×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. jūnijs, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Vēsture kā “krimināllieta” (16)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Uldis Šmits

Mēs savā ziņā piedzīvojam mūsdienīgu apstiprinājumu Tjutčeva spārnotajai frāzei, ka Krievijas vēsture līdz Pēterim Pirmajam esot “nepārtraukts aizlūgums par mirušajiem, bet pēc Pētera – nepārtraukta krimināllieta”. Lai gan 19. gadsimta izcilā romantiķa sacītais attiecas uz paseniem laikiem un dzejnieks, protams, nespēja paredzēt, kā tālāk izvērsīsies šī vēsture, kurā tika ierauta ne jau tikai Krievija vien. Šodien varam interpretēt viņa atzinumu arī tādējādi, ka “krimināllietā” iejauktie noziedznieki – pat noziegumus pret cilvēci pastrādājušie – parasti uzņēmās apsūdzības uzturētāju un tiesātāju lomu, bet nozieguma upuri saņēma sodu.

Latvijas faktiska iznīcināšana 1940. gada jūnijā bija starptautisks noziegums, taču paši tā izdarītāji sāka spriest tiesu pār Latvijas pilsoņiem saskaņā ar citas valsts – Krievijas PFSR – kriminālkodeksa 58. pantu, kas ļāva upurus sodīt par “kontrrevolucionāriem noziegumiem”, un vēlāk tika uzieti masu kapi ar neskaitāmu “kontrrevolucionāru” pīšļiem. Tas arī Latvijā ievadīja ilgo ačgārnības laikmetu, kurā totalitārisms skaitījās “augstākais demokrātijas tips”, bet īstiem savas valsts patriotiem nereti piedēvēja “dzimtenes nodevību” un par patiesības teikšanu varēja iespundēt trakonamā.

Nesen mūžībā aizgājušais kādreizējais disidents Leonīds Pļuščs viens no pirmajiem 70. gados atklāja, ka Padomju Savienībā politieslodzījums reizēm izpaužas kā “ārstēšana”, un mazliet pastāstīja par tādos gadījumos psihiatriskajās slimnīcās izmantotajām “ārstniecības” metodēm, lai salauztu personību un tās pretestības spēju. Ukraiņu matemātiķim Pļuščam savulaik paveicās, jo Rietumos viņu pazina un izdevās panākt, lai Maskava ļautu viņam izbraukt uz Franciju.

Pļušča tautietes Nadeždas Savčenko liktenis apliecina, ka absurdo krimināllietu laikmets ir atgriezies – Ukrainā nolaupīto un uz Krieviju varmācīgi aizvesto militāro piloti bez visa cita apsūdz arī nelikumīgā robežas šķērsošanā. Tikmēr pretējā virzienā robežu “likumīgi” šķērso Krievijas tanki, kas iemieso Kremļa “leģitīmās intereses”, tāpat kā zaļie cilvēciņi un “tautas republikas”. Bet Ukrainas teritoriālās vienotības aizsardzību Putins pielīdzina smagam noziegumam, tāpēc aiz restēm ir iemesta kara lidotāja Savčenko, kuru ukraiņi tomēr ievēlēja Augstākajā Radā un kura pārstāv savu valsti Eiropas Padomes Parlamentārajā asamblejā. Pārstāv, sēdēdama Maskavas cietumā, kas ir visnotaļ simboliski. Krievijas varasiestādes ierosinājušas lietu arī, piemēram, pret agrāko Latvijas tautfrontieti, tagad Radas deputātu un Krimas tatāru padomes jeb medžlisa priekšsēdētāju Refatu Čubarovu. Par viņa izteiktajiem uzskatiem, ka Ukrainas starptautiski atzīta teritorija ir piederoša Ukrainai. Krievijā dažs labs līdzīgu viedokli izteikušais esot saņemts ciet un nogādāts uz psihiatrisko pārbaudi, jo starptautisko tiesību normu aizstāvji atkal tiek pieskaitīti likumpārkāpējiem, “ārvalstu aģentiem” vai plānprātīgajiem. Lielvalsts mērogā smadzeņu skalošana, kas arī ir zināma veida “terapija”, notiek ar televīzijas palīdzību.

Mēs nepievērsām īpašu uzmanību tam, ka pērn Krievijā tika izvilktas no plauktiem krimināllietas par lietuviešiem, kuri 1990. un 1991. gadā, respektīvi, pēc Lietuvas neatkarības atjaunošanas akta pasludināšanas, atteicās dienēt padomju armijā. Bet šis, iespējams, ir pats simboliskākais Putina režīma lēmums attiecībā uz Baltijas valstīm. It kā Baltija arvien atrastos vairs neesošās PSRS likuma darbības sfērā. Par laimi, esam no tās izkļuvuši. Taču 14. un 17. jūnijs ir piemēroti datumi, lai atcerētos laiku, kad tur bijām. Un svešas varas rakstīto “krimināllietu”, kas mums ir pagātne, bet citiem šodiena.

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Единственное правовое обоснование существования Латвии это реализация права нации на самоопределение ! Того же , что хочет Крым и Донбасс ! Если вы отрицаете это право, то почему Латвия вышла из СССР подорвав его территориальную целостность ? Отрицая право Крыма и Донбасс на свободу выбора вы ставите под сомнение право Латвии иметь свое государство (Созданное как результат немецкой оккупации) и лишаетесь права критиковать Россию за восстановление своей территориальной целостности в 1940 году . Созданное как результат немецкой оккупации хотя немцы никогда не обещали латышам их собственного национального государств

 2. Не стоит забывать , что после одностороннего провозглашения независимости Литвы и Латвии , вас не стали бомбить, как Донбасс во имя территориальной целостности СССР. И помните о том , что никто не стал защищать Ульманиса и его режим , который был снесен Майданом в июне 1940 . Что вы называете международным преступлением ? Майдан ? В Латвии был референдум в 1918 о двльнейшей судьбе ? Народ спросили ? А в Крыму и Донбасе народ высказал свою волю ! Будьте честными и последовательными в своих убеждениях , чтобы претендовать на их нравственность ! Савченко убийца журналистов и мирного населения – то, что везде в Мире называется военным преступлением . Тот, кто ее оправдывает – против свободы информации, как основы разумного выбора при демократии

 3. Не моё “Ну чё, Моська, потявкала? Полегчало тебе от этого пустого тявканья?”

 4. No bailēm no Krievijas ? Kas ir nepareizi ar Krieviju ir veikusi Latvija ? Tas ir slikti , nav tas, ko viņi saka medijos ? Kāpēc mēs nevaram dzīvot mierā un veidot abpusēji izdevīgas attiecības ? Krievija draud jums , jūs ienīst viņu tā? Es jautāju , bez agresijas , bet es esmu ļoti ieinteresēts savā atzinumā .

 5. With all respect: for Latvia to get out of Russian influence area you should move your country to another continent. Lol

 6. Un tomēr viss pamazām virzās uz pareizo pusi – pasaules sabiedrība,kas tuvāk Eiropai un britu sadraudzības valstīs dzīvojošie uzzin patiesu Krievijas un PSRS tapšanas vēsturi.Informāciju par patiesību vairs nevar noslēpt aiz GUL(agu) sargtorņiem un cietumu šautuvju biezām sienām.Tāpēc jau Kremļa pūznī tāds nemiers un satraukums.

 7. Raustīkļi no Latvijas Avīzes! Laimīgi, ka izdzēsāt manu komentāru! Gļēvuļi esat!

 8. Kremlis-kriminellis…

 9. … Jaaizrada, ka musu komentatoriem jabut uzmanigiem kvotejot cittautiesu ‘sparnotos’ izteicienus … !

  … Neviena laika perioda … Krievijas vesture nav bijusi likumiga … bet gan kriminala … !!!

  … Sakot ar varjagu marauderismu lidz to kriminalajai Kijevas valdnieku slepkavibai … un talak ar Maskavijas turpinoso izplesanos ar nelikumigu agresija pret kaimintautam un ciltim un to deportesanu vai iznicibu …

 10. Tepat Latvijā vēl ir pilns ar krievijas oficiālās ideoloģijas gara mantiniekiem.
  Lielāko tiesu tādiem, kam pašiem rokas aug no pakaļas laukā, kad pie darba,
  bet pie sadales ir pirmie un ar visām četrām silē …

  • Latvija ir pilna ar krievruņu okupantiem un kolonistiem, jo pie varas esošie gļēvlatvieši 1991.gadā atteicās veikt Latvijas deokupāciju un dekolonizāciju.

 11. Lai atceramies, ka pēc Krievijas likumiem, katrs, kas noliedz Krievijas oficiālo vēsturi, arī ārzemnieki, var nonākt aiz restēm.

  • Žēl krieviņus,sadzīvē brīnišķīgi cilvēki,izpalīdzīgi,draudzīgi! Atsaucīgi sarunbiedri tiem,kuri šo valodu saprot,daži pat prot valsts vlodu,kurā valstī dzīvo…
   Bet,atliek ierunāties par vēsturi vai,nedod Dievs par politiku-cauri, smadzenes izslēdzas un citēts tiek tikai un vienīgi Maskavas, nezin,no kurienes rautie “fakti”! Fakti,par kuriem jābrīnās,kā tos iespējams interpretēt…

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Tiek meklēt bīstams noziedznieku pāris!

Lai pastiprinātu cīņu pret ēnu ekonomiku, VID plāno rūpīgāk uzraudzīt iedzīvotāju ienākumus. Banku pienākums būs ziņot VID par fiziskām personām, kuru konta apgrozījums pārsniedz 15 000 eiro gadā.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+