×
Mobilā versija
Brīdinājums +18°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
13. jūlijs, 2012
Drukāt

Veselība zem KNAB lupas

Foto - LETAFoto - LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nākamgad iecerējis pastiprināti pārbaudīt veselības nozares amatpersonu deklarācijas, tostarp dažādu iestāžu valdes priekšsēdētājus, vakar KNAB Sabiedriskās konsultatīvās padomes sēdē pavēstīja biroja priekšnieks Jaroslavs Strelčenoks.


 

Saistībā ar visu iedzīvotāju sākumdeklarēšanos, KNAB būšot iespējas daudz efektīvāk pārbaudīt veselības nozarē strādājošo amatpersonu deklarāciju patiesumu. Ja līdz šim šīs amatpersonas kādus ienākumus varēja norakstīt uz citu personu, piemēram, kādu radinieku vārda, tad patlaban deklarācijās norādītās ziņas būs iespējams pārbaudīt.

Streļčenoks atzīmēja, ka no visām KNAB izmeklētajām lietām 7% veido tieši koruptīvie noziegumi veselības nozarē, un kopš 2007. gada situācija neesot mainījusies. Aptuveni trešdaļa iedzīvotāju atklājuši, ka ārstiem ir devuši kukuļus vai citas pateicības veltes.

Padomes loceklis, Latvijas Ārstu biedrības pārstāvis Jānis Vētra gan norādīja, ka šo KNAB informāciju biedrība pieņem zināšanai, un viņu skatījumā situācija esot ievērojami labāka. Turklāt nemainoties divi galvenie iemesli, kāpēc korupcija veselības nozarē ir samērā augsta. Viens no iemesliem esot nepietiekamais finansējums un otrs – normatīvā vide.

Vētra atzīmēja, ka zemais personāla atalgojums var veicināt korupciju, bet tas esot abpusēji, proti, pacienti paši piedāvājot “piemaksāt” ārstam par paveikto, piemēram par sarežģītu neiroķirurģisku operāciju, par ko ķirurgs no valsts saņemot vien 12 – 15 latu lielu atalgojumu. Tāpat garās rindas uz atsevišķām operācijām veicina korupcijas risku, jo visiem zināms, ka pirmajā pusgadā finansējums ir vēl pietiekams, bet otrajā vairs tā nebūs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+