Sports
Motoru sports

Vēsturisks panākums. Kristers Serģis paveicis daudz, lai Pauls Jonass kļūtu par čempionu 0


Kristers Serģis (no kreisās) paveicis daudz, lai Pauls Jonass kļūtu par pasaules čempionu.
Kristers Serģis (no kreisās) paveicis daudz, lai Pauls Jonass kļūtu par pasaules čempionu.
Foto – Zane Bitere/LETA

Pauls Jonass, spītējot sezonas sākumā iegūtajai galvas traumai, kļuvis par motokrosa pasaules čempionu MX2 klasē.

Līdz šim nevienam latvietim nebija izdevies triumfēt pasaules čempionātā solo motociklu klasēs. 20 gadus vecais Jonass uzvarējis junioru čempionātos 85 kubikcentimetru klasē (2011), un 125 kub.cm (2013). Arī MX2 klasē ir vecuma ierobežojums, tajā nestartē par 23 gadiem vecāki sportisti, taču tas ir augstas raudzes tituls, par kuru jācīnās visas sezonas garumā. Šogad Pauls pirmo reizi uzvarēja “Grand Prix” posmā un pēc tam – vēl piecas reizes. Viņš bija ātrākais 14 braucienos un neveiksmi piedzīvoja tikai pašā sezonas sākumā Indonēzijā, kur motokross atgādināja dubļu cīņas Āzijas lietus periodā.

“Pasaules čempions? Pats to vēl neesmu aptvēris,” Paulam Jonasam līdzīgas emocijas bija gan šampanieša šaltīs tūdaļ pēc uzvaras finiša Francijā, gan preses konferencē Rīgā. “Jūtos nedaudz pārsteigts, cik ļoti to visapkārt novērtē. Pašam šķiet, ka neko daudz neesmu izdarījis. Tikai savu darbiņu, lai gan šis tituls patiešām bija mans lielais mērķis,” atzīstas Pauls.

Caur kritieniem un sāpēm

Līdzjutējiem aiz ziņām par Jonasa uzvarām un vietām uz goda pjedestāla palika nepamanīts, cik smagi Kalvenes puisim nāca šie sasniegumi. Pasaules čempionāta rīkotāju videorullītī “Paula ceļš uz titulu” ir tik daudz galvu reibinošu un šausminošu kritienu, ka vienam otram pietiktu visai karjerai. Tāds ir moto­kross, un tā sūro garozu Jonass izbaudījis jau divas sezonas. Nepatīkams kritiens gadījās pērnvasar Čehijā – nopietns smadzeņu satricinājums, kura dēļ sezona bija jābeidz priekšlaikus. Pēc ilgstošas ārstēšanās Jonass paveica milzīgu darbu pirms šīs sezonas. Brīdī, kad vecās likstas bija aizmirstas, nāca jaunas – vēl viens kritiens pirms sezonas Francijā. Atkal sasistā galva par sevi atgādināja visu sezonu.

“Pēdējās nedēļas bija īpaši smagas. Nevaru teikt, ka naktīs negulēju, taču vakaros bija daudz brīžu vie­natnē, kad prātā nāca dažādas domas. Kritiena sekas pa īstam izjutu tikai ap sezonas vidu, kad reizēm vajadzēja atteikties no treniņiem. Nebiju pietiekami braucis trasē, sezonas otrajā pusē paveicu kādus 30 procentus no iecerētā. Man pašam tas bija nesaprotami – ierodos treniņā un galvas reiboņu dēļ nespēju koncentrēties, nevaru pabraukt. Taču mums bija mērķis, un mēs to sasniedzām. Tas pašlaik ir pats svarīgākais.”

Sezonas sākumā, vēl būdams lieliskā sportiskajā formā, Jonass iekrāja pārsvaru un ar stabilitāti to nosargāja līdz sezonas beigām. Pauls neskrēja pēc uzvaras katrā braucienā, necentās apsteigt katru konkurentu, izceļoties ar 20 gadus vecam jaunietim neraksturīgu briedumu.

Talants, darbs un ģimene

Tie ir galvenie pamatakmeņi, kāpēc Jonass pašlaik ir tur, kur vēl nebija ticis neviens Latvijas motokrosa meistars. Ap Paulu vienmēr ir komanda, kuras galvenā ass ir ģimene. Viņa tēvs Kaspars Jonass, kurš pats brauca motokrosā un skijoringā, dēlam radīja interesi par motokrosu. Sākumā viņš domāja – lai puika pabrauc, paaugas, un tad skatīsimies, kurš sporta veids padodas vislabāk. Ilgi nebija jāgaida, lai talants tiktu pamanīts. Jau kopš astoņu gadu vecuma daudz Paula izaugsmē deva viņa pirmais treneris ­Normunds­­ Jansons, savulaik labs motokrosa meistars, PSRS čempionātu medaļnieks. Fiziskajā attīstībā palīdzēja Gatis Lagzdiņš. Rezultāti bija uzreiz, turklāt šo projektu caurvija attieksme – ja darām, tad ar pilnu atdevi un līdz galam.

Brīžos, kad citi puikas dzenāja bumbu vai spēlēja kariņu, Pauls brauca uz treniņu. Treneris Jansons viņu busiņā sagaidīja pie skolas durvīm. Kalvenē netrūka iespējas citām fiziskajām aktivitātēm – ziemā slēpošana, vasarā riteņbraukšana, peldēšana. 14 gadu vecumā Jonass kļuva par pasaules čempionu 85 kubikcentimetru klasē un uzvarēja Vācijas ADAC seriālā. Viņa talants bija pamanīts un novērtēts arī ārzemēs.

Turpmākā Paula karjera virzījusies pārdomāti, neskrienot laikam pa priekšu. Pati dzīve viņam par menedžeri piespēlēja pieckārtējo pasaules čempionu ekipāžu motokrosā Kristeru Serģi, vēl vienu uzvaru pasaules junioru čempionātā un tālāk – piecgadu līgumu ar pasaules motokrosa vadošo komandu “KTM Red Bul”. Komanda audzina čempionus, un savā trešajā sezonā MX2 klasē ar trenera Marka de Rūvera palīdzību līdz titulam aizbrauca arī Pauls.
Vēl viena sezona MX2

Nākamā sezona Jonasam būs pēdējā MX2 klasē, un pēc tās nāksies pāriet uz prestižo MXGP klasi. Daļa konkurentu to darīs jau tagad, tomēr pretinieki paliks – gan amerikānis Tomass Kovingtons, gan 16 gadus vecais komandas biedrs spānis Horhe Prado. Ar pēdējo šosezon sanāca vairākas saķeršanās trasē, un tikai pēc komandas vadītāju lūguma piebremzēt Pauls iztika bez nopietniem kritieniem.

“Sezonas gaitā mums bija vairākas cīņas trasē. Dažreiz tas man likās nesaprotami, un biju dusmīgs, dažreiz viņš dusmojās uz mani. Tomēr nekāda naida mums nav. Horhe ir jauns, braucienā adrenalīns sit augstu vilni. Sezonas beigās viņš saprata, ka mūsu komandai svarīgs ir čempiona tituls,” par savu konkurentu stāsta Jonass.

Līdz novembra sākumam viņš atpūtīsies un beidzot iepriecinās ārstus, galvu pasargājot no liekiem satricinājumiem. Novembrī Beļģijā atsāksies treniņi, februārī sāks griezties pasaules čempionāta karuselis. Jonasa mērķis ir nosargāt titulu, bet mazais sapnītis – uzvara pasaules čempionāta posmā Ķegumā maijā.

LA.lv