Mobilā versija
+4.4°C
Renāte, Modrīte, Mudrīte
Pirmdiena, 24. oktobris, 2016
9. oktobris, 2015
Drukāt

Vēstures mirkļu pieturā atcerēsies drukas aizlieguma laikus Latgalē

FOTO no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma materiāliemFOTO no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma materiāliem

Fragments no katoļu lūgšanu grāmatas, kas pārrakstīta ar roku (19.gs. beigas – 20. gs. sāk.).

Otrdien, 13. oktobrī plkst. 14 Vēstures mirkļu pietura Latgales Kultūrvēstures muzejā veltīta Drukas aizlieguma laikam Latgalē, tā cēloņiem un grāmatu pārrakstītājiem, pastāstīja muzeja speciāliste Linda Suhanova.

Apskatot Latgales pagātni, redzams, ka tās vēsturē ir četrdesmit gadus ilgs laika posms, kad bija svarīgi saglabāt latgalisko identitāti. Tas ir laiks no 1865. gada līdz 1904. gadam, kad Latgalē bija ieviests latīņu drukas aizliegums.

Tieši šajā kulturāli smagajā laikā darbojas Latgales dižgari – Pīters Miglinīks un Andrīvs Jurdžs, grāmatu pārrakstītāji rokrakstā, jo latgaliski izdotās grāmatas bija kļuvušas nelegālas. Sākums aizliegumam bija 1863. gadā notikusī sacelšanās, pēc kuras Krievijas Impērijas Ziemeļrietumu apgabalā sāka domāt, kā mazināt poļu muižnieku ietekmi.

Ieeja: pieaugušajiem 1,50 eiro, skolēniem 0,80 eiro.

Pievienot komentāru

Latvija grimst nabadzībā: no katriem desmit cilvēkiem - trīs ir nabadzīgi (47)Zem nabadzības riska - 606 000 Latvijas iedzīvotāju. To par šokējošu situāciju dēvē tiesībsargs Juris Jansons, svētdien vēstīja raidījums “LNT Ziņu Top 10”.
Līdz bākai Kolkā aizbrist nevarēja, bet tuvu gan: Unikālā jūras atkāpšanāsAizvadītajās brīvdienās iedzīvotāji steidza baudīt diezgan retu parādību piekrastē – jūras atkāpšanos tālu no ierastās krasta līnijas, pateicoties austrumu vējam. Visā Latvijas
Draugiem Facebook Twitter Google+