×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. augusts, 2014
Drukāt

Rasnačs: jokā, ka valdību sastāda specdienesti, ir gana daudz taisnības (23)

Foto - LETAFoto - LETA

“Situācija, kad lēmums par pielaides valsts noslēpumam piešķiršanu ministram tiek pieņemts tikai vairākus mēnešus pēc darba sākšanas, nopietni apgrūtina valdības darbu. Līdz ar to būtu nepieciešams, ka atbildīgie dienesti pārbaudi par personas iespējām saņemt pielaidi sāk jau valdības formēšanas gaitā,” uzskata Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”). Tādēļ viņas vadītā valdība uzdevusi Satversmes aizsardzības birojam (SAB) pārskatīt pielaižu piešķiršanas tiesisko regulējumu un tā atbilstību Eiropas Cilvēktiesību konvencijai.

Kā pastāstīja SAB pārstāve Iveta Maura, pašlaik birojs ir izveidojis darba grupu, kura savus priekšlikumus par iespējamiem uzlabojumiem iesniegs valdībā līdz augusta beigām. Skaidrs, ka īsajā laika sprīdī starp premjera nominēšanu un uzticības balsojumu Saeimā nav iespējams pilnvērtīgi izvērtēt visus piedāvātos kabineta ministrus. Kā viens no iespējamiem uzlabojumiem tiek minēta iespēja ieviest tā sauktās pirmsšķietamās pārbaudes. Tas nozīmē, ka drošības dienesti vēl pirms “lielās pārbaudes” izvērtētu, vai nav kādu acīmredzamu šķēršļu, kas traucētu ministram saņemt pielaidi valsts noslēpumam. Taču pat pozitīvs vērtējums pirmsšķietamajā pārbaudē nenozīmētu, ka personai ir piešķirta pielaide – šis lēmums tiktu pieņemts tikai pēc lielās pārbaudes, kas var vilkties mēnešiem ilgi. Pašlaik SAB nekādas sākotnējās pārbaudes neveic. Pēc MK noteikumiem ministra izvērtēšanu var sākt tikai pēc tam, kad viņš ir uzrakstījis iesniegumu ar lūgumu piešķirt pielaidi valsts noslēpumam un sniedzis datus par sevi.

Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK) priekšsēdētājs Valdis Zatlers uzskata, ka varētu diskutēt par iespējām samazināt pārbaudes termiņu no pusgada līdz četriem mēnešiem. Viņš atgādina, ka premjerministrs, stādot Ministru kabinetu, var noskaidrot, vai pārbaude par katru konkrēto ministra amata kandidātu būs vienkārša un īsa vai sarežģīta un ilga. Šādu atbildi iespējams gūt nedēļas laikā. Likums jau tagad šādu iespēju paredz, tomēr Straujumas valdības stādīšanas laikā tā netika izmantota, jo valdība tapa netipiski ātri. Runājot par pašu pielaižu piešķiršanas procesu, NDK vadītājs tajā nesaskata nekādu politiskās ietekmējamības iespēju. “Visās partijās ir cilvēki, kam atteikta pielaide valsts noslēpumam. Tomēr NDK nevienas partijas pārstāvis nav paudis neapmierinātību ar pielaižu piešķiršanas kārtību,” piebilda Zatlers.

Turpretim opozīcijas deputāts Andrejs Elk­sniņš (“SC”) Straujumas aktivitātes vērtē ļoti kritiski: “Šķiet, ka premjerministre attiecībā uz specdienestu uzraudzību pat nesaprot, ko dara. Nevienā ES valstī nav kārtības, ka specdienesti pārbaudītu ministrus un līdz ar to – faktiski sastādītu Ministru kabinetu. Ja tauta ievēlējusi parlamentu, kurš ieceļ ministrus, tad šie cilvēki ir saņēmuši augstāko uzticības vērtējumu no vēlētājiem un automātiski saņem arī pielaidi valsts noslēpumam.

Saeimas deputāts Dzintars Rasnačs (NA), kura partijas biedri valdībā vairākkārt saņēmuši atteikumu piešķirt pielaidi, uzskata, ka pašreizējā kārtība jāpapildina ar iespēju noraidītajam kandidātam uzreiz pārsūdzēt specdienestu lēmumu Administratīvajā tiesā. “Satversmē ir noteikts, ka ikvienam ir tiesības vērsties tiesā. Un, ja ir jautājumi, kurus nevar apstrīdēt tiesā, tad tas nav īsti tiesiski. Diemžēl skarbajā jokā, ka Latvijā valdību sastāda specdienesti, ir diezgan daudz taisnības,” uzskata deputāts.

Dzintars Zaķis (“Vienotība”) uzskata, ka valdības apstiprināšanas laikā vajadzētu ņemt piemēru no prezidenta ievēlēšanas procedūras, kad kandidāta iespēja strādāt ar noslēpumu tiek izvērtēta vēl pirms viņa apstiprināšanas. Tāpat, viņaprāt, jāprecizē pielaides anulēšanas kārtība. Zaķis noliedza Elksniņa un Rasnača pieļāvumus, ka specdienesti ietekmē valdības sastādīšanu savās vai “Vienotības” interesēs. “Tās ir pilnīgas blēņas un izdomājumi. NA iedomājusies, ka viņu ministriem politisku iemeslu dēļ neiedeva pielaidi, un tagad apgalvo, ka visa sistēma esot greiza. Gluži otrādi – sistēma ir precīzi kontrolēta un izpildīta. Dienesti dara to, ko likums viņiem liek, un neviens nevar viņus politiski ietekmēt,” apgalvoja Zaķis.

Jautājumu par nepilnībām pielaižu piešķiršanā aktualizējušas ne vien ministru Baibas Brokas un Romāna Naudiņa nedienas ar specdienestiem, bet arī Eiropas Cilvēktiesību tiesas (ECT) spriedums lietā “Ternovskis pret Latviju” par SAB atteikumu Valsts robežsardzes Jelgavas pārvaldes priekšniekam Andrim Ternovskim izsniegt speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam. Pēc sprieduma, valstij jāmaksā Ternovskim morālā kaitējuma kompensācija 5000 eiro apmērā. Turklāt ECT, tāpat kā deputāts Rasnačs, vērsusi uzmanību uz to, ka Latvijā atteikumu saņēmušajam nav iespējas aizstāvēt sevi tiesā un nav pieejami atteikuma pamatojuma dokumenti.

Pievienot komentāru

Komentāri (23)

 1. Sitaas divas hameleones es paziistu labi bildee,bet kas taa tresaa aizmuguree? Nu luuk,taapec jau vinas ir visas bildees,ka vinas ir noteiceejas par Latvijas valdiibas mafiju.Smaga lieta un veel prieksaa gari 4 gadi?Diez ko sitas divas maitas satraadas naakotne,kaadu banku atkal notirgos,kaadus,sev izdeviigus likumus izstraadaas par labu savai kabatai.

 2. Ta psrs komunistu varza joprojaam ir pie stuures un diez vai kaads spees aptureet so mafiju.No malas skatoties “latviesi” ?speciali lieku pedinas/jo tie nav latviesi,tie ir komunistu liidzskreejeeji joprojam tiiksminaas par saviem netiirajiem darbiem Dzimtene un kauna nav nevienaa acii.

 3. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  Rasnačs bija Tieslietu ministrs, kuru pakļautība ir Zemesgrāmatu dienests.
  Es personīgi griezos pie viņa pēc palīdzības atjaunot zemes grāmatas gan man personīgi, Gan LLK un LAO.

  Atbilde bija skaidra, ka es savus īpašumus nekad neatgūšu. Kāpēc to viņš nepateica.

  Kāpēc neatdos, es nejauši atradu pagastu arhīvu lieta Jāņa Vanaga, Zemkopības ministra 1940.gada 27. jūlija Rīkojumu par Tautas ienaidniekiem.
  Visiem, kuriem bija 20 ha zemes bija Tautas ienaidnieki!

  Tā Kabiles pagastā 92% BIJA TAUTAS IENAIDNIEKI!

  Tāpēc tagad Jelgavā Jānim Vanagam ierīko viņam goda auditoriju. Tapat, ka ir atjaunots Augusta Kirchenšteina vārdā nosauktais mikrobioloģijas institūts.

  Uz priekšu – uz komunisma uzvaru, kāmēr pēdejais krekls būs no pleciem nost!!!

 4. Artūrs Malta LZS priekšsēdētājs Atbildēt

  Kas satāda SAB???

  Kāpēc tiek pārkapta Satversme?

  Kas par to atbildīgs???

 5. Jā, kur ņemt tautai uzticamus deputātus. Vienkārši, tautai nav jābūt pasīvai un tai ir jāveido savām interesēm atbilstošas politiskas partijas vai jāstājas esošajās partijās, bet , ja tautai politika “pie kājas”, tad saņemiet tos, kurus izvirza savtīgas grupas.
  Tas nav viegli. Ar specdienestiem saistītas bandas pat tādu nevainīgu lietu, kā soliņus pa visu pilsētu lauž un bojā, nu nav to soliņu. Bet nav tāpēc, lai cilvēki pagalmos nesanāktu kopā, lai nesarunātos savā starpā, lai nesāktu runāt par politiku, par noziegumiem, par veselību, lai nedod Dievs cilvēki nesāktu saprast, ka viņiem ir visiem vienādas intereses un nesāktu apvienoties kaut kādai pretdarbībai, lai nebūtu vietas, kur pulcēties.

 6. … Rasnacs, vienigais, no augsminetiem, ka patriots pasaka un norada uz sadas patiesibas iespejamibu

  … Notikumi ir sanakusi jau pietiekama daudzuma, lai varetu sakt pieradit valsts drosibu instituciju neatbilstibu, lidzsinejo pasivitati vai pat tisu pretdarbibu savam uzdevumam – pasargat valsti un tas Satversmi no tas uzmetejiem no 5. kolonnas atbalstitajiem un nelojaliem pilsoniem un to organizacijam ..!n

 7. Bet tas, ka neatbilstību pielaidei par valsts noslēpumu atklāj pēc vairākiem mēnešiem, ir ļoti iedarbīgs veids, lai valstij kaitētu. Cik daudz trokšņa, klaigāšanas, pārmetumu, bet darbi uz prieksu nevirzās. Visi spēki veltīti strīdiem, darbība nenotiek. Vai ir vēl labāks veids kaitniecībai? Nav vajadzīgi diversanti, viss tāpat notiek.

 8. Maizītim jau laikam vārds NABADZĪBA skaitās valsts noslēpums.

 9. Gribētos jau, lai NA būtu pērkami, bet šie negrib. Tur arī ir tā problēma.

  • Kā nevar? Baiba Broka taču ir uzskatāms piemers:paņema 100 000 USD par kaut kādiem tur paklpojumiem.Un vel jo vairāk no cilvēka,kurš atrodas starptautiskā meklēšanā.
   Un Inčukalna gudrona dīķa sāga,kuru kūrē Ibragimovs viņs arī Naudiņš jau ari vel nav beigusies.

 10. Zaķi, tiec galā ar sevi! Atbildēt

  Jā, Zaķis jau no ir “lielākais” padomdevējs.

 11. Jokā, ka NA ir pērkami politiķi, kurus pērk, kam nav slinkums, arī ir liela daļa taisnības!

  • vai tu arī zini, kas nāk pēc muldēšanas…? Kuru nacionālistu ir kāds uzpircis vai nopircis? Bet ja nezini, nu tad – muti ciet!

 12. ja jau SAB nesnauz,tad drosi vien par katru politiki jau ir pietiekami daudz savakta informacija,ka neka no ta atkarajas valsts drosiba un citadi tas nemaz nevar but!taka tas ilgais laiks nemaz nav vajadzigs!par Eksnina spriedelejumiem nevar piekrist,jo vienkarsam balsotajam jau nav pieejamas sis zinas par uzticibumu!

 13. Kas pārbaudījis un pielaidis specdienestu darbiniekus darbam ar valsts noslēpumu? Paši sevi? Kur ir uzticības garantijas, ka paši nav ārzemju spiegi vai VDK bijušie aģenti? Ja tauta ir deputātu ievēlējusi, tad drošības dienestiem nav nekādas daļas. Un kādi gan mums ir slepenie dokumenti ko Krievijas izlūkdienests nebūtu jau nobildējis pirms vēl DP uzliek slepenības zīmogu? Bet vbiskuriozākais jau fakts, ka it kā vainīgais nedrīkst zināt par ko tiek sodīts.

 14. PALDIES PAR IZTEIKTO DOMU PATIESUMU abet un ne tikai. Diemžēl tā ir!!! Taču NEPIEKRĪTU ātrai pielaides izsniegšanai valsts noslēpumam!!! NEPAREIZI!!! Šis jautājums ir ĻOTI NOPIETNA LIETA!!! Zatlera kungs, GALĪGI GARĀM!!?

 15. Brīvību mēs neizcīnījām, “brīvību” mums iedeva. Tā nebvija dziesmotā revolūcija, tā bija “perestroika”. Visi vecie komunisti palika vadošos amatos vai arī iekārtojās mazāk redzamās siltās vietiņās. Dokolonizācija nenotika. Tautas fronti veidoja čeka. Čekas aģentūras tīkls tā arī nav ticis atmaskots. Saeima mums visu laiku ir bijusi pilna ar krieviem un izbijušajiem komunistiem, visas spēka struktūras – armija, policija, drošibas dienesti tāpat.
  Es gribētu zināt, kur un kā Latvijā varēja rasties tādi valsts noslēpumi, kurus kremlis šodien nezinātu?
  Tad kāda jēga un mērķis ir šim tirgum ap pielaidi valsts noslēpumiem?!

 16. Viss jau būtu labi, ja specdienesti nepārbaudītu amatpersonas jau par bijušajiem nedarbiem un kāršu spēlēm kādās nenosauktās vēstniecībās ….
  Ja nopietni- biznessaistības un lielkredīti ir bīstami, tāpat kādas draudzības un sakari. Vajag piemērus – marsieša kredīti un savulaik ģ. Baloža kāršu spēles, jūrmalgeitas personas un darbības principi, pat valsts bankas pārdošana sievas kredītu dēļ, dokumentu viltošanas Saeimas namā. Darīji vienreiz un tad darīs jau spiesti nākošreiz…

 17. Pēc būtības ,ja zināms valsts pilsoņu daudzums izvēl savu pārstāvi-deputātu,tad kā viņam var liegt pieeju valsts noslēpumam.Tātad ir lietas ,kas nav jāzin valsts pilsoņiem!Kam ir pakļauti specdienesti?

 18. dzivotspeja

 19. aprindas paraditos tadi kuri neizturetu SAB parbaudi nebutu nekads parsteigums bet Straujumai koalicijas dzivotspeca ir nepiecisama lai visa buda nesagrilotos priekslaikus. Ir jacer uz velesanam. Tad japienem, ka jauno razu vares izsijat daudz konsekventak.

 20. Maizītis ir cilvēks no nedaudz citas sfēras, varbūt SABā kaut kas mainīsies?

 21. Diemžēl arī deputātus izvirza ar specdienestiem saistītas bandas.

Draugiem Facebook Twitter Google+