Politika

Vešņakovs ievēro «tradīciju» 16

Piemiņas pasākumā 8. maijā piedalījusies liela daļa Latvijā rezidējošo vēstnieku, tostarp ASV, Francijas, Vācijas un Ukrainas vēstnieki, taču A. Vešņakova starp viesiem neesot bijis, pastāstīja Aizsardzības ministrijas Militāri publisko attiecību departamenta vadītājs Airis Rikveilis.

 

“Diemžēl tā jau ir kļuvusi par tradīciju,” teica A. Rikveilis. Krievijas vēstniecības preses sekretārs Ivans Mostinskis skaidroja, ka Krievijas pozīcija attiecībā uz Brāļu kapiem nemainās, jo tur ir apglabāti latviešu leģiona karavīri. “Mēs neejam tur, kur apglabāti pretinieki, jo sevišķi, ja runa ir par [leģiona ģenerālinspektoru Rūdolfu] Bangerski un [pulkvedi Voldemāru] Veisu,” teica I. Mostinskis. Šādu viedokli arī iepriekšējos gados pauduši Krievijas diplomātiskā korpusa pārstāvji. Komentējot Krievijas vēstnieka rīcību, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs uzsvēra, ka no ārvalstu vēstniekiem sagaida oficiālo valsts pasākumu apmeklējumu, starp kuriem bija arī 8. maija pasākums Brāļu kapos. Tikmēr A. Rikveilis Aizsardzības ministrijas vārdā izteica nožēlu par Krievijas vēstniecības pozīciju un aicināja to pārskatīt, kā arī atgādināja, ka Latvija piemin gan padomju armijā, gan leģionā kritušos karavīrus.

“Latvijas Avīzes” lasītāji ievērojuši, ka 9. maija pasākumu Pārdaugavā kopā ar vairāku NVS valstu vēstniekiem apmeklējis arī Grieķijas vēstnieks Georgijs Hadzimihelakis. “Vispirms jāsaka, ka 25 miljoni padomju karavīru krita, cīnoties pret nacismu, un es devos pieminēt viņus. Starp viņiem bija dažādu tautību karavīri, tostarp daudzi latvieši. Padomju karavīri palīdzēja apturēt nacismu, un bez viņu ieguldījuma Grieķijā tagad salutētu Hitlera sveicienā,” teica vēstnieks. Viņš skaidroja, ka pasākumā pārstāvējis savu valsti, taču viņa klātbūtnē neesot bijis nekāda politiska vai ideoloģiska iemesla – viņš vēlējies pieminēt kritušos, kas cīnījušies pret nacismu, noliekot ziedus pie pieminekļa. Vēstnieks arī apmeklējis oficiālo piemiņas pasākumu 8. maijā Brāļu kapos.

 

LA.lv