. Tiesa gan, jaunākās aptaujas liecina, ka Kapriless savu atbalstu sabiedrībā ir palielinājis.

Vēlēšanu iecirkņi durvis vērs plkst.6.30 (plkst.13.30 pēc Latvijas laika), un plānots, ka tie būs atvērti desmit stundas, lai gan iespēja nobalsot tiks nodrošināta visiem, kuri līdz iecirkņu oficiālā darba laika beigām būs iestājušies rindā.

Jaunais Venecuēlas prezidents zvērestu nodos 19.aprīlī, un jaunā prezidenta pilnvaru termiņš beigsies 2019.gada janvārī.

Abi kandidāti savas kampaņas oficiāli noslēdza ceturtdien, uzstājoties masu mītiņos, uz kuriem pulcējās simtiem tūkstošu venecuēliešu.

Maduro aicināja venecuēliešus sekot “komandierim Čavesam kā tēvzemes garīgajam vadonim”. “Esmu Čavesa dēls,” Karakasas centrā uzrunājot savus atbalstītājus, uzsvēra 50 gadus vecais bijušais autobusa šoferis un arodbiedrību aktīvists. “Esmu gatavs būt jūsu prezidents.”

Uz to pūlis atbildēja, skandējot viņa kampaņas lozungu: “Es zvēru Čavesam, es balsošu par Maduro!”

Tikmēr 40 gadus vecais Kapriless, kurš pagājušā gada oktobrī notikušajās vēlēšanās zaudēja Čavesam, savu pēdējo kampaņas mītiņu rīkoja kaimiņos esošajā Barkisimeto, solot saviem atbalstītājiem pielikt punktu 14 gadus ilgušajai sabiedrības šķelšanai un strauji augošajai noziedzībai.

“Tie, kuri valda šodien, nekad neko nav darījuši jūsu drošībai. Svētdien mums jāizvēlas starp dzīvību un nāvi,” sacīja enerģiskais Mirandas štata gubernators. “Ja jūs vēlaties nākotni, jums jābalso par pārmaiņām, par citādu valdību.”

Lai gan priekšvēlēšanu kampaņa oficiāli beidzās ceturtdien, vēlēšanu priekšvakarā valsts televīzija demonstrēja kadrus, kuros redzams, kā Maduro kopā ar slaveno argentīniešu futbolistu Djego Maradonu apmeklē Čavesa kapa vietu.

Kapriless notikušo uzskata par priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumu un ir iesniedzis oficiālu sūdzību Vēlēšanu komisijā.

Šīs būs pirmās vēlēšanas pēdējo divu desmitgažu laikā, kurās biļetenos Čavesa vārda nebūs, taču daudzējādā ziņā balsošana joprojām būs par viņu. Maduro sevi pasludinājis par Čavesa “pirmo apustuli” un ar savu aso retoriku sācis atdarināt bijušo vadoni.

Katrā Maduro mītiņā tika demonstrēts videoieraksts, kurā redzams, kā Čevess savā pēdējā uzrunā tautai sniedz svētību savam pēctecim.

Apzinoties Čavesa popularitāti nabadzīgo slāņu vidū, lielu daļu savas kampaņas Kapriless veltīja tam, lai vēlētājus pārliecinātu, ka viņš negrasās likvidēt bijušā prezidenta ieviestās sociālās programmas. Lai piesaistītu līdzšinējos Čavesa atbalstītājus, opozīcijas kandidāts solīja arī par 40% paaugstināt algas.

Ja vēlēšanās uzvarēs Maduro, viņam nāksies meklēt veidus, kā pakļaut savai kontrolei līdzšinējo raibo valdošo koalīciju, kuru saturēja Čavesa harismātiskā personība, kādas viņam pašam trūkst.

Taču Kaprilesu uzvaras gadījumā gaida vēl grūtāks uzdevums – Čavesa varas gadi pilnībā pārmainījuši Venecuēlu, un gandrīz visas valsts institūcijas, sākot ar ministrijām un beidzot ar armiju, vada bijušā autoritārā un populistiskā līdera pārliecināti sekotāji.

Kampaņas laikā Kapriless jau sācis uzbrukumu Maduro un viņa līdzgaitniekiem, paziņojot, ka tie tikai ārēji ir revolucionāri, ir nodevuši Čavesa idejas un patiesībā rūpējas vienīgi par savu kabatu pildīšanu.

Savukārt Maduro centās savu sāncensi attēlot, kā izlutinātu bagātnieku atvasi, kas pārstāv vienīgi Venecuēlas bagāto un savtīgo eliti, kā arī tās “imperiālistiskos” finansiālos atbalstītājus Vašingtonā.

Vienlaikus abi kandidāti viens otru apsūdzējuši dažādās sazvērestībās un kūdīšanā uz vardarbību.

Čavesa lojālisti apsūdz opozīciju plānos īstenot valsts apvērsumu, kamēr Kaprilesa nometne vaino valdošo režīmu nekaunīgā valsts resursu izmantošanā.

Kapriless pārstāv mēreno Taisnīguma pirmo partiju un iestājas par kreisi centrisku politiku. Viņš uzskata, ka Venecuēlai būtu jāseko “Brazīlijas ekonomiskajam modelim, atļaujot tirgum spēlēt savu lomu, vienlaikus par prioritāti padarot sociālo progresu”.

Kapriless sola, ka savas uzvaras gadījumā viņš pārstās izdāļāt Venecuēlas naftas rezerves citām valstīm, lai uzturētu tur pie varas esošos Čavesam draudzīgos kreisos populistus. Viņš sola arī pārtraukt ciešās attiecības ar odiozajiem Baltkrievijas un Irānas režīmiem, kurus par saviem sabiedrotajiem uzskatīja līdzšinējais Venecuēlas līderis.

Tomēr daudzi venecuēlieši saka, ka viņi palikšot uzticīgi Čavesam un balsošot par viņa izvēlēto pēcteci neatkarīgi no tā, ko patiesībā tie domātu par Maduro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+