×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
22. augusts, 2017
Drukāt

Vēstnesis, kas nepakļaujas prātam – pirmsmenstruālais sindroms + 7 padomi labākai pašsajūtai (4)

Foto - Shutterstock.comFoto - Shutterstock.com

Svārstīgs garastāvoklis un viegla aizkaitināmība ne vienmēr liecina par sievišķīgām kaprīzēm. Šādas uzvedības iemesls var būt mēnešreižu tuvošanās.

Pirmsmenstruālo sindromu jeb PMS dažkārt uzskata par sievietes untumiem un farmācijas firmu izdomājumu, kaut gan to izjūt aptuveni 70% sieviešu, bet 20% ikmēneša norises tuvošanās izpaužas tik smagi, ka stipri traucē ikdienas gaitām. Tikai, sākoties menstruācijām, sieviete atkal sāk justies labāk, dzīve atgūst krāsas un smaržas.

– Šo simptomu patiesumu noliedz tikai vīrieši un sievietes, kas tos nav piedzīvojušas pašas. Zinātnieki un ārsti PMS pirmoreiz aprakstīja pagājušā gadsimta sākumā, raksturojot šo stāvokli kā organisma saindēšanos ar ūdeni, taču pietiekami efektīvs problēmas risinājums joprojām nav atrasts, – atzīst Kalviņu privātprakses ginekoloģe Vēsma Kažociņa.

Daudzveidīgi simptomi


Visbiežāk no pirmsmenstruālā sindroma cieš 30–40 gadu vecas dzemdējušas sievietes, taču tas var piemeklēt līdz pat menopauzei. Pašsajūta mēdz pasliktināties aptuveni 5–11 dienas pirms mēnešreizēm, kad olnīcās izveidojies dzeltenuma ķermenis sagatavo organismu iespējamajai grūtniecībai. Tā uzdevums ir uzbriedināt gļotādas un atslābināt gludo muskulatūru, tādēļ organismā tiek aizturēts šķidrums un sievietei par diviem trim kilogramiem pieaug svars. Tā kā šā procesa norisei nepieciešams lielāks sāļu daudzums, palielinās apetīte un rodas vēlme pēc pikantiem, sāļiem un marinētiem produktiem līdzīgi kā grūtniecības sākumā.

PMS var izpausties dažādā smaguma pakāpē, sākot no vieglas uzbudināmības, nervozitātes, kašķīguma, raudulības un beidzot ar smagu depresiju. Var būt miega traucējumi, pastiprināta svīšana naktī, galvassāpes, ēstgribas traucējumi, nespēks – pavisam pētnieki saskaitījuši aptuveni 150 dažādu simptomu.

Sieviete, kura cieš no PMS izpausmēm, ārstu visbiežāk apmeklē tad, ja ir mazliet paaugstināta temperatūra (ap +37,2 °C) vakaros. Lai noteiktu problēmas iemeslu, to nevajadzētu mērīt tikai sliktas pašsajūtas brīžos, bet arī citās menstruālā cikla dienās.

Ķermenī notiekošās pārmaiņas rada sievietei sajūtu, ka viņa ir piebriedusi, smaga, zaudējusi seksualitāti un vairs nav pati sev noteicēja, jo dusmojas un neiecietīgi izturas pret apkārtējiem. Lai gan viņa pati saprot, ka uzvedas neadekvāti, tomēr citādi nespēj, un tas vēl vairāk pastiprina depresīvo noskaņojumu.

– Sievietei vajadzētu saprast, ka pirmsmens­truālais sindroms ir prātam un gribai nepakļauts organisma stāvoklis, un viņa notiekošajā nav vainojama. Vajadzētu brīdināt tuviniekus par slikto pašsajūtu un lūgt PMS izpausmes neuztvert nopietni, – iesaka Vēsma Kažociņa.

Līdzīgi pirmsmenstruālajam sindromam var izpausties vairākas slimības, piemēram, vairogdziedzera darbības traucējumi, depresija un citas, tādēļ jāveic asinsanalīzes, izmeklējumi un jānovēro, vai simptomi izpaužas tikai pirms mēnešreizēm.

Pirmsmenstruālā sindroma smagāku izpausmi var veicināt stress, mazkustība, paaugstināts sāls daudzums uzturā, svarīgu taukskābju trūkums organismā. Vienu PMS cēloni, kuru novēršot problēmu varētu atrisināt pavisam, nav iespējams noteikt, tomēr pašsajūtu ir iespējams uzlabot.

Nereti ginekologi hormonu līdzsvara nodrošināšanai iesaka hormonālās kontracepcijas līdzekļus, taču, tā kā tie satur progesteronu, pēc dakteres Kažociņas novērojumiem, tos lietojot, sievietes nereti jūtas slikti ne tikai pirms mens­truācijām, bet visu mēnesi.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Man ir 11gadi un man nau mēnešreizes.man ir bail ka tas būs un ka es jutisos .

  2. man kaut nesakas menstruacijas bet man ir aizdomas ka drīs saksies.Jo man biezi sap veders un man sakas spermat izdalisanas es pimeram nezinu vai tas ir normali vai ne

  3. Man no simptomiem ir ēstgribas palielināšanās un tad tā sajūta, ka esi smaga un uzpūtusies. Un jā- arī liela miegainība. Arī noskaņojuma ziņā ir tāda kā “raudulība” un aizkaitinājums. Un ļoti piekrītu iepriekšējai komentētājai par to darbā iešanu šajās dienās. Man pirmās divas mēnešreižu dienas ir izteiktas sāpes, tādēļ šīs dienas dzīvoju uz pretsāpju tabletēm. Un vairākkārt esmu domājusi par to, ka patiesībā šajās dienās pašsajūta ir tik ļoti slikta, ka tām vajadzētu būt oficiālām brīvdienām priekš sievietēm. Nezinu, varbūt tikai man tādi pasmagi tie simptomi, bet patiesi- šajās dienās spiežot sevi pēdējiem spēkiem strādāt, jūtu, ka ļoti nodaru pāri savai veselībai. Bet izvēles jau nav 🙁

  4. Pēdējais padoms vislabākais. Man vienmēr palīdz. Arī tad, kad sākušās, sievietei ir jāguļ. Bet valsts to nepieļauj, jāceļas, jāiet, ar visiem pamperiem. Stulbās feministes it kā uzstājas par sieviešu līdztiesību un vienlīdzību. Tas nav iespējams tieši dēl šī PMS un MR. Sievietei ir jādod iespēja pagulēt mājā. Tas arī risinātu miomas problēmu, hiperplāziju, uc. Ja vēders sēžot/stāvot darbā ir saspiests, ja nevar brīvi asinis cirkulēt, jo sēžot mēs sēžam virsū tai vietai, ar gadiem rodas problēmas. Es iekārtojos tā, lai pagulētu mājā.

Draugiem Facebook Twitter Google+