Publicitātes foto

Ventspilī svinēs lībiešu kultūru 1

Nedēļas nogalē, 12. un 13. septembrī, Ventspils Galvenajā bibliotēkā un Livonijas ordeņa pilī risināsies ceturtās Lībiešu kultūras dienas, kuru ietvaros atvērs unikālu grāmatu, portālam LA.lv pastāstīja nodibinājuma Ventspils lībiešu apvienība “Rānda”” valdes priekšsēdētāja Māra Vīgerte.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 7
Veselam
Zinātnieki atklājuši iemeslu, kas varētu izskaidrot gados jaunu cilvēku biežo saslimstību ar vēzi 57
Lasīt citas ziņas

Lībiešu kultūras dienas Ventspilī aizsāksies piektdien, 12. septembrī, plkst. 17 Ventspils Galvenajā bibliotēkā ar Ventspils lībiešu ansambļa “Rāndalist”, Ventspils novada folkloras kopas “Kāndla” un “Piški kāndla” dziesmām. Sarīkojumā atklās fotogrāfa Jura Ģiguļa fotoizstādi “Jāņa Prinča diena”, kurā fotogrāfs mūsdienu acīm skata vietas un notikumus, ko ietekmējis viens no spilgtākajiem lībiešu tautas pārstāvjiem – Jānis Princis vecākais.

Lībiešu kultūras dienu otrā diena sāksies plkst. 10 ar īsu piemiņas brīdi pie lībiešu dzejnieka Jāņa Prinča pieminekļa, bet plkst. 11 Ventspils Galvenajā bibliotēkā notiks starptautiska zinātniskā konference Livonica IV “Lībieši: valoda, vēsture, kultūra”. Tās ietvaros atvērs unikālu grāmatu – Jāņa Prinča un viņa vecākā dēla Jāņa sarakstītās grāmatas “Jūrnieku svētās dziesmas un lūgšanas” trešo izdevumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Grāmatas oriģināls ir otrais latviešu oriģināldzejas krājums, tas izdots 1845. gadā. Lībiešu zvejnieks un Pizes baznīcas ķesteris Jānis Princis vecākais bija devis solījumu Dievam rakstīt dziesmas, ja tas sargās viņa dzīvību briesmīgajā vētrā. Krājumā nebija tikai slavas dziesmas Dievam par brīnišķo izglābšanos, tas bija pirmais mēģinājums latviešu valodā apdzejot jūru un jūrmalnieku bīstamo darbu.

“Lasot Prinču darbus, pārsteidz to mūsdienīgums gan valodā, gan pasaules uztverē,” saka Māra Vīgerte. “Ne velti, apzinoties grāmatas vērtību, 1914. gadā arhibīskaps Teodors Gīnbergs Ventspilī atkārtoti izdeva Jāņa Prinča un viņa dēla Jāņa grāmatu. Tomēr tagad, simtgadu pēc otrā grāmatas izdevuma, bibliotēkās ir saglabājušies tikai daži Jāņa Prinča un viņa dēla Jāņa 1845. gadā iznākušās grāmatas “Jūrnieku svētās dziesmas un lūgšanas” eksemplāri, bet plašākam interesentu lokam grāmata nav pieejama.”

Tādēļ Ventspils bibliotēkas darbinieces izlēma, ka vajadzētu krājumu pārizdot, un ideju īstenoja nodibinājums “Ventspils lībiešu apvienība “Rānda””, sadarbojoties ar Lībiešu kultūras centru, Latvijas Universitātes Akadēmisko bibliotēku un izmantojot Ventspils pilsētas domes finansiālo atbalstu.

Jaunā grāmata iekļauj 1845. gada izdotā krājuma faksimilu, Tenu Karmas rakstu par šo unikālo izdevumu un dzejoļu autoriem, arī grāmatas teksta atveidojumu mūsdienu latviešu valodā, kas ļauj tiem, kas nav veikli vecās rakstības lasīšanā, iepazīt Prinču literāro devumu, saka Vīgerte.

Noslēdzot Lībiešu kultūras dienu pasākumus, sestdien, 13. septembrī, plkst 17 Ventspils Livonijas ordeņa pilī izskanēs koncerts “Rānda kīelad” (“Jūrmalas zvani”), kurā piedalīsies Salaspils lībiešu koris “Lōja” (diriģenti Ģirts Gailītis un Dace Melvere) un Liepājas zvanu koris “Campanella” (vadītāja Astra Ziemele).

Lībiešu kultūras dienas Ventspilī rīko nodibinājums “Ventspils lībiešu apvienība “Rānda”” un Līvu savienības Ventspils nodaļa sadarbībā ar Lībiešu kultūras centru. Lībiešu kultūras dienas finansiāli atbalsta Ventspils pilsētas dome, Latviešu valodas aģentūra un SIA “Baltimar VT”. Lībiešu kultūras dienu Ventspilī sadarbības partneri ir Ventspils muzejs un Ventspils bibliotēka.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.