Latvijā
Sabiedrība

Dace Baltruma: Demagogu balsis skan skaļi0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Austra Helēna Žaggere/LETA

Tirgotāju aprindās valda panika – Igaunija samazina akcīzes nodokli alkoholam. Ārprāts! Naudas plūsmas ventilis būs ciet! Ko iesākt? Veikali pierobežā sabūvēti, un naudas garša ir tik patīkama. Un nu tas viss pagalam! Steidzīgi kaut kas jādara! Un dara jau arī.

Vispirms veselo saprātu nepieciešams neitralizēt ar demagoģiskām runām par gandrīz vai valsts sabrukumu, ja Latvija nespers atbildes soli.

Naudas nebūšot nevienam labam darbam, ko mūsu valstī varētu veikt! Jā, ļoti iespējams, ka valsts kasei kaut kas aizies garām. Bet ne jau par to alkohola tirgotāju rindās ir satraukums. Naudiņa garām aizies dažu uzņēmīgu tirgotāju maciņiem. Un šis fakts ir daudz svarīgāks par kaut kādām tur valsts interesēm. Vai tajās valstīs, kur pastāv dažādi alkohola tirdzniecības ierobežojumi (un tās ir valstis, kurām daudzējādā ziņā mēs gribētu līdzināties), valsts kasei nekas neaiziet garām ierobežojumu dēļ? Noteikti aiziet. Bet tur ir sakārtotas prioritātes. Peļņa par katru cenu ne vienmēr šajā sarak­stā ir pirmajā vietā.

Demagogu balsis skan skaļi. Tiek piesaukti skaitļi, par kuru pamatotību neviens atbildību neuzņemas. Igauņi pie mums vairs nebraukšot ne lūgti. Tas gan skan skumji.

Saistītie raksti
Ja jau alkohols ir vienīgais, ar ko Latvija var pievilināt kaimiņtautas mūs apciemot, tad tā ir nabadzības apliecība mums pašiem.

Padomju laikā alkohola lietošana daudzos gadījumos bija gandrīz vai svēts pasākums. Lēnām mēs laužam šīs tradīcijas un tuvojamies attīstītu valstu attieksmei pret alkoholu. Akcīzes nodokļa paaugstināšana alkoholiskajiem dzērieniem ir izcīnīta grūtā cīņā daudzu gadu garumā. Tie, kas aiz katras alkohola pudeles redz naudaszīmes, bet neredz cilvēkus, vienmēr ir sīvi turējušies pretī šim solim. Vai tagad ar vieglu roku sasniegto izslaucīsim mēslainē? Vai saprāta balss padosies pārspēkam?

LA.lv