×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Svētdiena, 17. jūnijs, 2018
18. aprīlis, 2016
Drukāt

Veselības aprūpes darbinieki rīkos protesta akcijas; varētu rosināt Saeimas atlaišanu (8)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) kādā no iepriekšējiem piketiem.

Veselības aprūpes darbinieku arodbiedrības plāno rīkot protesta akcijas, lai mudinātu valdību palielināt finansējumu medicīnai, žurnālistus informēja Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.

Keris norādīja, ka veselības aprūpes darbinieki aicinās pievienoties ikvienu, kurš ir gatavs paust savas tiesības uz veselības aprūpi. “Tie nebūs streiki, jo streikos piedalās tikai darbinieki, tās varētu būt tautas sapulces, mītiņi. Iespējams protesta akcijas tiks organizētas arī reģionos,” norādīja Keris. Viņš arī uzsvēra – ja iecerētās protesta akcijas nedos vēlamo rezultātu un valdība uz tām nereaģēs, arodbiedrības varētu rosināt arī Saeimas atlaišanu.

Tāpat Keris pastāstīja, ka sākotnēji valdības rīcības plāna projektā bija iekļauts punkts, kas paredz ikgadēji palielināt veselības nozares valsts finansējuma proporciju no IKP, kas nozīmētu ka 2017.gadā finansējums sasniegtu 4%, kas būtu attiecīgi 315,7 miljoni eiro, bet 2018.gadā sasniegtu 4,2%, kas būtu 470,14 miljoni eiro. Šobrīd šis punkts no valdības rīcības plāna projekta ir izsvītrots, un tā vietā norādīts, ka uzsāks veselības nozares reformas, kuru laikā nesamazinās veselības nozares valsts finansiālo apjomu zemāku par 3,02% no IKP.

Keris norādīja, ka “valdība turpina apgalvot, ka finansējumu varēs piešķirt tikai tad, ja veiks reformas nozarē, bet netiek definēts, par kādām reformām iet runa. Tās veica jau krīzes laikos, samazinot gan slimnīcu skaitu, gan personāla skaitu, ko šobrīd spēcīgi izjūt veselības aprūpes nozare. Nav realizētas tikai reformas par finansējumu.” Viņš arī pauda, ka “Latvijas Bankas eksperts nesen paziņoja, ka strukturālajām reformām jānodrošina, lai finansējums mazinātos. Tas nozīmē kursu uz veselības aprūpes totālu privatizēšanu. Veselības nozarē nav saņemts finansējums desmitiem gadu, lai tādā veidā tiktu veicināta privātā biznesa attīstība nozarē. Tas ir cinisks biznesa plāns, kas aizskar ikvienu cilvēku, apdraud valsts stabilitāti un nākotni.”

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētājs Pēteris Krīgers savukārt informēja, ka akcijas notiks ilglaicīgā laika periodā, lai vērstu pastiprinātu uzmanību uz finansējuma nepieciešamību.

Krīgers informēja, ka jau bijušā ministru prezidenta Valda Dombrovska vadītās valdības rīcības plānā bija iekļauts punkts par veselības aprūpes finansējuma paaugstināšanu līdz 4,2% 2014.gadā, bet tas netika realizēts.

“Ilglaicīga veselības aprūpes sistēmas problēmu nerisināšana rezultējas tajā, ka jau šobrīd palielinās arodslimību skaits un fiziski vājo cilvēku skaits. Cilvēki pamet savas dzimtās vietas lauku reģionos, lai tiktu pie veselības aprūpes. Valstī paliek daudz tukšas vietas, kas apdraud valsts nākotni un drošību. Šobrīd valdība veic visu, lai cilvēkus no Latvijas izdzīvotu ārā,” norādīja Krīgers.

Latvijas Ārstniecības un aprūpes darbinieku arodsavienības priekšsēdētāja Daina Brūvele pauda, ka šī brīža veselības aprūpes sistēma liek domāt, ka “īstenotā politika nozarē ir nepārdomāti pārdomāta rīcība no valsts, kas parāda, ka valstij ir vajadzīga slima, nevarīga tauta, kas atrod savu darbu ārvalstīs.”

Jautājumu par konkrētām protesta akcijām lems otrdien LBAS valdes sēdē un LVSADA valdes sēdē.

Preses konferencē piedalījās arī Latvijas Slimnīcu biedrības valdes priekšsēdētājs Jevgēņijs Kalējs, Rīgas Dzemdību nama vecmāte un Latvijas Pašvaldību darbinieku arodbiedrības pārstāve Ilze Ansule.

Jau ziņots, ka Latvijā veselības aprūpe šogad procentuāli no iekšzemes kopprodukta (IKP) saņem mazāko finansējumu kopš 2001.gada. Vidējais veselības aprūpes finansējumu ES ir 7%, bet Latvijā tas ir tikai 3% no IKP. Šāda Latvijas politiķu rīcība ir klajā pretrunā ar Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un EK ieteikumiem Latvijai. Diemžēl sekas ir smagas: veselības aprūpes pieejamība Latvijā ir vissliktākā ES, pieaug gan rindas ārstniecības iestādēs, gan arī invaliditāte un mirstība.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. Vai šo grib panākt dakterīši kas sadarbojās ar s.
  Неустойчивое стратегическое равновесие в Балтийском регионе может спровоцировать эскалацию. Какой-нибудь небольшой инцидент в море или в воздухе может спровоцировать стратегическую гонку – кто раньше окажется в Риге. Это может привести к серьезному конфликту, — предупредил Фельгенгауэр.+
  Фельгенгауэр акцентирует, что подобный конфликт может быть опаснее войны на Донбассе.
  — У конфликта на Донбассе нет перспектив эскалации в общеевропейскую войну. А даже сравнительно небольшой конфликт в Прибалтике имеет перспективы ускоренной эскалации в общеевропейскую, даже ядерную войну, — убежден эксперт.

 2. izbaudīju uz savas ādas nenormālo veselības sistēmu. sastieptas potites ārstēšanai izmesti simtiem eiro, jo visur jāiet par maksu, ārsti sūta cits pie cita, bardaks ir TOTĀLS. kāpēc Belēvičšvēl ir amatā? kas notiek ar šo valsti, kuras atklāti nekrietnā politika dzen cilvēkus kapā.?

 3. Kāpēc medicīna ir izredzētie,salīdzinoši gan medicīna,gan skolotāji ir visaugstāk atmaksātie,vēl slikti,nu labi atbalstu par viņu uzņēmību,bet citiem tomēr iet vēl sliktāk..visiem vajag iet un ko darīt,nevis tik pīkstēt,bez tās dejošanām un dziedāšanas,tas man reāli besī,ka pāķi sabrauc te uz Rīgu izdziedāties,kā tādi pajoliņi

 4. Arodbiedrības ,kuras sadarbojas ar SC ir īstās un tik gaida,lai kāds muļķis tām uzticētos.Ko dotajā brīdī dos Saeimas atlaišana? Izņemot iztērētos līdzekļus -neko.Vienreiz jau atlaida.Vispirms jābūt garantijai,ka ir labāki ko ievēlēt.

  • tas ir izdevīgi tikai saskaņai un putina režīmam kas strādā Rīgā, ārsti ir noslēguši sadarbības līgumu ar putina sabiedrotiem Rīgā, un viņu bļaustīšanos sponsorē kremlis un plakātus arī, ja nebūtu lasījusi kad viņi ir noslēguši līgumu ar s, es neko neteiktu bet šeit jau var iet runa par valdības gāšanu un ceļš kremlim būs atvērts.

   • jā, un Rīgas veselības iestādēs ir lērums krievu valodā runājošie kas nerunā latviski, un te ir arī tie sabiedrotie.

 5. kam tas ir izdevīgi?ja visi ārsti ir godigi?

 6. “arodbiedrības varētu rosināt arī Saeimas atlaišanu”. Beidzot, īlens no maisa ārā! Šis instruments arodbiedrībām bija vienmēr. Pilnvaras ne mazākas, kā Valsts prezidentam! Ko un kāpēc, VISU ŠO LAIKU ir darījis Kera un Krīgera kungs, jāprasa viņiem pašiem. Āmen!

Draugiem Facebook Twitter Google+