×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.3°C
Hermīne, Estere
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
28. decembris, 2017
Drukāt

Vēstnieks: liegumu iegūt izglītību dzimtajā valodā var saukt par vardarbīgu asimilāciju (37)

Foto - LETAFoto - LETA

Krievijas vēstnieks Jevgēņijs Lukjanovs

Katram cilvēkam ir tiesības iegūt izglītību savā dzimtajā valodā, bet, ja cilvēkam cenšas liegt šādas iespējas, tā ir vardarbīga asimilācija, komentējot Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzīto izglītības reformu, sacīja Krievijas vēstnieks Latvijā, Jevgeņijs Lukjanovs.

Viņš vairākkārt uzsvēra, ka Krievijas oficiālā pozīcija “par situāciju ar krievu valodu Latvijā” visiem ir zināma un atkārtot to nav nepieciešams. “Mūsu pozīcija ir ļoti skaidra un visiem labi zināma. Nezinu, kā vēl mēs varētu ietekmēt šo procesu, ko IZM un ministrs Kārlis Šadurskis (V) virza. Ir jau redzams, ka tie, kurus tas skar, iesaistās šajā procesā un tas bija labi redzams. Nevaram aizliegt kādas iekšējās valsts procedūras vai tās atcelt, bet attieksmi pret šo mēs paužam ļoti konkrēti,” uzsvēra vēstnieks.

Viņš skaidroja, ka valoda un kultūra ir cieši saistītas lietas un situāciju salīdzināja ar stāstu par Maugli, norādot, ka “no vilka audzināta cilvēka ne vienmēr izaugs Romuls un Rems, kas izveidos Romu, jo var notikt kaut kas pilnīgi cits – cilvēks var nekļūt par cilvēku”.

Tas nenozīmē, ka latviešu valodas mācīšanās, krievu valodas mācīšanās vietā cilvēku neizaudzinātu par cilvēku, piebilda Lukjanovs, vienlaikus atzīmējot, ka katram tomēr ir tiesības iegūt izglītību savā dzimtajā valodā, tādēļ, ja cilvēkam cenšas liegt šādu iespēju, tad to var nosaukt par vardarbīgas asimilācijas centieniem.

“Latvijā dzīvojošie krievvalodīgie iedzīvotāji lieliski apzinās savu identitāti, savu kultūru un vēlas sev šīs vērtības saglabāt, bet tas nenozīmē, ka viņi vēlas distancēties no Latvijas dzīves, un, ja viņi šeit dzīvo un ir izvēlējušies dzīvot, viņiem ir jāzina Latvijas valoda un kultūra, bet nav pieļaujami to panākt uz dzimtās valodas rēķina,” pārliecināts Lukjanovs.

Vēstnieks atzīmēja, ka IZM centieniem neredz jēgu un pozitīvu rezultātu, piebilstot, ka saprot atsevišķu cilvēku vēlmi šādas izmaiņas veikt, jo tie pieļauj, ka tās nāks par labu sabiedrībai.

Kā ziņots, IZM piedāvājums paredz, ka pārejai uz mācībām vidusskolās tikai latviešu valodā mazākumtautību izglītības iestādēs būtu jābūt pabeigtai 2021./2022.mācību gadā, nosakot, ka mācības pirmsskolā notiktu bilingvāli, sākumskolā (1.-6.klasē) tiktu nodrošināti trīs bilingvālās izglītības modeļi, pamatizglītības posma noslēgumā (7.-9.klase) 80% mācību procesa būtu nodrošināmi valsts valodā, savukārt vidusskolās (10.-12.klase) mācības notiktu tikai latviešu valodā.

Līdz šādam rezultātam tiktu nonākts pakāpeniski. 2019./2020.mācību gadā 80% mācību valsts valodā pamatskolā būs jānodrošina tikai 7.klasē, 2020./2021.mācību gadā – 7. un 8.klasē, savukārt 2021./2022.mācību gadā mācības latviešu valodā 80% apjomā notiktu jau visā pamatskolas noslēguma posmā. Arī pāreja uz mācībām latviešu valodā vidusskolā notiktu pakāpeniski – sākumā, 2020./2021.mācību gadā, tikai valsts valodā mācīsies 10. un 11.klases skolēni, bet pēc gada – visas vidusskolas posma klases.

Radikālākie reformas noliedzēji pārmetuši Rīgas mēram Nilam Ušakovam (S) un “Saskaņai” nepietiekamu krievvalodīgo iedzīvotāju interešu aizstāvību šajā jautājumā. Līdz šim pret mazākumtautību reformas ieviešanu organizēti trīs protesti, kuri pulcējuši vairākus simtus cilvēku.

Pievienot komentāru

Komentāri (37)

 1. Nevajag Krievijā šādu vardarbīgu asimilāciju pieļaut! Arī Sibīrijā jāātver ir valsts skolas dzimtajā valodā ķīniešu bērniem!

 2. Vestniekam-demagogam. Atbildēt

  Valsts apmaksatas skolas macibas tikai valsts valoda.Gribi ko citu-maksa un uzturi skolas,tikai macibu programas bus jasaskano un naidu kurstosa propaganda bus jaatstaj pirms Zilupes.

 3. Vai Krievijā var iegūt izglītību visās minoritāšu valodās( nejaukt ar valodu mācīšanu)???

 4. Asimilācija ir dabīgs process visās zemēs, kurās ierodas imigranti. Bet kad krievnacisti/komūnisti valdīja Latvijā, tas nebija dabīgs, bet ar brutālu varu uzspiests process. Ņem to vērā, resnīt.

 5. Trieciet ratā to vestnieku.

 6. Tautiešiem pamācīties no Lukjanova. Atkal esam pelnījuši “ēzeļa ausis”

 7. Tad jau iznāk,ka Latvija seko Krievijas piemēram!

  • Asimilācija nav nekas slikts. Ja kādai tautībai nepatīk asimilācija, tad var braukt uz Krieviju un tur būt par krievu, vai uz Ukrainu – un tur būt par ukraini, vai uz Lietuvu – un tur būt par lietuvieti.
   Vēsturiski skatoties, kas ir latvieši? Tie ir galvenokārt latgaļos asimilēti kurši, zemgaļi un sēļi. Lai gan liela daļa zemgaļu devās uz Lietuvu un tur asimilējās lietuviešu tautā.

 8. …..Un šāds liegums arī Krievijā ir dēvējams par asimilāciju!!

 9. Kas nu tas āzis par vēstnieku-tipisks šovinists,sarkanais naciķis!

 10. Aizmuldējies par tālu! Atbildēt

  Pašu Krievijā tāda iespēja ir liegta pat lielākajai minoritātei-ukraiņiem!

 11. Interesanti. Amerikā dzīvo visas iespējamās tautības, tai skaitā gan latviešu ,gan krievu , bet valsts izglītība ir tikai angļu valodā. Gribat mācīties ķīniešu valodā, mācieties savā kopienas svētdienas skoliņā. Vēl jo vairāk, kad es lasu , vēl citus virsrakstus, ka Amerikā neatbalsta.

  • 😀 Kāpēc vēstnieks, to nesaka amerikāņiem, tur tak ar daudz krievu , bet skolās viņi mācās angliski , nevis krieviski.

  • mazas tautas pārstāvis Atbildēt

   Tas ir lielo tautu šovinisms – pamācīt mazajām un vājajām tautām kā dzīvot un kādus likumus jāpieņem. Liela tauta citu lielu tautu atturas pamācīt, jo zina, ka liela tauta var sist pretī.
   Šovinisms vērojams ne tikai tautu cietumā Krievijā, bet arī Spānijā – attiecībā pret katalāņiem. Arī Francijā un vēlreiz Spānijā – attiecībā pret baskiem. Latvijā 30.gados attiecībā pret līviem.

 12. PASKATIES LABĀK SPOGULĪ! Atbildēt

  Iegūt izglītību katram savā dzimtajā valodā,par valsts budžeta naudu,liedz visā pasaulē,pašu Krieviju ieskaitot!

 13. Nu beidzot prātīgi vārdi un viņš atzinis ka mūs Latvijā dzīvojošus Krievija ir asimilējusi ilgus gadus. Man konkrēti apgūstot profesiju(savulaik Vieglās rūpniecības tehnikumā bija priekšmeti )kur pasniedzēji un grāmatas atsevišķos priekšmetos bija krievu valodā. Un tā bija daudzās mācību iestādēs. Tātad asimilāciju atzinis vēstnieks ,atliek tikai okupāciju!

 14. Latvijas pilsonis krievs Atbildēt

  Lukjanov! 1. Kad Krievija kā PSRS izveidotāja un mantiniece no Latvijas aizvāks prom visus krievu okupantus un kolonistus? 2. Kāpēc krievu nacistu hunta okupētajā Krimā aizslēdza ukraiņu skolas un ukraiņu, kā arī tatāru bērniem neļauj mācīties dzimtajā valodā, bet liek mācīties okupācijas varas jeb krievu valodā?

 15. Tatad vins ir par SEGREGACIJU, okuoantu valodas expansiju uz citu valodu DISKRIMINACIJAS pamata, sev nepienakosos PRIVILEGIJU izsisanu, jaukasanos citu valstu ieksejas lietas, ktemla diktatu tiem klanities?
  Te jau butu jaiejaucas starptiskam tiesibsargajosan instititucijam, jo tas nav pielaujams.
  It seviski, ka ne viena valoda macities Latvija NAV AIZLIEGTS, ta ir APMELOSANA.

 16. pasmaidīsim par šo “draudzīgās” valsts vēstnieku! :) Atbildēt

  Šim “draudzīgās” valsts vēstniekam ir kaut kā jāpaskaidro atšķirība strap impēriju (kuru viņš pārstāv) un nacionāli valsti. Ir jāpaskaidro, ka Latvija tika dibināta, lai saglabātos un attīstītos latviešu kultūra. Un vēl, šim vēstnoekam būtu jāpaskaidro valodas politika savā valstī, kur ir uzspiesta divvalodība – impēriska nepieciešamība, kur mordāvi, udmurti, tatāri (Tatarstāna) izmisīgi cīnās pret krievu valodu.

 17. Pieskārās okupantu kastas privilēģijām ? – labākie dzīvokļi, spec veikali, specapgāde, spec amati un protams valoda. Kādi tur ”tuzemci” ( iezieši) negrib okupantiem bučot roku un runāt okupantu valodā?

 18. LA redakcija, ja jau jums nav savu iespējus /spēju iegūt domas no šī – “draudzīgās” valsts vēstnieka, tad izbarojot jau sagremotu barību (t.i. Leta) pacentieties pielikt paskaidrojumus. Kur, kad ir notikusi šī domu apmaiņa ar “draudzīgās” valsts vēstnieku? La redakcija, vai jūs paturat prātā, izbarojot jau sagremotu barību, ka privātuzņēmums “Leta” nav valsts plašsaziņa? Leta nav līdzsvarota politiskās idejās!

 19. Ko es nesaprotu? Ir vēlēšanās krieviem mācīt krievu valodā, ukraiņiem- ukraiņu, čigāniem- čigānu un ebrejiem- ivritā? Jo tāda tautība- krievvalodīgie taču nav!!!

 20. brīnišķīgi vārdi -VARDARBĪGA ASIMILĀCIJA!? Tos vārdus Krievijas vēstniekam Latvijas valstī lietot ĻOTI UZMANĪGI!? CIK TAUTU Krievija pati ASIMILĒJUSI vardarbīgi, Lukjanova kungs zina??? Vai kāds šīm tautām VISPĀR kaut ko jautāja vai prasīja? NĒ! Tāpat kā mums – 1.klasē (1949.-1950. m.g.) sāka mācīt krievu valodu un NE VECĀKIEM, NE MUMS BĒRNIEM NEVIENS NEKO NEJAUTĀJA! LŪK TĀ BIJA LATVIEŠU BĒRNU VARDARBĪGA ASIMILĀCIJA, atrodoties pašiem savas zemes teritorijā!!!!!!!!!!! Vai Lukjanova kungs to atceras, VAI ZINA??? Tāda BIJA Latvijas PSR izglītības ministrijas skolēnu APMĀCĪBAS programma! Šobrīd TĀDA IR LATVIJAS VALSTS IZM SKOLĒNU APMĀCĪBAS PROGRAMMA! KAS NAV SKAIDRS? LATVIJAS VALSTĪ VALODA IR LATVIEŠU, KURA JĀAPGŪST VISIEM CITTAUTIEŠIEM, JA VIŅI DZĪVO LATVIJĀ! KĀPĒC RADA SPRIEDZI UN KULTIVĒ NAIDU LATVIJAS SABIEDRĪBĀ? KAD TIKS IZBEIGTAS ŠĪS POSTOŠĀS DARBĪBAS UN DZĪVOSIM NORMĀLU DZĪVI LATVIJAS IZAUGSMEI???

 21. Kāpēc Krievija neļauj Krievijā dzīvojošajām etniskajām tautībām (piemēram, kalmiki, čuvaši, čečeni, baškīri, hanti, manti, inguši, jakuti, tatāri, altaji, seti, mordāvi utt.) iegūt izglītību savā dzimtajā valodā?

 22. Soņa, ukrainvalodīgā Atbildēt

  Vēstnieks MELO, ka iegūt izglītību dzimajā vakodā tiek liegta. Ko vēl viņiem vajag – trpināt Latvijas okupācijas privilēģijas? Kas bērniem liedz apgūt savu dzimto valodu un kļūt par Latvijas īstiem patriotiem, justies brīvi savā mītnes zemē, iegūstot vienādu izglītību ar latviešu bērniem.?

  Vēstnieks telo nezinīti, ka tas, kas notiek ir krievu bērnu segregācija un te, Latvijā, nav krievu guberņa.

  Šādas bezkaunības ir jāpārtrauc un jāizsaka neuzticība šādam vēstniekam, vismaz jābrīdina.

 23. Vai vēl arvien sveša tauta komandēs ko mums darīt.Tas luksis lai ved tos apdalītos mājās uz savu ētnisko dzimteni un problēmu nebūs.Maskavā skolu dzimtajā valodā pietiks.Šadurski turies un tikai uz priekšu.Piņķos jau ir krievu skola lai mācās tur cik lien,bet latviešiem nav jāsponsorē tie kuri mūs ienīst.

 24. Manuprāt, izšķirošais faktors tomēr ir izglītības kvalitāte. Mēs visi būtu laimīgāki, ja Latvijā beidzot tiktu sakārtota izglītības sistēma tā, lai bērni apgūtu ļoti labus universālo zināšanu un prasmju pamatus. Protams, ka Latvijas kā valsts prioritāte ir izveidot lielisku izglītības sistēmu latviešu valodā, uz kuru labprāt tiektos arī citu tautību bērni (pareizāk, viņu vecāki). Vai tad nav tā, ka mēs paši labprāt gribam, lai mūsu bērnus disciplinē un iemāca viņiem vēl kādu valodu, piemēram, franču vai somu izglītības sitēmā, ja mēs tur dzīvojam, pie tam nepazaudējot dzimto valodu? Speciālisti ir pētījuši un ir taču noteikti kādi rādītāji, kas priekš BĒRNIEM ir vislabākais katrā vecumposmā. Būtu labi organizēt zinātnisku, nevis politisku diskusiju par šiem jautājumiem.

 25. Cik daudz tautas Krievijas teritorijā var atļauties mācīties savā dzimtajā valodā uz valsts rēķina? Atradies sprukstiņš, kurš te runās par vardarbību!

  • Čigans teicis – saimnieks, cik jāmaksā, cik tas maksā – par naudu nerunā, dod tik zirgu. Čigāns paņem zirgu un aizbrauc – mēs taču norunājām – par naudu nerunāt.

   Dod bērniem izglītību, runā par bērnu attīstību, par segegācijas izbeigšanu, nevis tracini par naudu. Bērnus ir jāintegrē sabiedībā, kultūrā, Latvijā. Kas viņiem var atņemt dzimto valodu, kaja mājās tā ir sarunu valoda, skolā pilnvērtīgi turpinās mācīt krievu valodu.

   Vēstnieks ir nekaunīgs. Tā ir lielummānija. Tad jau ukraiņiem, baltkrieviem un citām tautībām ir jābūt savas skolas! Krieviem privilēģijas – audzināt 5. kolonu, kurināt naidu, musināt bērnus pret mītnes zemi?

 26. Kurš te kādam liedz izglītību dzimtajā valodā? Pēc valsts skolas un sestdienās par saviem līdzekļiem nekādu problēmu. Bet vislabāk var dzimto valodu var apgūt dzimtenē. Milosti prosim.

 27. Tad jau putlera programma par mācību priekšmetu apgūšanu dzimtajās valodās likvidēšanu Krievijas federācijas autonomo republiku skolās ir divkārt nosodāms pasākums. Žeņa neredz baļķi savā acī!

 28. Krievu spiegam laiks nopirkt ābeci un sākt mācīties. Nodzīvojis līdz sirmām olām un nezina vārda “aizliegt” nozīmi.

 29. pilnīgi piekrītu vēstnieka domām.

  • Tev nepaveicās. Viņš nedomā….. Vācijā jau ir ap miljonu “vardarbīgi asimilēto” krievu. Otrkārt neviens neko nav aizliedzis – mācīties var – tikai uz sava rēķina. Nevis uz drīksnu, bērziņu un kārkliņu rēķina….

 30. Interesanti,vai Krievijā latviešu bērni var izglītību iegūt latviešu valodā?

Draugiem Facebook Twitter Google+