×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
9. marts, 2013
Drukāt

Veselības ministrija valdībai nosūta precizētu veselības apdrošināšanas koncepciju

Foto-LETAFoto-LETA

Veselības ministrija (VM) iesniegusi valdībā precizētu koncepciju, kas paredz sasaistīt nodokļu samaksu ar veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanu, un cer, ka valdība to skatīs nākamajā vai aiznākamajā sēdē, pavēstīja veselības ministre Ingrīda Circene (“Vienotība”).

 

VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane norādīja, ka ar Finanšu ministriju (FM) tika diskutēts par to, ka, ieviešot šo koncepciju, jārīkojas, lai nepasliktinātu zemo algu saņēmēju stāvokli un neradītu ģimenēm papildu slogu. Šo jautājumu VM neesot izdevies atrisināt, jo “Finanšu ministrija gribēja veidot darba grupu, kurā visiem sanākt kopā, taču, mūsuprāt, tas ir jādara FM, jo mēs šo jautājumu paši nevaram atrisināt”, paskaidroja VM pārstāve.

Precizējumi koncepcijā ir salīdzinoši nelieli, sacīja Mūrmane-Umbraško.

Jau ziņots, ka 21.janvārī Ministru kabineta komitejā šī koncepcija jau tika skatīta, un, lai arī sanākušie valsts iestāžu un organizāciju pārstāvji pauda vairākus iebildumus, sēdes beigās tika nolemts koncepciju virzīt tālāk uz valdību. Sēdē gan arī klātesošie vienojās, ka līdz nonākšanai valdībā jāizpilda vēl divi būtiski papilduzdevumi – jāizpēta Lietuvas un Igaunijas likumi, kā arī sadarbībā ar FM jānoskaidro, kas Lietuvā ir nodokļa objekts.

VM vēlas sasaistīt tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi ar valsts veselības apdrošināšanas obligāto iemaksu samaksu vai paziņošanu par aprēķināšanu. Koncepcijas realizācijai un veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības palielināšanai ir nepieciešams papildu finansējums, pakāpeniski nozares budžetam līdz 2020.gadam sasniedzot 4,5% no iekšzemes kopprodukta.

Ministrijas izstrādātais koncepcijas projekts iekļauj divus veselības aprūpes sistēmas finansēšanas modeļus. Vienā no tiem tiek saglabāta pašreizējā no valsts budžeta dotācijas finansētā sistēma, sasaistot tiesības uz veselības aprūpi ar nodokļu aprēķināšanas faktu. Otrs modelis nozīmē ieviest obligāto apdrošināšanu ar valsts veselības apdrošināšanas obligātajām iemaksām 3,65 procentpunktu apmērā, nodalot tās četru procentpunktu apmērā no spēkā esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes.

Plānots, ka valsts apdrošina virkni iedzīvotāju grupu, kuras saņems valsts apmaksātu veselības aprūpi tādā pašā apmērā kā nodokļa maksātāji, piemēram, bērnus, pensionārus, I, II, III grupas invalīdus, studentus, personas, kuras saņem vecāku, bērnu kopšanas vai ģimenes valsts pabalstus un vēl vairākas iedzīvotāju grupas.

Šajās grupās ietilpstošie, tāpat kā nodokļa maksātāji, saņems valsts noteiktos veselības aprūpes pakalpojumus, kuri, pēc VM pārstāvju teiktā, būs pieejamāki – plānots paplašināt ambulatoro pakalpojumu klāstu, samazināt rindas uz valsts apmaksāto plānveida veselības aprūpi. Iedzīvotāji, kuri nav maksājuši nodokļus, savukārt varēs veikt iemaksas, lai iekļautos sistēmā.

Neatliekamā palīdzība tiks nodrošināta pilnīgi visiem Latvijas iedzīvotājiem neatkarīgi no nodokļa maksāšanas vai aprēķināšanas fakta, uzsver VM.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+