×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
9. februāris, 2017
Drukāt

Verhovena un Ipēras izaicinājums

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Kopš 80. gadiem, kad Pols Verhovens kā viesulis iebrāzās Holivudā, viņam kino industrijā bijusi īpaša vieta. Kaut arī izslavēts kā skandālists, viņš sagādājis pamatīgu pārsteigumu – drāmu “Viņa”, par kuras titullomu 63 gadu vecumā pirmo reizi “Oskaram” nominēta franču dīva Izabella Ipēra.

Izabellas Ipēras karjeru pavada skaļi aplausi un aktrises uzdrīkstēšanās uz lielā ekrāna izdzīvot arī daudz ko tādu, kas sagādā ne mazums neērtu brīžu šaipus ekrānam sēdošajiem. Saskaņā ar Pola Verhovena teikto, viņa atšķirībā no Nikolas Kidmenas, Šaronas Stounas – viņa trillera “Pamatinstinkts” (1992) zvaigznes! –, Džuliannas Mūras, Daienas Leinas, kā arī Marionas Kotijāras nenobijās, izlasījusi scenāriju, kura darbība jau no Holivudas bija pārcelta uz Franciju un kura ekranizācijā Verhovens redzējis vien Ipēru. Rezultātā “Viņa” nokļuva gan Kannu kinofestivāla oficiālajā konkursa programmā, gan ir iemesta sacensībā par kino pasaules iekārojamāko balvu “Oskaru”, turklāt par lomu Izabella Ipēra jau saņēmusi “Zelta globusu”, kas ļauj lolot cerības arī uz zeltīto vīriņu.

“Viņa” ir žanru sajaukums, tos visus pavada baisa atmosfēra, ko izdevies iemūžināt Polam Verhovenam un filmas galvenajai zvaigznei Izabellai Ipērai, kura savu varoni loba kā sīpolu. Mišelu, slepkavas un sadista meitu, pašas mājā izvaro pa logu iebrucis cilvēks maskā. Tā vietā, lai zvanītu policijai, viņa nolemj uzbrucēju atrast pašas spēkiem. Taču nekas nenotiek tā, kā ierasts būtu redzēt, piemēram, Holivudas projektos, jo Verhovens, kaut arī radījis tur virkni filmu – arī “Robokopu” (1987), “Absolūto atmiņu” (1990) un “Nemanāmo cilvēku” (2000), kas pielika punktu viņa vēlmei darboties pēc Holivudas uzspiestajiem rāmjiem –, nesēž uz veciem lauriem un nebaidās spriedzes, šausmu un izmisīgu centienu izdzīvot – visu, ko izdzīvo arī Mišelas dibinātās videospēļu kompānijas ārprātīgi vardarbīgo produktu patērētāji.

“Viņā” ir humors, šausmas un ģimenes drāma, un daudzlīmeņu stāstījums Verhovena jaunāko filmu pēc visām tās kvalitātēm ļauj dēvēt par Eiropas kino. Tā neparedzamie sižeta pavērsieni Ipēras varoni aizved visdažādākajās situācijās, kur jaunās formās atdzimst Verhovenam tik raksturīgie seksualitātes un vardarbības motīvi, kas šajā lentē sasnieguši kulmināciju, pateicoties Ipērai. Un ne tikai – 11 kategorijās šī filma nominēta franču “Oskaram” jeb “Cēzaram”.

 

“Viņa”/”Elle”

Francija, Vācija, Beļģija, 2016

Režisors: Pols Verhovens

Galvenajā lomā – Izabella Ipēra

No 10. februāra “Kino Citadele”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+