×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. septembris, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Šobrīd prasība pēc “moratorija” attiecībā uz vēstures jautājumiem izskatītos dīvaini (9)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Atšķirībā no iepriekšējās Saeimas vēlēšanu kampaņas šoreiz neviena partija gan neprasa ieviest “moratoriju” attiecībā uz vēstures jautājumiem. Tagadējo politisko, kā mēdz teikt, notikumu gaismā tāda prasība arī izskatītos visai dīvaini. Savukārt pagātnes mācību apspriešana pat būtu itin noderīga. Iemesli tam ir atrodami, piemēram, Aināra Lerha nesenajā publikācijā portālā DELFI, kuras saturu atspoguļo virsraksts: “Vēstures jautājumi – svarīgs ierocis Krievijas publiskajā diplomātijā”. Par to, kā Kremlis “eksportē” savu pagātnes skatījumu bijušās PSRS telpā, tajā skaitā Baltijas valstīs, kur tas kalpo sabiedrības šķelšanai. Vēsture Kremļa interpretācijā noderēja arī par sava veida pamatojumu iebrukumam Ukrainā.

Krievijā PSRS komunistiskā režīma noziegumu nosodītāji un īpaši Staļina ārpolitikas kritizētāji tiek iztēloti par valsts nodevējiem, kuriem labākajā gadījumā iesaka nerakņāties pagātnē un atstāt “vēsturi vēsturniekiem”. (Kremļa impērisko līniju sludinošajiem.) Jāpiebilst, ka varbūt ne gluži nejaušas sakritības dēļ šo frāzi daudz dzirdējām arī Latvijā, kur, protams, runa bija nevis par Latvijas valsts noziegumiem citās valstīs, jo tādu nav, bet par PSRS noziegumiem pret Latviju un tās pilsoņiem. Mūsu vadošie politiķi pēc ietekmīgu ļaužu norādījuma nekad nav principiāli izvirzījuši šos jautājumus ne starptautiskā, ne lāgā divpusējo attiecību līmenī, jo mums stāstīja, ka tas būs apgrūtinoši Eiropai un, pats galvenais, biznesa sakaru veidošanai ar Krieviju. Tikmēr Latvijas vēstures zināmās tēmas, ko Latvijas oficiālā vara, paklausot uzstājīgajiem padomiem, “nolika malā” vai pietaupīja atceres dienu svinīgajām runām, kļuva par manipulāciju objektu svešās rokās.

Maskava to plaši izmantoja arī jau pieminētajā t. s. publiskajā diplomātijā. Par vienu no atskaites punktiem varam uzskatīt 2005. gadā uzņemto Krievijas kinokompānijas “Trešā Roma” filmu “Baltijas nacisms”, kura ne vien atkārtoja padomju melus, piemēram, par 1940. gada vienlaidus “revolūciju” Baltijas valstīs, bet arī tos pārspēja. Tolaik pie mums valdīja “gāzi grīdā” pirmskrīzes loģika, bet Maskavā gāja uz beigām Putina valdīšanas pirmais cēliens. Tam sekoja Medvedeva īslaicīga iesēdināšana Kremlī, Zatlera vizīte un Rīgas “Dinamo” krekla dāvināšana Putinam, kuru uzaicināja “mūsu komandā”. Vēstures jautājumi tika nodoti Latvijas un Krievijas vēsturnieku komisijai. Taču tas nenozīmēja to izzušanu no Maskavas politiskās darba kārtības. Parādījās studijas “Trešā Roma” jauns ražojums ar nosaukumu “Baltija. Kādas “okupācijas” vēsture”. Līdzīgās noskaņas, proti, ka “okupācija” drīzāk liekama pēdiņās, caurstrāvoja izdevniecības “Baltijas forums” mazcenas grāmatu “Nākotnes melnraksti”. Vienlaikus mūsu tā dēvēto publisko telpu sāka pārklāt “viedokļi”, ka īstā okupācija slēpjas Rietumu kaitīgajā ietekmē. Bija jānotiek agresijai Ukrainā, lai Latvijas politiķi aptvertu vai atzītu, kāda loma ir visiem šiem pasākumiem, ko ierasti uzskatīja par Krievijas maigās varas izpausmēm.

Negribot jāsecina, ka pat pagātne ir padarīta par modernā kara ieroci, kas pavērsts arī pret Latviju. Kaut tam vajadzētu būt mūsu pašu bruņojumā – ne jau uzbrukumam, bet vēsturiskās patiesības un valstiskās pašapziņas aizstāvībai.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. … Un tipiska, si Kremla pargrozitas vestures ieroca personalizacija un pielietosanas instance BEZABRENE, vel sobrid, paradas Sudrabas un vinas ‘sirdspartijas’ NSL nezinamas operacijas, jo si ‘NEZINAMA LAKSTIGALA’ dzied par ‘nevajadzibu’ parskatit Kremla nostaju par 1940.g. LR okupaciju … kada Radifons 4 saruna, nesen … un ir atklata no vinas pasas partijas biedriem, ka V.Tamuzs, L. Cipule kuri, ka pirmais,tika izmesti no partijas pieprasot izskaidrojumu par peksnu 110 000 ziedojumu nedelas laika, vai pedejas, kura brivpratigi atstaja so partiju baidoties no zinamam saistibam ar Kremla un redzot nelikumibas, kas tiek paslaik DP izmekletas pec pieprasijumi !!!!
  ‘… Uzmanaties letini … prieks jums velreiz tiek sakurinata ‘sarkana pirtina’ … ka 1920- 30 ‘tajos gados …

 2. Ko var prasīt no politiķiem, ja viņu vēstures zināšanas balstās uz padomijas propagandu un tā saukto zinātnisko komunismu un PSKP pamatkursu.

 3. Jau Rīgas centrā ir atkal daudz labu, dārgu dzīvokļu un tas poļitruka vectēva nagans un stāsti par ievākšanos tādos dzīvokļos nedod miera un ja atkal izdodas? Atliek tik sagaidīt ”atbrīvotājus”…

 4. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Papildinu-
  90 gadi nav kļūda! Vēsturi sāka viltot jau cara laikos un lielkrievu pārākuma propaganda turpinājās ar nomaļu tautu rusifikāciju un mazo iekšzemes tautu pilnīgu pārkrievošanu. Ap 1924. gadu tā bija jaunās varas viena no pirmajām aktualitātēm, bet 1934. gadā jau ar dekrētu noteikts process.

 5. Man gan nav pārliecības, ka Latvijas politiķi kaut ko būtu sapratuši un mācījušies no Ukrainas notikumiem. Ja būtu sapratuši, tad momentā būtu pārtraukta Latvijas zemes iztirgošana Krievijas pilsoņiem.

 6. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Krievija tikai dažus gadus pēc Pirmā pasaules kara jau sāka rakstīt savu melīgo vēsturi, kaut tad vēl bija dzīvi tās galvenie veidotāji- latviešu strēlnieki un ļoti augstos amatos esoši latvieši. Krievu analfabētisms bija cēlonis tam, ka galvenās revolūcijas/apvērsuma darbojošās personas bija inonarodci, tas ir- Krievijas nomales tautu pārstāvji, kas bija daudz izglītotāki (viņus faktiski nevar nekādi pat salīdzināt ar analfabētiem iekšzemē). Pasaulē ļoti populārs bija vērtējums, ka Ļeņins uztaisīja revolūciju ar žī.du prātiem, krievu dumjību un latviešu zobeniem. Tādus vēstures faktus lielkrievu šovinisms nepieļāva un tādēļ 1934. gadā Staļins un Molotovs izdeva dekrētu par ”pareizu” vēstures mācīšanu. Pirms pāris gadiem šo ”pareizās” vēstures mācīšanas instrukciju atkārtoja un stipri vien uzlaboja Putins. Tātad jau 90(!) gadus Krievijā māca “īsto” vēsturi un nav jābrīnās, ka pastāv pilnīgi dažāda tās izpratne arī Latvijā starp latviešiem un Pūtina faniem.

  • … Tamniek, vai esi naivs, ‘ISTO KOMUNISTU’ APOLOGETS vai turpini ATBALSTIT Krievijas vestures viltojumu … proti:

   … Krievijas nomales cilveki (tam bridim domatie letini) nerakstija vai neparrakstija tas vesturi … tiem vispar nelava piedalities revolucionaras aktivitates planosan …

   … Revolucija tika sagatavota, uzrakstita un tika izvesta dzive no Caristu Krievija pagrides revolucionariem, sociku internacionales ekstremistiem ( seviski tiem kuri tika atgriezti no diasporas), ka ari no kosmopolitanu bankieriem, atbalstitajiem …

   … Palasi tacu atklatos ortodoksas vestures nosleptos faktus par Nujorkas bankieru mahinacijam, to finansialo un politisko atbalstu, ka ari visur pasaule izklidinatas komunistu( bijuso menseviku un velak valdosas frakcijas bolseviku) partiju biedru publicetiem planiem sisi revolucijas sagatavosanai – seviski planiem par 1917 g. ‘krievu’ immigrantu atgriesanos un varas uzurpesanas metodem un merkiem – tatad: sen definetu, detalas izstradatu revolucijas planu …

   … Ar Marksisma sabiedribas evolucionara procesa viltojumu un dialektika panaktas asinainas metodologijas autorizaciju – tavus ‘NOMALES CILVEKUS’ istie komunisti tos padarija par ‘izmantojamiem idiotiem’ – JO …

   … TOREIZ MUMS LETINIEM NEBIJA PIETIEKOSA INFORMACIJA PAR SIS 1917 .G. REVOLUCIJAS AKTUALO SAKUMU, TAS EKSKLUZIVAM ROBEZAM, TAS POLITISKI IESPAIDIGAJAM SPEJAM, PERONAZU PATIESO DZILUMU PASAULES APMERA SABIEDRIBA, KA ARI NE TAS ISTAJIEM FINANSIALIEM MERKIEM …

   … TIE MUSU NAIVIE BALELINI , KURI SAVA ZOMBETA PSIHE PEC 1920.G. VELEJAS PALIKT UN KALPOT SIEM KOMUNAKIEM, JAUNUZCPTA GLOBALISTU CCCP, TIE IZOLETI NO VARAS KODOLA PAT NESPEJA APZINATIES TAS POLITRUKU IZVESTO PATIESO STRELNIEKU IZNICINASANAS PROCESU, NE TOPOSO ETNISKO LATVIESU LIKVIDESANAS PROGRAMMAS SAKUMU, IEMESLU,NE APMERUS STALINA ASINAINAJA 1937-8 TIRISANAS LAIKA …

   … KUR TAD SADI IZOLETI, APMULKOTI NAIVULI VAREJA RAKSTIT istas CCCP varas viltigi izdomato … SODIENAS PAAULES KONTROLES VAJADZIBAM TURPINATO UN VEL TIK PIEMEROTO vesturi … !

   • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Labprāt ar Tevi padiskutētu par šo tēmu, taču zemais izglītības līmenis man neļauj cienīgi iesaistīties šai disputā. Vienīgais- esmu priecīgs, ka Tu esi saskatījis un pareizi novērtējis to, ka esmu apoloģēts. Jā! To tiešām jāmāk saskatīt!

 7. Jau pirksti ir noguruši neskaitamas reizes pa tukšo klabinot elementāras patiesîbas.Pilnīgi absurda ir bijušo okupācijas aktīvistu nepārtrauktā varas uzurpēšana demonstratīvi šo pēc būtības sīkas ļaužu grupas darbību saucot par tautas izvēli.Acimredzamie negatīvi progresejošie rezultāti tiek pasniegti ka neredzēti sasniegumi tipiskā Kremļa propogandas un ieaudzinātas komunistiskās demagoģijas garā.

Draugiem Facebook Twitter Google+