×
Mobilā versija
+6°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
8. jūnijs, 2012
Drukāt

Veselības nodokli varēs maksāt arī individuāli – ik mēnesi 20 latu

Foto - LETAFoto - LETA

Veselības ministrija (VM) plāno tā saucamā veselības nodokļa apmēru noteikt 5% no esošās iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes, bet IIN nemaksātāji veselības nodokli varēs maksāt arī paši ik mēnesi 20 latu apmērā.

Jaunās sistēmas mērķis ir valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus sasaistīt ar nodokļu maksāšanu. VM noteikusi arī iedzīvotāju grupas, kuriem nodoklis nebūs jāmaksā. Ministrija uzsver, ka neatkarīgi no nodokļa maksāšanas tiks nodrošināta neatliekamā palīdzība, kā arī vairāku slimību ārstēšana.

VM pieļauj, ka jauno kārtību varētu iedarbināt nākamā gada otrajā pusē, taču skaidri tas vēl nav zināms. Koncepciju par obligāto veselības apdrošināšanu vasarā virzīs izskatīšanai valdībā.

“Idejiski mēs varētu plānot jauno kārtību no nākamā gada otrā pusgada,” aģentūrai BNS sacīja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Koncepcija paredz Latvijā izveidot jaunu veselības aprūpes finansēšanas sistēmu, ieviešot speciālo veselības aprūpes budžetu, kur finansējuma avots ir personificēti, ienākumiem piesaistīti maksājumi. Paredzēts, ka “veselības nodoklis” būs 5% no spēkā esošā IIN likmes, kas patlaban ir 25%. Paredzēts arī, ka personas, kuras nemaksā “veselības nodokli” un par kurām iemaksas neveic valsts, var iekļauties valsts apmaksātajā veselības aprūpes sistēmā, individuāli katru mēnesi maksājot minimālo obligātās veselības apdrošināšanas iemaksu 20 latu.

Ministrija uzskata, ka tas būtu stabils finanšu pamats veselības aprūpei, taču tas nenozīmē atteikšanos no valsts budžeta finansējuma.

VM uzsver, ka neatkarīgi no nodokļa maksāšanas fakta visiem iedzīvotājiem tiks nodrošināta neatliekamā medicīniskā palīdzība un konkrētu diagnožu vai veselības stāvokļu noteikšana un ārstēšana: grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām, pacientiem ar cukura diabētu, tuberkulozi, noteiktām infekciju slimībām, psihiskām, onkoloģiskām vai hematoloģiskām slimībām. Valsts apmaksātu nepieciešamo medicīnisko palīdzību saņems visi pacienti, kas saņem hroniskās hemodialīzes, hemodiafiltrācijas un peritoneālās dialīzes procedūras, ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju vai paliatīvo aprūpi.

Par attaisnotajiem nodokļa nemaksātājiem, kuri saņems valsts apmaksātu veselības aprūpi tādā pašā apmērā kā nodokļa maksātāji, tiek uzskatīti: bērni vecumā līdz 18 gadiem; pensionāri; viens no vecākiem, kas kopj bērnu vecumā līdz trim gadiem; viens no vecākiem, kuram ir vismaz trīs bērni, no kuriem vismaz viens ir pirmsskolas vecumā; personas, kuras kopj invalīdu un saņem bērna invalīda kopšanas pabalstu; I un II grupas invalīdi līdz deviņiem mēnešiem pēc statusa zaudēšanas; bezdarbnieki ne ilgāk kā gadu un sešus mēnešus pēc statusa iegūšanas; personas, kas vecākas par 18 gadiem un iegūst vispārējo vai profesionālo izglītību, kā arī pilna laika studenti līdz deviņiem mēnešiem pēc statusa zaudēšanas; personas, kas atrodas ieslodzījuma vietās līdz deviņiem mēnešiem pēc statusa zaudēšanas; politiski represētas personas; Nacionālās pretošanās kustības dalībnieki; personas, kas cietušas Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā; orgānu donori; personas, kas veic speciālas iemaksas veselības obligātās apdrošināšanas budžetā.

Definētajās iedzīvotāju grupās ietilpstošie saņems pašlaik noteikto valsts apmaksātās veselības aprūpes pakalpojumu apmēru, maksājot Ministru kabineta noteikumos noteiktās pacientu iemaksas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+