Mobilā versija
-3.1°C
Baiba, Barbara, Barba
Svētdiena, 4. decembris, 2016
9. oktobris, 2015
Drukāt

Vēstures mirkļu pieturā atcerēsies drukas aizlieguma laikus Latgalē

FOTO no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma materiāliemFOTO no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma materiāliem

Fragments no katoļu lūgšanu grāmatas, kas pārrakstīta ar roku (19.gs. beigas – 20. gs. sāk.).

Otrdien, 13. oktobrī plkst. 14 Vēstures mirkļu pietura Latgales Kultūrvēstures muzejā veltīta Drukas aizlieguma laikam Latgalē, tā cēloņiem un grāmatu pārrakstītājiem, pastāstīja muzeja speciāliste Linda Suhanova.

Apskatot Latgales pagātni, redzams, ka tās vēsturē ir četrdesmit gadus ilgs laika posms, kad bija svarīgi saglabāt latgalisko identitāti. Tas ir laiks no 1865. gada līdz 1904. gadam, kad Latgalē bija ieviests latīņu drukas aizliegums.

Tieši šajā kulturāli smagajā laikā darbojas Latgales dižgari – Pīters Miglinīks un Andrīvs Jurdžs, grāmatu pārrakstītāji rokrakstā, jo latgaliski izdotās grāmatas bija kļuvušas nelegālas. Sākums aizliegumam bija 1863. gadā notikusī sacelšanās, pēc kuras Krievijas Impērijas Ziemeļrietumu apgabalā sāka domāt, kā mazināt poļu muižnieku ietekmi.

Ieeja: pieaugušajiem 1,50 eiro, skolēniem 0,80 eiro.

Pievienot komentāru

Aukstums šoziem paņēmis jau 29 cilvēku dzīvības; sestdien stindzinās pat -16 grādu salsAukstums šoziem paņēmis jau 29 cilvēku dzīvības, bet vēl vairāki simti ar ķermeņa atdzišanu nonākuši slimnīcā, piektdien vēstīja raidījums “LNT Ziņas”.
Draugiem Facebook Twitter Google+