×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. novembris, 2015
Drukāt

Vēstnieks: “Islāma valstij” nav atbalsta un tās galvenos spēkus varētu ātri iznīcināt (4)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Pašreizējā situācijā džihādistu grupējumam “Islāma valsts” (“Daesh”) nav nekāda atbalsta vietējo iedzīvotāju vidū un ar kaujas spējīgām vienībām, teroristu galvenos spēkus varētu diezgan ātri iznīcināt, intervijā aģentūrai BNS sacīja Latvijas vēstnieks Turcijā Atis Sjanīts.

Jautāts par vietējo iedzīvotāju atbalstu “Islāma valstij”, Sjanīts, kurš ir arī nerezidējošs vēstnieks Irākā un Irānā, atzina, ka situācija Irākā ir atšķirīgāka nekā Sīrijā. Irākā sunnīti jutušies marginalizēti un sākotnējais atbalsts “Islāma valstij” bija zināms protests pret Bagdādes valdību. Savukārt Sīrijas gadījumā – Turcija kādu laiku atļāvusi ārvalstu kaujiniekiem šķērsot savu teritoriju, līdz sapratusi, ka situācija kļūst nekontrolējama. “Pašreizējā situācijā “Islāma valstij” nav sabiedroto un nav reāla atbalsta [iedzīvotāju vidū],” teica vēstnieks.

“Būtībā, ja būtu kaujas spējīgas vienības tur uz vietas, tad ar gaisa spēku atbalstu varētu fiziski galveno [teroristu] masu iznīcināt diezgan ātri. Tas protams ir pirmais etaps, jo pēc tam ir jādomā par politisko risinājumu. Tajā būs ļoti svarīgs arī tas, kurš kontrolē teritorijas. Tas, kurš kontrolēs teritorijas, tam būs stiprāki trumpji [gaidāmajās] sarunās,” atzina Sjanīts.

Latvijas vēstnieks arī norādīja, ka šādi politiskie risinājumi, saglabājot esošās robežas, būtu plašas autonomijas minoritātēm. Piemēram, sunnīti gribētu tādu pašu autonomiju, kādu bauda kurdi. Tas savukārt prasītu ilgu laiku un būtu diezgan grūti realizējams, tādējādi sarežģījot politisko konflikta atrisināšanas procesu.

Vēstīts, ka Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padome piektdien pilnvaroja valstis “veikt visus nepieciešamos pasākumus” cīņā pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts”, nedēļu pēc teroraktiem Parīzē vienbalsīgi apstiprinot rezolūciju.

Francijas iesniegtajā rezolūcijā ANO dalībvalstis aicinātas “pastiprināt un koordinēt savus centienus, lai novērstu un apspiestu teroraktus”, kurus pastrādā “Daesh” un citi ekstrēmistu grupējumi, kas saistīti ar starptautisko teroristu tīklu “Al Qaeda”.

Francijas prezidents Fransuā Olands apsveica rezolūcijas pieņemšanu, sakot, ka tā “palīdzēs mobilizēt valstis , lai likvidētu “Daesh””, kas ir uzņēmusies atbildību par uzbrukumiem Parīzē, kuros gāja bojā 130 cilvēku.

Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss teica, ka valstīm tagad ir jāmeklē konkrēti veidi, kā pastiprināt cīņu “ar militāru darbību, meklējot politiskus risinājumus vai cīnoties pret teroristu finansēšanu”.

Rezolūcija nesniedz tiesisku pamatu militārai rīcībai un neaktivizē ANO hartas 7.nodaļu, kas pilnvaro spēka izmantošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. ātri nesakaus! tā nav vienaIS valsts!
  tā ir religija kas patreiz ieplūsr eiropā!!!!!

 2. Ar likumdošanu viss kārtībā. Reizi gadā bēgļu uzturēšanās tiks pārskatīta un, ja būs iespēja atgriezties, viņiem jāatgriežas. Bet, kad būs tā iespēja, nav atkarīgs ne no vienas likumdošanas, bet lielajiem spēlētājiem. Skaidrs ir tikai viens, ka ātri tas nebūs.

 3. Ja jau ar IV sagraušanu būtu jautājums atrisināts, būtu labi, bet tā tas nav. Sagraujot šo valsti, islama fudamentālisti izklīdīs pa visu pasauli, iefiltrēsies pārtikušajās valstīs un turpinās savu terora darbu šo valstu iekšienē. Esmu pārliecināts, ka ar bēgļu straumēm Eiropā jau ir iepludināts ievērojams skaits šo karotāju. Atliek tikai organizēties un darboties, bet to viņi pieprot labi. Nāves ignorēšana ir vēl viens arguments, kas dara viņus pārākus par ierindas karavīriem. Runa šeit nav par to, cik kurš ir militāri spēcīgs, bet par milzīgām atšķirībām domāšanas veidā, barbariski apvienojot ticību ar vardarbību. Bet kā panāk šīs domas evolūciju, to neviens nezina. Ar spēku to izdarīt nevar. Tā ka tik vienkārša šī cīņa vis nebūs, vēstnieka kungs! Gluži otrādi, viņus pat vajadzētu lokalizēt tai IV un neļaut iefiltrēties civilizētajās Eiropas un Amerikas valstīs.

 4. Atļaušos minēt, ka kāds apzināti ir organizējis migrantu plūsmu tieši Eiropas virzienā un tam būtu jābūt ES specdienestu darba kārtībā. Visi tie kuģīši un laiviņas, vervēšanas punkti, iesaistītie kriminālie grupējumi un kontrabandisti – tas viss prasa organizēšanu, loģistiku un milzīgu finansējumu. Pie tam cilvēku sūtītāji lieliski pārzināja un pārzin ES birokrātiju, likumdošanu un vājās vietas.
  Kāds ir ieguldijis daudz naudas un darba, lai radītu Eiropai milzu problēmas. Kam ir izdevīgi novājināt Eiropu un pie reizes iegūtu rīcības brīvību savu plānu realizēšanai? Kura valsts mēģina pārzīmēt Eiropas karti un palielināt savu ietekmi? Domāju ka te arī ir meklējama vismaz daļa no atbildēm. Atļaušos minēt, ka kāds apzināti ir organizējis migrantu plūsmu tieši Eiropas virzienā un tam būtu jābūt ES specdienestu darba kārtībā. Visi tie kuģīši un laiviņas, vervēšanas punkti, iesaistītie kriminālie grupējumi un kontrabandisti – tas viss prasa organizēšanu, loģistiku un milzīgu finansējumu. Pie tam cilvēku sūtītāji lieliski pārzināja un pārzin ES birokrātiju, likumdošanu un vājās vietas.
  Ja ir palikušas vel smadzenes tad sapratīs. Ka islama valsts Eiropā šodien ir tas pats, kas Hitlera Vācija 30. gados ar kāda veiklu atbalstu pēc Molotova – Ribentropa pakta ar klusu uzdevumu sagraut rietumu demokrātijas un tad Sarkanā Armija ieradīsies kā atbrīvotāja un jautājumu vairs nebūs… Toreiz Hitlers šos plānus atšifrēja… Arī šodien šai armijai ir cits nosaukums un cits vadonis, bet plāns tāds pats…Tikai ar to saprašanu tā vāji…
  Tas nav mans, bet lasīts un labi pateikts – arī vēstniekam pārdomām….

Draugiem Facebook Twitter Google+