×
Mobilā versija
+15°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. septembris, 2014
Drukāt

Ventspils teātra nama pazudušie griesti mākslinieku instalācijā

Foto - Kaspars GroševsFoto - Kaspars Groševs

Ventspilī teātra namā “Jūras vārti” līdz 28. septembrim skatāma “OAOA (Jūras griesti)”, ko veido Oļa Vasiļjeva un Kaspars Groševs. Tā ir vienīgā iespēja šo izstādi redzēt, jo instalācija nav pārvietojama.

Izstāde ir mākslinieku izvēle un piedāvājums, kas veidots kā veltījums pazudušajiem griestiem. Izstādē būs redzami sietspiedes tehnikā veidoti plakāti, atsevišķi objekti no keramikas un tekstila. “Tas, ka izstāde ir tieši Ventspilī “Jūras vārtos”, nav tikai sakritība, jo māksliniece Oļa Vasiļjeva ir ventspilniece, kas tagad dzīvo un strādā Amsterdamā, bet ar šo izstādi it kā atgriežas mājās,” atklāj izstādes kuratore Zane Onckule. Pirms neilga laika teātra nams “Jūras vārti” piedzīvoja pārmaiņas, kuru gaitā no tam pazuda īpašie griesti, kas palikuši atmiņā vecajiem ventspilniekiem. “Lielajā zālē bija īpaši griesti, un tagad mākslinieki izstādē veido komentārus par šiem pazudušajiem griestiem. Īpašs stāsts ir par to, ka Oļas tēvocis strādāja “Jūras vārtos” un viņam bija saistība ar šiem griestiem. Tie bija veidoti kā stalaktīti. Tāds īsts padomju perioda veidojums,” radošās idejas aizsākumus ieskicē Z. Onckule. Izstāde ir trausla. Pats izstādes kodols ir foajē, kur mākslinieki apzīmējuši stiklus ar dažādiem uzrakstiem. Tāpat izstādē mākslinieki apmeklētājiem piedāvā videomateriālus, instalācijas no papīra, grafikas, keramikas. Šai izstādei ir īpašs audiogids, kurā dzirdama Oļas pirmās mākslas skolotājas Mairitas Kušes balss, kas izstādes apmeklētājiem pastāsta par šiem pazudušajiem griestiem.

Mākslinieki ir padomājuši un izstādes apmeklētājiem piedāvā informatīvos bukletus, kas palīdz orientēties izstādē un atrast visus mākslas objektus.

Iespējams, ka Ventspilī kāds jau pamanījis mākslinieku izvietotos plakātus pilsētas ielās, kas bija kā izstādes ievads un aicinājums apmeklēt izstādi.

O. Vasiļjeva strādā ar video, tēlniecību, mūziku un tekstiem, viņas darbos vērojamas plašas atsauces uz daiļamatniecību, mūziku, subkultūrām un literatūru. Viņa ir dzimusi ventspilniece un jau vairākus gadus savu māksliniecisko karjeru veido Amsterdamā, pēdējais viņas lielākais sasniegums ir nominācija prestižajai Romas balvai “Prix de Rome”. K. Groševam raksturīgi strādāt ar zīmējumu, skaņu, tekstu un objektiem. Viņš ir šogad atvērtās galerijas “427” līdzdibinātājs un kurators, publicējas mākslas žurnālā “Studija” un darbojas eksperimentālās mūzikas jomā. Instalāciju abi mākslinieki skaidro kā ceļvedi pazudušajiem griestiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+