Mobilā versija
+4.9°C
Nanija, Ilgmārs
Ceturtdiena, 30. marts, 2017
16. novembris, 2016
Drukāt

Veco falsifikāciju vietā rodas jauni mīti. Saruna ar krievu žurnālistu Vitāliju Dimarski (10)

Foto - Vladimirs FridkeFoto - Vladimirs Fridke

Krievijas žurnālists Vitālijs Dimarskis jau vairāk nekā desmit gadus radiostacijā “Eho Moskvi” vada raidījumu “Uzvaras cena”, kurā kritiski un skrupulozi aplūko Otrā pasaules kara vēsturi, kliedē tās mītus un jautā – kā bija patiesībā?

Krievijā apspriež trīs pieminekļus – nesen uzstādīto Ivana Bargā pieminekli Orlā, kņaza Vladimira pieminekli Maskavā un plānoto pieminekli Putinam Krimā. Ko šāda personu izvēle liecina par vēstures uztveri Krievijā?

Runa nav par vēstures uztveri, bet par to, ka vēsture Krievijā kļuvusi par politikas instrumentu. Vēsturiskā apziņa kā kolektīvās apziņas elements spēcīgi ietekmē pašreizējo uzvedību. Propagandas modelim, ar kuru darbojas vara Maskavā, nepieciešams cilvēku apziņā apstiprināt konceptus par Krieviju kā “aplenkto cietoksni”, par stingrās rokas nepieciešamību un tamlīdzīgi. Tās ir esošās varas vajadzības, kas tika apkalpotas, izmantojot vēsturi. Jā, Ivans Bargais – tā ir stingrā roka, tie ir “opričņiki”, kurus uzskata par Krievijas specdienestu pirmsākumu.

Neesmu piekritējs ideoloģizētai vēsturei. Krievija mēģinājusi atteikties no daudzām PSRS laika falsifikācijām, bet to vietā tagad rodas jauni mīti. Vēsture ir interpretējoša zinātne – kaut gan ar faktiem jūs nevarat strīdēties, iesaistītās puses tos izmanto savās interesēs. Piemēram, ar kņazu Vladimiru vara cenšas pierādīt, ka Krimai ir jābūt jaunajai pareizticības mekai. Kņazs Vladimirs ir ļoti pretrunīga vēstures personība, un no tādām ir viegli veidot varoņus. PSRS laikos par varoni uztaisīja Aleksandru Ņevski, mana paaudze pat neapšauba, ka viņš patiešām bijis varonis. Arī viņš bija pretrunīgs – no vienas puses, ievērojama persona, bet vienlaikus viņš uzturēja kontaktus ar Zelta ordu. Viņu var uztaisīt par varoni, bet tikpat labi, ja kādam ir vēlēšanās, var attēlot kā kolaboracionistu. Jāatceras, ka tā laika vēstures avots ir hronikas, kas rakstītas vairākus gadu desmitus pēc notikumiem.

Kņazs Vladimirs ir vēsturiska persona, bet tālāk tiek lemts, vai viņš ir nepieciešams kā pielūgsmes objekts. Iecere izvietot Krievijas galvaspilsētā viņa pieminekli ir simbolisks žests, lai parādītu, ka Maskava vēlas būt pareizticīgās pasaules centrs. Par pieminekli Putinam Krimā – ceru, ka ieceres neīstenosies. Tas ir mēģinājums izpatikt Krievijas varai.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Neviens krievs, vienalga cik “gudrs”, neies atzīt, ka krievi apspiež un parkrievo nekrievus. Imperiālisms ir viņiem asinīs.

  • Parādi man kaut vienu lielvalsti, kas tā nedara!
   Pat tik mazs ar nedaudz valstiskuma pazīmēm apveltīts veidojums kā Latvija (neatkarība, suverenitāte un augstākā vara šajā teritorijā faktiski neeksistē, tiek regulēta no ārienes) to visiem spēkiem cenšas, nosaucot to par “integrāciju”.
   Lielām nācijām, izņemot Ķīnu ar tās politiku, vispār ir raksturīgs lielnācijas šovinisms, kas bāzējas mākslīgi uzkurināmā nacionālismā.
   Patiesi nožēlojami, ka šādi naciķu gājieni, dažādas akcijas, politiskie kursi tiek piekopti mazās nācijās un rada milzīgus, pat varbūt konkrētai mazai nācijai nekad nekompensējamus veiksmīgas attīstības šķērsļus!
   Sliktākais ir tas, ka tādiem ultra nacionālistiem laikam par savas tautas attīstību ir nospļauties! Izrādīšanās un sava ego parādīšana ir daudz svarīgāka!
   To varam, diemžēl, redzēt bieži vien mūsu Saeimā un politikā vispār!

 2. Nesagrozīsim vēsturi>Iztiksim bez jauniem mītiem Atbildēt

  TIKAI TAD,kad Sarkanā armija iekaroja pirmās Somijas teritorijas,robežpilsētā Terijoki (tagad Zeļenogorska) Kūsinena vadītā”Tautas valdība”,kurai nebija ne vismazākā tautas atbalsta,2.decembrī parakstīja miera līgumu ar PSRS,kurā atteicās no Austrumkarēlijas un Hanko pussalas,PRETĪ SAŅEMOT TERITORIJAS ARKTISKAJOS APGABALOS. Un nav zināms,kā viss vēl būtu pavērsies,ja PSRS ultimāts tiktu uzstādīts vispirms Somijai!

 3. ”Jūs līdz galam neesat tikuši galā ar 1940. gadu – man nav nekādu šaubu par PSRS lomu un darbībām šajos notikumos, tomēr tiek pievērtas acis uz tā laika Baltijas valstu valdošās elites darbībām. ”
  Arī tur pilnīga taisnība – Benjamini un viņu ietekme uz vietējo politiku 1939.- 1940. gados ar ietekmīgās avīzes “Jaunākās Ziņas” un žurnāla “Atpūta” palīdzību arī noklusējot par PSRS režijumu un represijām. Ar ko beidzās pat īpašniecei – nāve lēģerī.
  Tas šodienas ”Benjaminiem” – Lembergam, Šķēlem un Šleserim ar draugiem ZZS vadonībā, zic prezidentu un premjeru. Arī šodien liecinieki un lāču zemes lietu kārtotāji nebūs vajadzīgi un tad labākajā gadījumā var sagaidīt dēļus kādā nometnē….

 4. “Vēsture neatstāj pēdas. Tā atstāj vienīgi sekas, kas nav līdzīgas to izraisošajiem apstākļiem./ История не оставляет следов. Она оставляет лишь последствия, которые не похожи на породившие их обстоятельства.” A.Zinovjevs “Rēgainās virsotnes” / A. Зиновьев: “Зияющие высоты ” > Страница 6

 5. iztiksim bez jauniem mītiem Atbildēt

  Lēmumu par pievienošanos PSRS pieņēma “tautas balsojumā” – ar ~100% balsīm par.

  Valdība piekāpās PSRS ultimātam atļaut PSRS armijas kaŗa bāžu izvietošanu Latvijā. Tāds pats ultimāts tika uzstādīts Somijai kur papildus teritoriju apmaiņai, lai atbīdītu Somijas robežas no Pēterburgas tika prasīts atļaut PSRS armijas bāžu izveidi, piemēram – Hanko pussalā.

  • Lēmumu pieņēma Tautas Saeimas balsojumā 1940.g. 21. jūlijā ( Padomju varas atjaunošana Latvijā un Latvijas PSRS iestāšanās PSRS sastāvā: Dokumenti un materiāli. Rīga: Zinātne, 1987. 207 lpp.>Nr.114, 180.-182.lpp.)
   Starp citu – arī 1990.g.4.maija deklarācija netika pieņemta “tautas balsojumā”/ referendumā, bet bija balsojums LPSR AP. Labi gan, ka toreiz arī 30+ ziņotāju no “tautas draugu”/ Stūra mājas bija “PAR”.
   LATVIJAS PADOMJU SOCIĀLISTISKĀS REPUBLIKAS
   AUGSTĀKĀS PADOMES DEKLARĀCIJA
   Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu (sk. Likumi.lv)

Lietuvas prokuratūra atklāj baisā nozieguma detaļas Lietuvas prokuratūra paziņojusi, ka bažas rada aizdomās par četru ģimenes locekļu nogalināšanu aizturētā 26 gadus vecā Egidija Anupraiša psihiskais stāvoklis.
Draugiem Facebook Twitter Google+