×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
20. oktobris, 2014
Drukāt

Seko modei arī dārzā! Astoņas jaunas, garšīgas augļu un ogu šķirnes

Kapriz Bogov

Ja ļoti kārojas savā dārzā kaut ko neparastu un noderīgu, stādiet jaunākās dārzu modes aktualitātes. Vienīgi mēģinot un eksperimentējot, var tikt pie plašāka un krāšņāka sortimenta.

KRŪMMELLEŅU šķirne ‘Denise Blue’ – ziemcietīga. Prāvie, līdz 1,8 m augstie krūmi ir skaisti gan pavasarī, kad sāk vērties rozīgie ziediņi (citām šķirnēm ziedi lielākoties ir balti), gan augusta sākumā, kad zari līkst no ogu ķekariem, gan rudenī, kad lapas krāsojas sarkanos toņos. Ogas ir lielas, gaiši zilas, saldskābas, pāris nedēļu lieliski uzglabājas ledusskapī bez būtiskām garšas pārmaiņām. Konteinerstāds (25–30 cm garš) maksā 3,50 eiro; audzētājs – z/s “Gulbji” Tukuma novada Pūres pagastā.

AVENES ‘Ļubetovskaja’ – ražīga šķirne ar vidēju ienākšanās laiku. Ogas ir lielas, garšīgas. Vidēji izturīga pret stublāju slimībām, nokarenām galotnēm. Stāds maksā vidēji 0,60 eiro; audzētājs – Pūres DIS Tukuma novada Pūres pagastā.

AVENES ‘Kapriz Bogov’ – vēlīna, ļoti ražīga šķirne. Ogas ir vidēji lielas, garšīgas. Laba ziemcietība, veido daudz dzinumu, kam ir maz dzeloņu. Vidēja izturība pret slimībām. Stāds maksā vidēji 0,60 eiro; audzētājs – Pūres DIS.

KANĀDAS KORINTES (Amelanchier canadensis) ‘Prince William’ – krūms vai neliels koks (ap 2 m) ar izteiksmīgiem, lieliem, baltiem ziediem. Ogas ir prāvas, zilganas, saldas, garšīgas. Lapas rudenī krāsojas oranži sarkanas. Korinte piemērota audzēšanai mazdārziņā. Labi aug saulainā vietā, jebkurā augsnē. Cena – 8 eiro; audzētājs – z/s “Lēpes” stādaudzētava.

PARADĪZES ĀBELE ‘Hyslop’ – vēla rudens ābele. Speciāli sidram un vīnam domāta šķirne ar sarkaniem, sulīgiem, kraukšķīgiem, aromātiskiem, saldskābiem auglīšiem. Cena – 8,54 eiro; audzētājs – Zaļenieku kokaudzētava Jelgavas novada Zaļenieku pagastā.

SUDRABA ŠEFERDIJA (Sheferdia argentea) – saukta arī par Bufalo jeb bizonu ogu. Savvaļā aug Ziemeļamerikas prērijās. Augs ir ziemcietīgs. Patīk mitrums, saulainas vietas. Tāpat kā smiltsērkšķiem, tam ir atsevišķi vīrišķie augi un sievišķie augi, iegarenas, sudrabotas lapas un daudz ērkšķu. Arī gatavās koši sarkanās ogas šeferdijai vieglāk nodauzīt no zariem sasalušas gluži kā smilts­ērkšķiem, bet svaigā veidā tās ir grūti ieēst, jo ir ļoti skābas un ar miecvielām. Parasti gatavo želejas, ievārījumus, sulas. Cena – 4 eiro; audzētājs – “Buciņu stādaudzētava” Burtnieku pagastā.

KAMČATKAS SAUSSERDIS (Lonicera kamtschatica) ‘Eisbär’ – nozīmīga ogulāju kultūra savu gastronomisko īpašību dēļ: zilenēm līdzīgās ogas nogatavojas jau jūnija sākumā, apsteidzot zemenes. Ogas ir ļoti lielas, 3–4 cm garas, iegareni ovālas, tumši zilas, garšīgas, satur daudz C vitamīna. Kompakts, blīvs, apmēram 1 m augsts un tikpat plats krūms ar zvanveida ziediem. Konteinerstāds maksā 5,26 eiro; audzētājs – z/s “Lēpes” stādaudzētava Garkalnes novadā.

SMARŽĪGAIS ETIĶKOKS (Rhus aromatica) – ļoti interesants augs, kas atšķiras no pierastajiem etiķkokiem un ko var mēģināt pieradināt pie Latvijas klimata. Izaug apmēram 2 m augsts. Lapas rudenī krāsojas oranžsarkanā tonī. Zied aprīlī–maijā dzelteniem, smaržīgiem ziediņiem. Matains, sarkans auglis – kaulenis, no kā var gatavot garšīgu limonādi (auglīšus aplej ar aukstu ūdeni un patur, lai nostāvas). Aromātiskais etiķkoks, kam lapas un stublāji smaržo pēc citrona, nav indīgs. Augļi nogatavojas septembrī. Aug labi drenētās smilts, smilšmāla augsnēs, pilnā saules apgaismojumā. Necieš stāvošu ūdeni. Pirmās ziemas nedaudz jāpiesedz. Stāds maksā 5 eiro; audzētājs – “Buciņu stādaudzētava”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+