Latvijā
Kriminālziņas

Vērienīgajā “Latvenergo” krimināllietā palielinājies apsūdzēto skaits 16

Foto – LETA

Vērienīgajā uzņēmuma “Latvenergo” kukuļņemšanas pamatlietā Ģenerālprokuratūra apsūdzētā statusu noteikusi vēl vairākām personām, tādējādi šobrīd šajā kriminālprocesā kopā ir apsūdzētas 12 personas.

Janvārī apjomīgajā krimināllietā Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurore Viorika Jirgena ir pieņēmusi vairākus lēmumus par personu saukšanu pie kriminālatbildības, informēja Ģenerālprokuratūras preses sekretāre Kristīne Sutugina. Apsūdzības celtas par dažādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu saistībā ar laika periodā no 2004.gada 8.jūnija līdz 2010.gada 3.martam īstenotajiem iepirkumiem un noslēgtajiem līgumiem par Rīgas otrās termoelektrocentrāles (TEC 2) rekonstrukciju.

Apsūdzības celtas par “Latvenergo” un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem kopskaitā sešu konsultāciju līgumiem, par “Latvenergo” un Spānijas uzņēmuma starpā noslēgtajiem Rīgas otrās TEC pirmās kārtas būvniecības līgumu un apkopes un uzturēšanas līgumu. Apsūdzība attiecas arī uz “Latvenergo” un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto Rīgas TEC 2 otrās kārtas būvniecības līgumu.

Papildinot un grozot iepriekš pieņemtos lēmumus, ir celtas galīgās apsūdzības gan personām, kuras jau iepriekš šajā lietā bija apsūdzētas, gan arī celtas apsūdzības citām, līdz šim neapsūdzētām personām. Tādējādi šobrīd šajā kriminālprocesā kopā ir apsūdzētas 12 personas.

Ģenerālprokuratūra šodien izplatītajā preses paziņojumā informē, ka galīgās apsūdzības celtas trim bijušajām “Latvenergo” amatpersonām par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izraisījušas smagas sekas, sadārdzinot iepriekšminētos sešus konsultāciju līgumus kopā par 201 196 eiro, ar Spānijas uzņēmumu noslēgtos līgumus par 24 796 966 eiro un ar Turcijas uzņēmumu noslēgto līgumu par 11 289 222 eiro.

Prokuratūra uzskata, ka saistībā ar Rīgas otrās TEC abās kārtās noslēgtajiem konsultācijas līgumiem un Rīgas otrās TEC pirmās kārtas būvniecības un apkopes un uzturēšanas līgumiem trīs bijušās amatpersonas pieņēma kukuli kopā 3 967 167 eiro apmērā, savukārt par Rīgas otrās TEC otrās kārtas būvniecības līgumu pieņēma daļu no kukuļa – 191 392 eiro.

Divām no bijušajām “Latvenergo” amatpersonām apsūdzības celtas arī par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā ar citiem organizētās grupas dalībniekiem, kopskaitā astoņām personām, kopā legalizējot 8 252 513 eiro.

Tāpat vienai personai apsūdzība celta par dienesta pilnvaru pārsniegšanas, kas izraisījusi smagas sekas, atbalstīšanu, kukuļdošanu lielā apmērā bijušajām “Latvenergo” amatpersonām un par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar līgumiem, kas noslēgti starp “Latvenergo” un Šveices, Spānijas un Turcijas uzņēmumiem.

Diviem ārvalstu pilsoņiem apsūdzības celtas par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar “Latvenergo” un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem sešiem konsultāciju līgumiem. Pret šo Šveices uzņēmumu sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai.

Savukārt vēl vienai personai apsūdzība celta par to, ka viņa atbalstīja tirgošanos ar ietekmi, kas notika saistībā ar “Latvenergo” un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu.

Jirgena jau 2016.gada sākumā aģentūrai LETA teica, ka pamatlietā apsūdzības celtas trīs bijušajām “Latvenergo” amatpersonām, tostarp bijušajam “Latvenergo” prezidentam Kārlim Miķelsonam un kādreizējam “Latvenergo” viceprezidentam Aigaram Meļko. Tāpat pamatlietā apsūdzēts biznesa konsultants Andrejs Livanovičs, divi Vācijas un Šveices pilsoņi.

Ģenerālprokuratūra atgādina, ka iepriekš no “Latvenergo” kriminālprocesa atsevišķi izdalītas četras lietas, no kurās divās kriminālprocess ir pabeigts, piemērojot prokurora priekšrakstu par sodu divām fiziskām personām, un piespiedu ietekmēšanas līdzekli – naudas piedziņu – divām juridiskajām personām.

Divi no izdalītajiem kriminālprocesiem, kopskaitā piecu personu apsūdzībā atrodas tiesā. Šobrīd vienā no šiem procesiem notiek tiesvedība pirmajā tiesu instancē, bet otrā – apelācijas instancē.

Prokuratūrā palikušajā kriminālprocesā joprojām turpinās pirmstiesas process, kurā bez iepriekš minētajām 12 personām, kurām celtas apsūdzības, sākti procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu septiņām juridiskajām personām.

Plašāka informācija par izmeklējamiem faktiem, personām un nozieguma izdarīšanas apstākļiem pagaidām netiks sniegta. Prokuratūra arī pagaidām neatklāj, kad lietu varētu nosūtīt uz tiesu.

Saistītie raksti

Tā dēvēto “Latvenergo” amatpersonu krimināllietu KNAB sāka 2010.gadā. Tā paša gada vasarā birojs veica vērienīgas kratīšanas un aizturēja vairākas amatpersonas, tostarp “Latvenergo” prezidentu Miķelsonu, viņa vietnieku Meļko un citas personas.

2012.gada rudenī KNAB lūdza prokuratūru pie kriminālatbildības saukt kopumā 17 personas saistībā ar amatpersonu kukuļošanu “Latvenergo” realizētajos Pļaviņu hidroelektrostacijas un Rīgas otrās TEC rekonstrukcijas projektos.

LA.lv