Mobilā versija
Brīdinājums -2.4°C
Voldemārs, Valdemārs, Valdis
Svētdiena, 11. decembris, 2016
7. septembris, 2016
Drukāt

Vēsturiska pikantērija: dzejnieku apcietināja par Monas Lizas zādzību

Publicitātes fotoPublicitātes foto

1911. gada 7. septembrī Parīzi aplidoja vēsts, ka apcietināts ļoti pazīstamais un tikpat skandalozais dzejnieks Gijoms Apolinērs. Viņam izvirzīja apsūdzību… Monas Lizas nozagšanā no Luvras.

Apolinērs uzradās Parīzē 20 gadu vecumā, un dzejnieka dzīves laikā neviens īsti nezināja, no kurienes, kas bijuši viņa tuvinieki. Vēlāko laiku pētniekiem izdevies noskaidrot, ka īstais Apolinēra vārds bija gaužām nepoētisks: Vilhelms Alberts Vladimirs Apolinārijs Kostrovickis, viņa senčos bija kā poļi, tā krievi un itāļu aristokrāti.

Parīzē nodzīvotajā laikā Apolinērs kļuva par vienu no populārākajām mākslas un sabiedrības personībām Parīzē. Starp viņa domubiedriem bija Gertrūde Steina, Pablo Pikaso, Andrē Bretons, Žans Kokto un citi.

Apolinērs bija pazīstams savu radikālo uzskatu dēļ, viņš atbalstīja visus avangarda mākslas virzienus un sarakstīja lugu “Tirēzijas krūtis”, kas tiek dēvēts arī par sirreālisma manifestu.

Starp Apolinēra radikālajiem paziņojumiem bija arī paziņojums, ka Luvra (kā tradicionālās mākslas citadele) jānodedzina. Tādēļ, iespējams, nebūtu jāuztver kā pārsteigums, ka, atklājot gadsimta zādzību, gan Luvras vadība, gan policija vispirms devās tieši pie aizdomīgā ārzemnieka…

Apolinērs pavadīja policijas iecirknī piecas dienas, taču nekādus pierādījumus pret viņu neatrada, un dzejnieku nācās atlaist. Tikai pēc diviem gadiem izdevās apcietinās īsto Monas Lizas zagli – tas izrādījās kāds no agrākajiem Luvras darbiniekiem, Vinčenco Pergia.

Pievienot komentāru

Latvijas simtgades svinības kopumā izmaksās 60 miljonus eiro (2)Kopējais Latvijas simtgades svinību pasākumu finansējums 2017.-2021. gadā indikatīvi varētu sasniegt 59 075 947 eiro, liecina Kultūras ministrijas (KM) informatīvais ziņojums par Latvijas simtgades svinību pasākumu plānu 2017.-2021. gadam, kuru nākamnedēļ izskatīs valdībā.
Draugiem Facebook Twitter Google+