Vēsturisks Sociāldemokrātu karogs nonāk Okupācijas muzejā 7

Latvijas Okupācijas muzeja krājumā 7.martā kā dāvinājums nonāca atjaunotās Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas karogs (LSDSP), kas izgatavots 1989. gada pavasarī un ar kura parādīšanos Latvijas PSR tika iezīmēta sociāldemokrātiskas partijas parādīšanās, kas centās lauzt komunistiskās partijas monopolu, vēsta muzeja pārstāvji.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Lasīt citas ziņas

Karogu muzeja krājumam dāvināja agrākie LSDSP biedri Leo Hiršons un Valdis Šterns.

Stāstot par karoga nozīmi muzeja speciālistiem, Leo Hiršons dalījās savās atmiņās:

CITI ŠOBRĪD LASA

“1989. gada pavasarī, pateicoties Lidijai Lasmanei un Valentīnei Lasmanei (Latvijas Centrālās padomes locekle), izdevās nokļūt Zviedrijā. Pēc divu nedēļu “pārbaudes” es nokļuvu pie Bruno Kalniņa un tiku uzņemts LSDSP. Tas bija vienīgais variants, kā Latvijā un visā PSRS teritorijā atjaunot daudzpartiju sistēmu, atņemt monopolu komunistiem un izjaukt viņu plānu pārņemt sociāldemokrātu nišu Ivara Ķezbera vadībā. LSDSP bija vienīgā brīvvalsts partija, kas bija saglabāta un darbojās trimdā.

Stokholmā nodibināju arī Latvijas Nacionālās neatkarības kustības (LNNK) Skandināvijas nodaļu. Trīs mēnešu laikā tiku iepazīstināts ar daudziem trimdas latviešiem, starp tiem bija Andrejs Eglītis, Vilnis Zaļkalns, Baiba Vītoliņa, Noldis Millers, Zigurds Plensners, Janis Zalcmanis, Pēteris Vasariņš, Aleksandrs Tērmanis, Māra Strautmane, Ieva Lešķinska, Linda Freimane, Ieva Graufelde, Ženija Kraukle un Uldis Ģērmanis. Pēdējais mani izglītoja vēsturē un psiholoģijā, gatavojot iespējamam arestam un pratināšanai Valsts drošības komitejā (čekā).

Atgriezies Latvijā, sāku organizēt LSDSP Atjaunošanas iniciatīvas grupas darbu. Pēc jurista Andra Teikmaņa ieteikuma piereģistrējāmies Tautas frontē. Iepazinos ar Valdi Šteinu, kurš arī bija LSDSP biedrs. Īsi pirms 1. maija no LSDSP Ārzemju komitejas saņēmām ziņu, ka jāpiedalās demonstrācijā Tautas frontes kolonā ar mūsu partijas karogu, jo komunisti gatavojoties mūs apsteigt. Karoga paraugu atradu Bruno Kalniņa dāvātajā grāmatā “Latvijas Sociāldemokrātijas vēsture”.

Karogu uzšuva Jānis Mekšs. 1989. gada 1. maijā pacēlām mūsu karogu un, līdz ar to parādījām, ka ir atjaunota daudzpartiju sistēma! Pieminēšu, ka mēs neviens nebijām pārliecināti sociāldemokrāti – pamatā, visi nācām no LNNK. Par to biju arī informējis Bruno Kalniņu, jo tikai šīs politiskās manipulācijas rezultātā, un, pateicoties Gorbačova izteicieniem, ka “mūsu mērķis sociāldemokrātija – demokrātiskais sociālisms” bija iespējams nesāpīgā veidā atņemt politisko monopolu komunistiem, un atjaunot daudzpartiju sistēmu.”