Mobilā versija
+2.0°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
11. jūlijs, 2016
Drukāt

1826. gada 11. jūlijā

11jul_Tvaikaarkls_2

Pirms 190 gadiem, 1826. gada 11. jūlijā, Viltšīras grāfistē, Anglijā tirgotāja ģimenē piedzima Džons  Foulers – inženieris un izgudrotājs, kurš pirmais izstrādāja tehnoloģiju zemes apstrādei mehāniski, izmantojot tvaika dzinēju.

Pirmā Foulera tvaika arkla prototips tika izmēģināts 1852. gadā, un tā bija pirmā reize, kad zemes apstrādē vairs neizmantoja ne cilvēka roku, ne jūga lopu spēku. Stāsta, ka izgudrotājs pie darba ķēries pēc tam, kad bija savām acīm redzējis neražas radīto bada postu Īrijā. Foulers nolēma uzlabot zemes apstrādes tehnoloģijas, kas atvieglotu lielu platību uzaršanu, kā arī drenāžas grāvju rakšanu. Iekārtas sastāvēja no tvaika lokomobiles ar vinču un trosi, tai piekabināta masīva arkla un pretējā lauka pusē nostiprināta skriemeļa, pa kuru trosei slīdēt. Tvaika vinča vilka arklu pāri laukam. Arī lauka otrā pusē atradās trose, kas ļāva arklu vilkt atpakaļ. Vēlāk Foulers izstrādāja arklu ar lemešiem abos galos, un arkls lauka galā vairs nebija jāapgriež. Lai arī sistēma bija smagnēja un prasīja ap desmit vīru apkalpošanā, tā radīja apvērsumu zemes apstrādē.

Pievienot komentāru

Polija paziņo par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu (1) Polija trešdien paziņojusi par ieceri iegādāties pretraķešu sistēmu, helikopterus un iznīcinātājus armijas spēku pastiprināšanai.
Interneta hits Igaunijā: "Esmu krievs, bet mīlu Igauniju" (6)Igaunijas interneta lietotāju vidū lielu interesi dažu dienu laikā izpelnījusies Narvas repera Jevgeņija Ļapina igauniski un krieviski dziedātā dziesma “Olen venelane” (“Esmu
Draugiem Facebook Twitter Google+