Kultūra
Mūzika

Vestards Šimkus komponējis gaišu skaņdarbu Ziemassvētkiem 16

Publicitātes foto

Pašā Ziemassvētku priekšvakarā, 23. decembrī plkst. 19 Rīgas Doma baznīcā Babītes novada jauktais koris “Maska” jau tradicionāli aicinās visus rīdziniekus un Rīgas viesus uz svētku koncertu. Šogad izveidojusies īpaša sadarbība ar Vestardu Šimku, kurš korim uzrakstījis jaundarbu “Sol”, vēsta rīkotāju pārstāve Sondra Zaļupe.

Kopš 2010. gada koris “Maska” diriģenta Jāņa Ozola vadībā ir veiksmīgi veidojis Ziemassvētku koncertprogrammas ar īpaši šiem koncertiem veltītiem oriģināldarbu pirmatskaņojumiem, sadarbojoties gan ar atzītiem latviešu komponistiem un mūziķiem – Rihardu Zaļupi un “Xylem Trio”, Lauru Jēkabsoni un vokālo grupu “Latvian Voices”, Jāni Šipkēvicu, Ievu Kerēvicu, gan jauniem talantīgiem mūziķiem – ģitāristu Gintu Smuko un koklētāju ansambli “Balti”, kā arī Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra stīgu grupu un pianisti Aurēliju Šimkus.

Šogad korim izveidojusies unikāla sadarbība ar pianistu, komponistu Vestardu Šimku. Komponists īpaši šim koncertam radījis viendaļīgu, aptuveni 20 minūšu garu skaņdarbu klavierēm un korim, veidojot īpašu saspēli starp kora partiju un klavieru partiju, kuru izpildīs pats komponists.

“Esmu dzirdējis leģendas par tik svētiem un garīgi tīriem cilvēkiem, ka viņi varot pārtikt vien no saules gaismas. Lai arī nevienu tādu nekad neesmu sastapis, vēlējos vismaz uzkomponēt skaņdarbu, kas savā noskaņā būtu tik gaišs, cik vien manos spēkos tas iespējams. Skaņdarba noskaņu iedvesmoja tas, kas par cilvēces vēstures svētāko personību – Jēzu Kristu – ir rakstīts tajās Jaunās Derības lappusēs, kurās viņš ir pielīdzināts saulei un tās gaismai. Tādējādi skaņdarbs ir uzrakstīts izteikti gaišā un smalki ēteriskā noskaņā ar vairākām ritmiski enerģiskām un priekpilnām epizodēm, veidojot kontrastainu un aktīvu saspēli starp pianistu un kori, kas izpilda drīzāk instrumentāla rakstura partiju bez vārdiem, kā arī divām kora solistēm kuras latīniski dzied fragmentus no Lūkas Evaņģēlija un Jāņa Atklāsmes Grāmatas,” stāsta Vestards Šimkus.

Koncerta programmā būs dzirdami arī Ērika Ešenvalda, Lauras Jēkabsones, Andra Sējāna un Pētera Vaska skaņdarbi. Un, tā kā korim “Maska” ļoti patīk ceļot un jau pēc ZieMASKAsvētku koncerta tas posīsies ceļā uz saulaino Austrāliju, programmā iekļauti arī ārzemju komponistu skaņdarbi, kā arī populārākās Ziemassvētku dziesmas, lai ieskandinātu klausītāju balsis un sasildītu sirdis svētku priekšvakarā.

LA.lv