Mobilā versija
+2.4°C
Mirdza, Žanete, Žanna
Ceturtdiena, 23. marts, 2017
15. maijs, 2014
Drukāt

1934. gada naktī uz 15. maiju

15maijs_Ulmanis_Kviesis_2

Pirms 80 gadiem, 1934. gada naktī uz 15. maiju, Latvijas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis veica valsts apvērsumu.

Vēsturnieki to uzskata par ievērojamāko notikumu pirmskara Latvijas politiskajā dzīvē, jo tas valsts vēsturi sadalīja divos posmos – parlamentārajā līdz 1934. gadam un autoritārajā pēc tam. Visas operācijas laikā apvērsuma rīkotāji nesastapa nekādu pretestību, kas liecina ne tik daudz par Latvijas iedzīvotāju pasivitāti, cik vilšanos demokrātiskajā, taču vēl nenobriedušajā valsts iekārtā. Tā daudziem saistījās tikai ar ”partiju tirgiem” un ”veikaliem”. Nekādus iebildumus necēla pat Valsts prezidents Alberts Kviesis. Viņu Ulmanis sava adjutanta Lūkina pavadībā informēja par notikušo divos naktī un prezidentam neatlika nekas cits kā samierināties. Saeima tika atlaista un Satversmes darbība apturēta. Ulmaņa autoritārisms gan gādāja par ekonomisko uzplaukumu un latviešu pašapziņas celšanos, tomēr vienvadonības iedibināšana zināmā mērā atviegloja 1940. gada jūnija padomju okupācijas procesu.

Pievienot komentāru

Gunti Ulmani bez pases neielaiž Saeimā; eksprezidents apvainojies (17)Bijušais Valsts prezidents Guntis Ulmanis nav ielaists Saeimas ēkā, trešdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas Sešos”.
Vēl vesels un spēka gados, bet jau pensijā (16)Politiski neērto ieceri reformēt izdienas pensiju sistēmu esošajā sasaukumā, visticamāk, nekustinās
Draugiem Facebook Twitter Google+