×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
19. janvāris, 2015
Drukāt

Vērtēs riskus Latvijas tēlam, ja valsts nepiedalīsies izstādē “Expo” (2)

Foto: LETAFoto: LETA

Iepriekš plānotais izstādes "Expo Milano 2015" Latvijas paviljona makets.

Ekonomikas ministrijai (EM) sadarbībā ar Ārlietu ministriju uzdots vērtēt riskus Latvijas starptautiskajam tēlam, ja valsts nepiedalīsies izstādē “Expo Milano 2015” (“Expo”), pirmdien žurnālistiem pēc koalīcijas partiju sadarbības padomes sēdes sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”).

EM iecerējusi nākamajā Ministru kabineta sēdē aicināt valdību pārtraukt Latvijas dalību “Expo”.

Straujuma norādīja, ka gala lēmuma par to, vai turpināt dalību izstādē, vēl nav. “Galvenās bažas ir par starptautisko rezonansi, un man ir liels lūgums EM un Ārlietu ministrijai to izvērtēt, un tad mēs [valdībā] skatīsimies,” pauda premjere.

Dalību izstādē paredzēts vērtēt, ņemot vērā arī Latvijas prezidentūru Eiropas Savienības Padomē un attiecības ar Itāliju. “Protams, nevaram maksāt tās cenas, kādas [piedāvāja] divas kompānijas, kas bija pieteikušās. Man ir grūti apgalvot, jo man nav pierādījumu, bet ir iespējams, ka bija vienošanās kompāniju starpā par cenu celšanu. Bet, protams, ir svarīgs starptautiskais aspekts, ka esam prezidējošā valsts un kā tas atsauksies uz starptautiskajām un savstarpējām attiecībām ar Itāliju,” teica Straujuma.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) valdes sēdē nolēmusi, ka, ņemot vērā milzīgo sadārdzinājumu, valsts līdzekļu izlietošanu uzskatāma nelietderīgu, tādēļ ZZS koalīcijas partnerus aicinājusi atbalstīt EM ieceri šogad nepiedalīties izstādē, uzsvēra partiju apvienības pārstāvis Edgars Tavars.

“Latvijas dalība šādā projektā nebūtu efektīva, valsts līdzekļus valsts popularizēšanai un uzņemējdarbības, eksporta attīstībai var izmantot daudz mērķtiecīgāk un efektīvāk citos pasākumos,” viņš pārliecināts.

Savukārt Nacionālā apvienība (NA) konceptuāli atbalsta dalības apturēšanu, tomēr par to vēl tikšot lemts politiskā spēka valdes sēdē. “Izvērtējot visus apstākļus, ir skaidrs, ka EM būs jāizvērtē, kā atbildība tā ir un cik lielā mērā, jo kompānijai, kurai bija uzticēts izstrādāt visu kopējo plānu, bija jāņem vērā, ka izgatavošanai bija paredzēts tikai 1,6 miljoni. Mēs paļaujamies, ka EM izvērtējusi visus aspektus,” pauda NA valdes loceklis Imants Parādnieks.

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” iepriekš sacīja, ka EM ir izanalizējusi iespējas, kā izmantot Latvijai atvēlēto laukumu izstādē, tomēr nolemts valdību aicināt dalību “Expo” pārtraukt. “Iespējas [kā izmantot Latvijai atvēlēto laukumu izstādē] ir analizētas, izmaksas būtu lielas, tādēļ mans priekšlikums būs, ka mēs netērējam nodokļu maksātāju naudu dalībai “Expo”, bet lēmums ir jāpieņem Ministru kabinetā. (..) [EM] būs arī alternatīvs piedāvājums, bet es palieku pie savējā [piedāvājuma]. Es esmu konsultējusies arī ar nozares speciālistiem – gan tūrisma industriju, gan mārketinga speciālistiem – un visi ir principā vienisprātis, ka “Expo” šobrīd ieguldīt līdzekļus nav lietderīgi,” teica Reizniece-Ozola.

Jau rakstīts, ka konkurss par Latvijas paviljona būvniecību izstādē noslēdzās bez rezultātiem. Konkursā piedāvājumus iesniedza divi pretendenti – Latvijas kompānija “RBS Skals Būvvadība” un Itālijas uzņēmums “Paolo Beltrami S.p.A”, bet, tā kā abu pretendentu tehniskajos piedāvājumos konstatētas neatbilstības, kā arī ņemot vērā, ka abu pretendentu piedāvātās summas būtiski pārsniedz būvniecībai pieejamā finansējuma apmēru, EM iepirkuma konkursu beidza bez rezultāta.

Valdība pērn decembra vidū atbalstīja papildu 1,6 miljonu eiro piešķiršanu Latvija dalībai izstādē, un EM paziņoja, ka Latvijas paviljonu izstādē par 3,1 miljonu eiro varētu būvēt Šveices kompānija “Adunic AG”, taču nepieciešamajai līdzekļu pārdalei nepiekrita Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija. Pēcāk valdība atcēla plānoto paviljona būvniecību Latvijas dalībai izstādē, vienlaikus uzdodot EM meklēt risinājumus, kā izmantot Latvijai atvēlēto laukumu izstādē un nodrošināt Latvijas pārstāvniecību “Expo”.

Izstāde “World Expo 2015” Milānā notiks no 2015 .gada 1.maija līdz 31.oktobrim.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Piedalīšanās vai nepiedalīšanās izstādē neinteresē nevienu, izņemot tos pašmāju darboņus, kas no tā taisa sev naudu. Kas attiecas uz Latvijas tēlu, tad to bojā Latvijas atteikšanās piedalīties pret Krievijas propagandu vērstos pasākumos un prezidenta pošanās uz Austrumeiropas pakļaušana svētkiem Maskavā, un ļoti bojā.

  2. Tīra naudas slauktuve un turpat kur vilcienu iepirkums…Ja netiek uz to rok un tiek ne tam – čiks.

Draugiem Facebook Twitter Google+