×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. februāris, 2013
Drukāt

Vešņakovs norāda uz konstruktīvu sadarbību ar Latviju (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas vēstnieks Aleksandrs Vešņakovs šodienas rīkotajā preses konferencē norādīja, ka pēdējo gadu laikā Latvijas un Krievijas attiecības ir palikušas nemainīgas un notiek konstruktīva sadarbība, kā arī attiecības attīstās, neskatoties uz grūtajiem apstākļiem.

Piecu gadu laikā ir krietni attīstījusies Latvijas un Krievijas tirgus ekonomiskā sadarbība, kā arī būtiski palielināts tirgus apgrozījums. Tāpat Vešņakovs uzsvēra, ka pēdējo piecu gadu laikā tika atrisināti tie jautājumi, kas nebija risināti teju 20 gadus, tajā skaitā vienošanās par sadarbību sociālās nodrošināšanas jautājumos, kā arī jautājumi par diplomātiskajiem īpašumiem. Vēstnieks norādīja, ka daudzu līgumu parakstīšanai lielā mērā palīdzēja oficiālā tā brīža Valsts prezidenta Valda Zatlera vizīte Maskavā 2010.gadā.

Papildus Vešņakovs norādīja uz uzlabošanos starpreģionālajās attiecībās, īpaši uzsverot Rīgas un Maskavas attiecības, kā arī viņš pauda gandarījumu par lielo tūrisma attīstību abu valstu starpā, norādot uz Krievijas un Latvijas iedzīvotāju interesi ceļošanai uz abām valstīm. Vešņakovs atzīmēja, ka pagājušā gada laikā tika noformēti teju 80 000 vīzu ceļošanai uz Krieviju. Savukārt pagājušā gada decembrī tika fiksēts rekords vīzu izsniegšanai uz Latviju, kad katru dienu nedēļas garumā tika izsniegtas vairāk nekā 1000 vīzas.

Tāpat Vešņakovs uzteica abu valstu attiecības kultūras ziņā.

Tomēr Vešņakovs arī pārmeta, ka Latvijas valdība ne pārāk aktīvi risina Latvijas nepilsoņu jautājumu, norādot, ka Latvijas nepilsoņi varēja viegli pārvietoties uz rietumiem, savukārt nevarēja doties “uz savu vēsturisko dzimteni”. Tāpēc 2008.gadā tika pieņemts lēmums vienā no “lielākajām valsts netaisnībām”, ieviešot bezvīzu režīmu nepilsoņiem.

Tomēr viņš uzsvēra, ka Krievijas pozīcija ir būt bezvīzu režīmā ar visām Eiropas Savienības valstīm. Jautāts, cik daudzi Latvijas iedzīvotāji ir kļuvuši par Krievijas pilsoņiem pēdējo gadu laikā, vēstnieks norādīja, ka aptuveni tie ir 40 000 iedzīvotāju, no kuriem apmēram 31 000 ir pensionāru.

Vislielākais cilvēku skaits, kas pieņēma Krievijas pilsonību, bija 2009. un 2010.gadā, kad tie bija vairāk nekā 5000 cilvēku ik gadu. Par galveno iemeslu tam viņš nosauca ekonomiskās krīzes iespaidu, kā arī mazās pensijas Latvijā. Tikmēr pēdējos divos gados šis skaits ir samazinājies, un tas ir mazāk par 3000 iedzīvotāju ikgadēji.

Savukārt, runājot par sarežģījumiem valstu attiecībās, Vešņakovs norādīja uz Gruzijas 2008.gada konfliktu, kas tajā skaitā pārtrauca tā brīža Valsts prezidenta Valda Zatlera vizīti Maskavā. Tāpat attiecībās sarežģīts bija iepriekšējais gads, ko iezīmēja situācija ap valodas referendumu.

Krievijas vēstnieks Latvijā norādīja arī, ka iepriekšējie Latvijas amatpersonu izteikumi attiecībā uz valodas referenduma norisi bijuši nepatiesi un pat dažbrīd spekulatīvi, jo Krievijai nebija nekādu “slēpto mērķu” apdraudēt Latvijas nacionālo drošību.

Tomēr vēstnieks norādīja, ka pašu Latviju diskreditē tie cilvēki, kas ik gadu organizē Rīgas centrā leģionāru gājienu, tādā veidā netieši slavinot nacismu.

Jautāts, kad būtu iespējama Krievijas prezidenta Vladimira Putina vizīte Latvijā, Vešņakovs atbildēja, ka uzaicinājums no Latvijas puses tika izteikts un tas netiek noraidīts, tomēr tuvākajā laikā vizīte netiks organizēta. Tomēr, lai vizīte notiktu, vēstnieks minēja, ka daudz būs atkarīgs tieši no Latvijas partnerības. Taču viņš norādīja, ka Ministru prezidents Valdis Dombrovskis ir aicināts uz Baltijas jūras valstu konferenci Sanktpēterburgā, kas tiks veltīta ekoloģiskajām problēmām.

Kopumā Vešņakovs norādīja, ka Krievijas galvenie diplomātiskie mērķi ir uzlabot integrācijas procesus bijušajās Padomju Savienības valstīs, kā arī norādīja uz Eirāzijas ekonomisko komisiju, kas 2015.gadā varētu pārtapt par Eirāzijas ekonomisko savienību, cerot, ka tajā ietilps ne tikai Krievija, Baltkrievija un Kazahstāna, bet gan vairākas valstis.

Tāpēc Vešņakovs norādīja, ka Latvijai būtu jāņem vērā, ka “tai pie sāniem” tiek formēts viens no globālā mērogā lielākajiem vienotajiem tirgiem, paverot Latvijai jaunas iespējas.

Kā ziņots, preses konference bija veltīta diplomātiskā dienesta darbinieka dienai Krievijā un piektajai gadadienai, kopš Vešņakovs pilda Krievijas vēstnieka pienākumus Latvijā, aģentūru LETA informēja vēstniecībā.

Vešņakovs darbam Latvijā pie toreizējā Valsts prezidenta Valda Zatlera akreditējās 2008.gada februārī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+