Mobilā versija
+1.6°C
Andulis, Alnis
Ceturtdiena, 19. janvāris, 2017
9. oktobris, 2015
Drukāt

Vēstures mirkļu pieturā atcerēsies drukas aizlieguma laikus Latgalē

FOTO no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma materiāliemFOTO no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma materiāliem

Fragments no katoļu lūgšanu grāmatas, kas pārrakstīta ar roku (19.gs. beigas – 20. gs. sāk.).

Otrdien, 13. oktobrī plkst. 14 Vēstures mirkļu pietura Latgales Kultūrvēstures muzejā veltīta Drukas aizlieguma laikam Latgalē, tā cēloņiem un grāmatu pārrakstītājiem, pastāstīja muzeja speciāliste Linda Suhanova.

Apskatot Latgales pagātni, redzams, ka tās vēsturē ir četrdesmit gadus ilgs laika posms, kad bija svarīgi saglabāt latgalisko identitāti. Tas ir laiks no 1865. gada līdz 1904. gadam, kad Latgalē bija ieviests latīņu drukas aizliegums.

Tieši šajā kulturāli smagajā laikā darbojas Latgales dižgari – Pīters Miglinīks un Andrīvs Jurdžs, grāmatu pārrakstītāji rokrakstā, jo latgaliski izdotās grāmatas bija kļuvušas nelegālas. Sākums aizliegumam bija 1863. gadā notikusī sacelšanās, pēc kuras Krievijas Impērijas Ziemeļrietumu apgabalā sāka domāt, kā mazināt poļu muižnieku ietekmi.

Ieeja: pieaugušajiem 1,50 eiro, skolēniem 0,80 eiro.

Pievienot komentāru

Tūrists pēc atpūtas Vecrīgā vairs nespēj atrast ceļu līdz viesnīcai (1)Likumsargi šorīt līdz viesnīcai nogādājuši apmaldījušos tūristu, informēja Rīgas pašvaldības policijā (RPP).
Kaimiņu sadusmo kliba jaunieša skaļā pārvietošanās pa dzīvokli (5)Kaimiņu sadusmo kliba jaunieša skaļā pārvietošanās pa dzīvokli un viņš izsauc likumsargus, informēja Rīgas pašvaldības policijā (RPP).
Draugiem Facebook Twitter Google+