Latvijā
Sabiedrība

Vēsturisks notikums! Latviešu zinātnieki dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu1

Foto: shutterstock.com

Jau šīs nedēļas nogalē Latvijas zinātnieki pirmo reizi dosies ekspedīcijā uz Antarktīdu.

Vēsturiskajā notikumā piedalīsies Latvijas Universitātes ģeoloģijas pasniedzēji un pētnieki, kas iepriekšējos gados strādājuši arī Islandē un Grenlandē, pētot ledus segas biezumu un veidošanos. Atšķirībā no iepriekšējām ekspedīcijām, Antarktīdas pētījumi noritēs ilgāk – vienu līdz divus mēnešus un notiks daudz skarbākos polārās dienas apstākļos, kur pasaules pētnieki dodas nelabprāt.

Arī šoreiz pētījumu mērķis ir apzināt ledāju biezumu un iekšējo struktūru, savākt augšņu, iežu un nogulumu paraugus un savākt informāciju par tur mītošajiem mikroorganismiem.

Māris Krievāns, ģeologs, ekspedīcijas dalībnieks Kas atrodas zem ledus, kāds ir reljefs, kāds ir ledus biezums, kā mainās šis ledājs pusotra mēneša garumā. Arī par augsni, kā tā veidojas Arktikā, jo būtībā mēs daudz ko neredzam vienkārši ar aci, bet, atvedot paraugus atpakaļ, mēs varam uzzināt daudz ko jaunu.

Latvijas zinātnieku pētījumi un atklājumi iekļausies pasaules zinātnieku izpratnē par Antarktīdas ledāju dinamiku un patlaban notiekošajiem ledāju kušanas un klimata mainības procesiem šī kontinenta apkārtnē.

Sagaidāms, ka pirmie ekspedīcijas rezultāti varētu būt zināmi pēc pusotra gada.

LA.lv