Latvijā
Politika

Veselības ministra amatam uzrunāta Behmane1

Foto-LETA

Premjere Laimdota Straujuma (V) vakantajam veselības ministra amatam ir uzrunājusi Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas (LVEA) vadītāju Daigu Behmani.

To aģentūrai LETA apstiprināja pati Behmane, atklājot, ka piedāvājumu saņēmusi piektdien, 18.jūlijā, un “šobrīd domājot”. Atbilde esot jādod nākamās nedēļas sākumā, “man ir pāris dienas, ko domāt”, teica asociācijas vadītāja.

Vaicāta, kāpēc tieši viņa ir uzrunāta veselības ministra amatam, Behmane atklāja, ka viņas vadītā asociācija esot diezgan aktīva. “Daudz darām, lai veselības nozares sistēmu padarītu efektīvāku. Esam rosinājuši izveidot arī kvalitātes balvas projektu. Rūpējamies par medicīnas nozares līdzekļu lietderīgu izlietošanu,” stāstīja Behmane.

Paralēli Veselības ekonomikas centra direktores amatam viņa divus gadus jau strādā arī Rīgas Stradiņa universitātē, kur izveidojusi veselības vadības programmu maģistrantiem, kura ir angļu valodā. “To darīju tāpēc, ka Latvijā trūkst zināšanu veselības nozares vadībā,” skaidroja Behmane. “Programmā mācām uzņēmumu un finanšu vadību, juridiskus jautājumus.”

Asociācijas vadītāja atklāja, ka valsts pārvaldē kopumā ir nostrādājusi 17 gadus, savulaik bijusi gan Zāļu cenu valsts aģentūras direktore, gan Veselības ekonomikas centra direktore.

Viņa darbojusies arī Eiropas Komisijas darba grupās kā Latvijas pārstāve, pastāstīja Behmane.

Jau ziņots, ka Ministru prezidente 14.jūlijā parakstīja rīkojumu par veselības ministres Ingrīdas Circenes (V) demisiju, savukārt potenciālais kandidāts šim amatam – Rīgas Stradiņa universitātes attīstības prorektors Toms Baumanis – 17.jūlijā no šī piedāvājuma atteicās.

LETA arhīvs vēsta, ka 2011.gada jūlijā toreizējais veselības ministrs Juris Bārzdiņš (Liepājas partija/ZZS) ierosināja disciplinārlietu un uz izmeklēšanas laiku atstādināja Behmani no Veselības ekonomikas centra direktores amata. Lēmums pieņemts, ņemot vērā, ka Behmane, iespējams, nav veikusi centra direktora amata kompetencē esošās darbības, kas nepieciešamas, lai savlaicīgi samazinātu un novērstu veselības aprūpei piešķirtā valsts budžeta līdzekļu pārtēriņu.

2011.gada jūlijā no amata atstādinātā Veselības ekonomikas centra direktore Administratīvajā rajona tiesā iesniedza prasību pret Veselības ministriju. Iesniegumā viņa pieprasīja veselības ministram Bārzdiņam atcelt rīkojumu par viņas atstādināšanu no amata. Behmane savu rīcību pamatoja ar argumentācijas trūkumu no veselības ministra puses.

Kā aģentūrai LETA tagad skaidro Behmane, viņa tika atjaunota darbā, saglabājot algu, taču Veselības ministrija tolaik piedāvājusi viņas kvalifikācijai nepiemērotu amatu. “Pēc profesijas esmu ekonomiste, taču man piedāvāja vadīt Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centru, kur pie vadības stūres nepieciešams ārsts. Tāpēc no šī darba atteicos un sāku strādāt Rīgas Stradiņa universitātē.”

LA.lv