Tehnika
Tehnoloģijas

“Venta-1” nogādājis kosmosā prototipu nanozondei 0


“Ventas-1” palaišana orbītā plānota šā gada otrajā ceturksnī ar indiešu nesējraķeti. Satelīts riņķos ap Zemi aptuveni 500 kilometru augstumā ar apriņķošanas periodu 94 minūtes pa polāru orbītu, proti, orbītu, kas šķērso Latviju.
“Ventas-1” palaišana orbītā plānota šā gada otrajā ceturksnī ar indiešu nesējraķeti. Satelīts riņķos ap Zemi aptuveni 500 kilometru augstumā ar apriņķošanas periodu 94 minūtes pa polāru orbītu, proti, orbītu, kas šķērso Latviju.
Foto – LETA

Latvijas pirmais mākslīgais Zemes pavadonis “Venta-1” nogādājis kosmosā prototipu nanozondei, kādu britu zinātnieka Stīvena Hokinga un Krievijas miljardiera Jurija Milnera projektā “Breakthrough Starshot” paredzēts palaist uz Centaura Alfas zvaigznāju, vēsta portāls “Business Insider”.

Šis nanozondes prototips, kuram dots nosaukums “Sprite”, ir dažus milimetrus biezs un tā izmērs ir 12 kvadrātcentimetri. Tam ir Saules baterijas, centrālais procesors, antenas, žiroskops un magnētiskā lauka mērītāji.

Viens šāds nanozondes prototips ir piestiprināts pavadonim “Venta-1”, bet otrs – Itālijas satelītam “Max Valier”, kā arī vēl četri prototipi atrodas “Max Valier” iekšpusē, vēsta “Business Insider”. Abi šie pavadoņi 23.jūnijā tika nogādāti kosmosā ar Indijas nesējraķeti PSLV-C38.

Projekts “Breakthrough Starshot” informējis, ka ar nanopavadoņu prototipiem tiek uzturēti radiosakari no Zemes stacijām Kalifornijā un Ņujorkā, kā arī ar tiem sakarus uztur radioamatieri.

“Šīs misijas nolūks ir izmēģināt, cik labi orbītā darbojas “Sprite” elektronika,” norādīts “Breakthrough Starshot” paziņojumā.

Projekts, kura vērtība ir 100 miljoni ASV dolāru, paredz šādas nanozondes apmēram pēc 25 gadiem palaist uz Zemei tuvāko zvaigznāju Centaura Alfu. Nanozondes pārvietosies, izmantojot tā dēvēto kosmosa buru, kas saņems enerģiju no jaudīgiem lāzeriem uz Zemes. Iecerēts, ka šādi nanozonde varētu sasniegt Centaura Alfu 20 gadu laikā.

Satelīta “Venta-1” projektu vadītājs Aigars Krauze aģentūrai LETA pastāstīja, ka nanozondes prototips satelītam pievienots, lai nogādātu to kosmosā. Viņš uzsvēra, ka satelīts izmantots kā transportlīdzeklis prototipam un tālāka saistība ar projektu “Breakthrough Starshot” tam nav.

Krauze sacīja, ka lēmums nanozondes prototipu pievienot satelītam izrietēja no “Venta-1” projektu vadītāja Induļa Kalniņa sadarbības ar projekta “Breakthrough Starshot” īstenotājiem, kuriem bija nepieciešams nogādāt izstrādāto “Sprite” prototipu kosmosā.

Pēc Krauzes teiktā, iepriekš Ventspils Augstskolas mājaslapā tika ievietota informācija, ka satelītam pirms palaišanas kosmosā tiks pievienots nanozondes prototips, tomēr plašāku informāciju par to projekta “Venta-1” īstenotāji nevarēja sniegt, jo “Sprite” pievienošana satelītam tiešā veidā nebija saistīta ar pašu “Venta-1” projektu un tā īstenotāji nav iesaistīti projekta “Breakthrough Starshot” realizēšanā.

Savukārt taujāts, vai projekta “Venta-1” īstenotāji saņēma finansiālu atlīdzību par to, ka nanozondes prototips nogādāts kosmosā, Krauze sacīja, ka par to netika saņemta nekāda veida samaksa.

LA.lv