×
Mobilā versija
+15.1°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
13. decembris, 2013
Drukāt

Vēstures institūtam nākamgad jurģi
 (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Jaunā gada pirmajos mēnešos gaidāma Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta (LVI) pārvākšanās no pašreizējām telpām Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) augstceltnē uz LU Humanitāro un sociālo zinātņu pētījuma centru līdzās šoruden renovētajai LU bibliotēkas ēkai Kerkoviusa namā Kalpaka bulvārī 4.

Uz jaunām mājām tuvākajos mēnešos no LZA dosies arī LU Filozofijas un socioloģijas institūts. LVI direktors arheologs Guntis Zemītis pastāstīja, ka patlaban notiek mēbeļu un iekārtu iepirkšanas procedūra, ko veic LU administrācija. Vēsturnieki un filozofi mājos bibliotēkas ēkas stiklotajā piebūvē, kas vērsta pret Rīgas Valsts 1. ģimnāziju. Pagrabstāvā būs bioarheoloģisko materiālu krātuve, bet pirmajā stāvā – dendrohronoloģijas laboratorija, pētniecībai vajadzīgā aparatūra, arheologu un vēsturnieku darba vietas. Jurģiem gatavojas aptuveni 50 LVI līdzstrādnieku. Etnogrāfisko un arheoloģisko materiālu krātuvēm jaunajās mājās vieta tomēr neatradās, un tās paliks Akadēmijas laukumā 1.

Toties šobrīd Salaspilī izvietotā dendrohronoloģijas laboratorija varēs pārbraukt uz Rīgu. Minētā zinātniskā struktūrvienība ir vienīgā Latvijā, kas nodarbojas ar Latvijas teritorijā saglabājušos vēsturisko konstrukciju koka būvelementu dendrohronoloģisko datēšanu un izstrādā koku gadskārtu ilggadīgās absolūtās hronoloģijas. Ieguvēja būs arī bioarheoloģisko materiālu krātuve. Tā glabā vairāk nekā 50 gados arheoloģiskajos izrakumos Latvijā uzkrāto antropoloģisko materiālu no 104 izrakumu vietām, pārstāvot Latvijas iedzīvotājus 9000 gadu laika posmā. Līdz šim par apstākļiem laboratorijā ārzemju kolēģu priekšā bijis kauns, un īpaši akmens laikmeta arheoloģiskā materiāla rūpīgākas analīzes ziņā Latvija bijusi ”donorvalsts”. Tas ir, bagātīgais izrakumu materiāls analizēts ārzemēs. ”Tagad arī mūsu pētnieki būs līdzvērtīgi partneri paši savam materiālam,” cer LVI direktors.

Tomēr pārvākšanās raisa arī nedaudz sentimentālas izjūtas. Proti, LZA namā visi humanitārie institūti, zem viena jumta dzīvodami, veidoja tādu kā bloku. Ikdienā tiekoties, bija vieglāk sadarboties. Nākotnē institūti dzīvos izkliedēti – vēsturnieki un filozofi būs pie LU bibliotēkas, LU Latviešu valodas institūts un Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts paliks LZA Akadēmijas laukumā 1, bet LU Literatūras, folkloras un māk-slas institūts nākotni saista ar LNB ”Gaismas pili”. Atbrīvotās telpas akadēmijas augstceltnē acīmredzot aizņems dažādas firmas, kā tas jau agrāk ierasts.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. sākas vēstures un zinātnes iznīcināšana.. LV likvidācija.. vareni !

  2. vai ēkas drošiba ir pārbaudīta?

Draugiem Facebook Twitter Google+