×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
21. jūlijs, 2015
Drukāt

Kemerons vēršas pret islāma ekstrēmistiem (1)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Britānijas premjerministrs Deivids Kemerons pirmdien, 20.jūlijā, uzrunā valsts otrā lielākajā pilsētā Birmingemā publiskoja ilgtermiņa plānu islāma ekstrēmisma apkarošanai, apliecinot apņēmību vērsties pret indīgo ideoloģiju, kas ievilina jaunus cilvēkus tā dēvētās Islāma valsts (“IS”) grupējumā. Premjers piebilda, ka Britānija aktīvāk piedalīsies ASV un sabiedroto aviācijas uzbrukumos “IS” grupējumam Sīrijā, ziņo aģentūra “Associated Press”.

Jāveido saliedētāka nācija

Kemerons uzsvēra, ka ir jāvēršas pret grupējuma ekstrēmistisko ideoloģiju, lai veidotu Britānijā saliedētāku nāciju, kurā integrēties būtu ieinteresēti arī musulmaņu jaunieši. Daudziem cilvēkiem, kas dzimuši Britānijā, ir maza saikne ar valsti, un tas padara viņus uzņēmīgus pret radikalizāciju, teica premjers. “Patiešām, dažās mūsu kopienās jūs varat pavadīt visu mūžu un ļoti maz saskarties ar cilvēkiem, kam ir cita ticība un izcelsme, tāpēc ir jāmeklē veidi, kā vairot iespējas jauniem cilvēkiem no dažādām etniskām minoritātēm iekļauties sabiedrībā. Kad tādi grupējumi kā “IS” mēģina piesaistīt jaunus cilvēkus saviem naidīgajiem mērķiem, tie var piedāvāt viņiem piederības sajūtu, kuras viņiem pietrūkst šeit, savās mājās.

Mums jāatzīst traģiskā patiesība, ka šajā valstī ir dzimuši un uzauguši cilvēki, kas nesolidarizējas ar Britāniju,” sacīja Kemerons. “Mēs saduramies ar radikālu ideoloģiju, kas ir ne tikai graujoša, bet arī šķietami izraujoša, tāda, kas bieži ievilkusi cilvēkus no nevardarbības vardarbībā, nomācot mērenos viedokļus debatēs, un kas var gūt virzību identitātes trūkuma un integrācijas neveiksmju dēļ.” Viņš solīja risināt integrācijas neveiksmes, kā dēļ simtiem Apvienotās Karalistes pilsoņu ir pievienojušies islāmistu kaujiniekiem. “Mēs cienām dažādas ticības, taču arī sagaidām, ka šīs ticības pārstāvji atbalstīs britu dzīvesveidu,” uzsvēra Britānijas valdības vadītājs.

Kemerons pievērsās arī jūtīgajam jautājumam par lomu, kādu Britānijas musulmaņu kopienai vajadzētu uzņemties cīņā pret “Islāma valsti”, paziņojot, ka tik ekstrēmistiski uzskati kā ticēšana ebreju sazvērestībai un pretestība liberālām pamatvērtībām, ir ceļš uz vardarbību. “Ir tik daudz spēcīgu, pozitīvu musulmaņu balsu, kas tiek noslāpētas,” apgalvoja Britānijas premjers. “Pajautājiet sev, kā tas iespējams, ka padsmitnieki (-ces) pamet savas mājas Londonā, lai dotos karot “IS” pusē, bet debates sabiedrībā pievēršas tam, vai vainojami ir drošības dienesti? Ja mēs ļaujam ekstrēmistiem diktēt noteikumus debatēm, vai jābrīnās, ka cilvēkus piesaista šī ideoloģija,” teica Kemerons.

Stingrāk jāaizstāv britu vērtības

Kemerona paziņotais ilgtermiņa plāns paredz risināt integrācijas problēmas un apkarot pašmājās radušos islāma ekstrēmismu, kas mudina uz teroraktiem. Tieslietu ministre Terēze Meja paziņojusi, ka plāna īstenošanai būs jāpieņem jauni likumi, ziņo raidsabiedrība BBC. Plāns paredz vēršanos pret izkropļoto ekstrēmistisko ideoloģiju, kas noved pie radikalizācijas un vardarbības, noslāpējot mēreno musulmaņu viedokļus un sa­asinot identitātes krīzi daļā Britānijā dzimušo musulmaņu. Kemerons atzina apņēmības trūkumu no varas iestāžu puses britu vērtību aizstāvēšanā un paziņoja, ka turpmāk netiks aizvērtas acis, aizbildinoties ar kultūras atšķirībām. Kā britu sabiedrībai nepieņemamas viņš minēja piespiedu laulības un sieviešu ģenitāliju apgraizīšanu. Īpašu uzmanību paredzēts pievērst radikalizācijas problēmai skolās, cietumos un internetā, kur bieži plosās naida un vardarbības sludinātāji.

Vecāki varēs tieši vērsties iekšlietu iestādē, lai anulētu pasi savam bērnam, ja ir bažas, ka viņam vai viņai varētu būt nodoms pievienoties islāmistu kaujiniekiem. Kemerons brīdināja tos jaunos cilvēkus, kas tiek vilināti pievienoties islāmistiem Sīrijā un Irākā, neļauties apmānam, ka viņi būs cīnītāji pret netaisnību un par ticību. “Jūs būsiet tikai lielgabalu gaļa,” teica britu premjers. “Zēni tiks padarīti par spridzinātājiem pašnāvniekiem, bet meitenes par verdzenēm. Tikai dodot enerģisku pretsparu ekstrēmistu ideoloģijai un aizstāvot un veicinot mūsu kopējās britu vērtības, mēs varam uzvarēt mūsu paaudzes cīņā,” paziņoja Kemerons. Premjers pilnvarojis Luīzi Keisiju, kas vada valdības programmu palīdzībai ģimenēm, pārskatīt un izstrādāt visaptverošu rīcības plānu, lai vairotu iespējas saliedētākas britu nācijas veidošanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Dzejnieks…un kuri tad viņus radīja ar mērķi, apmācīja un sponsorēja? Labrīt! Vai ne tie paši pasaules policisti, koe?

Draugiem Facebook Twitter Google+