×
Mobilā versija
+10°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
15. oktobris, 2015
Drukāt

Vertikālā dimensijā ar Brodski, Barišņikovu un Hermani

Publicitātes fotoPublicitātes foto

15. oktobrī Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē notiks teātra gaidītākā pirmizrāde – Alvja Hermaņa iestudējums “Brodskis/Barišņikovs”, kuru režisors uzvedis sadarbībā ar pasaulslaveno baletdejotāju un aktieri Mihailu Barišņikovu. Izrādes notiks krievu valodā ar tulkojumu latviešu valodā. Biļetes uz izrādi šogad jau izpārdotas.

Rīgā dzimušais pasaulslavenais krievu baletdejotājs, aktieris Mihails Barišņikovs (1948) emigrēja uz Rietumiem, apmetās uz dzīvi Ņujorkā un kļuva par Amerikas Baleta teātra galveno dejotāju, vēlāk – par māksliniecisko vadītāju, audzinot jaunu horeogrāfu un dejotāju paaudzi. No 1990. līdz 2002. gadam Barišņikovs bija vadītājs un galvenais dejotājs laikmetīgās dejas trupā “White Oak Dance Project”. 2005. gadā dejotājs Ņujorkā nodibināja Barišņikova Mākslas centru – radošas mājas māksliniekiem no visas pasaules. Starp daudzajām Barišņikovam piešķirtajām balvām ir Kenedija Mākslas centra balva, Amerikas Nacionālās mākslas medaļa, “Commonwealth Award”, “Chubb Fellowship”, Džeroma Robinsa balva un 2012. gada Vilčeku balva. 2010. gadā Francijas valdība piešķīra viņam Franču leģiona goda virsnieka titulu.

Barišņikovs filmējies kino un televīzijas filmās un programmās, arī visiem labi pazīstamajā seriālā “Sekss un lielpilsēta” (2003). 1974. gadā Barišņikovs atgriezās Rīgā, lai dejotu Donu Kihotu, bet 1997. gadā Latvijas Nacionālajā operā uzstājās labdarības koncertā.

Nobela prēmijas laureātu, izcilo dzejnieku Josifu Brodski un Mihailu Barišņikovu saistīja cieša draudzība, kas ilga 22 gadus līdz pat Brodska nāvei 1996. gadā. Abi atkal satiksies uz skatuves režisora Alvja Hermaņa iestudējumā.

“Šī nebūs gluži normāla teātra izrāde. Tas drīzāk ir kaut kas līdzīgs spiritisma seansam. Mēs dzīvojam savas ikdienas dzīves horizontālajā līmenī jeb dimensijā. Šis teātra veids piedāvā pavadīt pāris stundas tikai vertikālajā dimensijā, kad cilvēks tiek konfrontēts tikai ar lielajiem jautājumiem,” par gaidāmo izrādi teic režisors A. Hermanis.

Šajā īpašajā teatrālajā piedzīvojumā Barišņikovs interpretēs Brodska dzeju. Hermanis un Barišņikovs aizvedīs skatītājus iedomātā pasaulē, ļaujot līdzpārdzīvot Brodska sarežģīto, lirisko un iedarbīgo vārdu spēli. Dzejai skanot dzejnieka dzimtajā valodā, iestudējums “Brodskis/Barišņikovs” tekstā un kustībā atklās dzejnieka daudzpusīgo garīgo pasauli, kas piepildīta ar dziļu jēgu un patiesām emocijām.

“Šis projekts mums ir nozīmīgs. Alvis dodas nezināmā teritorijā, ko viņš dara vienmēr, citādi kāpēc gan to darīt? Mēs abi ļoti gaidām tikšanos ar skatītājiem,” tā pats M. Barišņikovs.

Izrādes scenogrāfe ir Kristīne Jurjāne, gaismu mākslinieks – Gļebs Fiļštinskis. Izrādi Jaunais Rīgas teātris veido kopā ar “Baryshnikov Productions”.

Iestudējums iekļauts Borisa un Ināras Teterevu mākslas programmā “Tete-a-tete 2015”, kas norit no līdz 30. oktobrim, piedāvājot sabiedrībai Eiropas mēroga laikmetīgās kultūras notikumu sēriju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+