×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
7. marts, 2018
Drukāt

Vēsturisks Sociāldemokrātu karogs nonāk Okupācijas muzejā (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Okupācijas muzeja krājumā 7.martā kā dāvinājums nonāca atjaunotās Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas karogs (LSDSP), kas izgatavots 1989. gada pavasarī un ar kura parādīšanos Latvijas PSR tika iezīmēta sociāldemokrātiskas partijas parādīšanās, kas centās lauzt komunistiskās partijas monopolu, vēsta muzeja pārstāvji.

Karogu muzeja krājumam dāvināja agrākie LSDSP biedri Leo Hiršons un Valdis Šterns.

Stāstot par karoga nozīmi muzeja speciālistiem, Leo Hiršons dalījās savās atmiņās:

“1989. gada pavasarī, pateicoties Lidijai Lasmanei un Valentīnei Lasmanei (Latvijas Centrālās padomes locekle), izdevās nokļūt Zviedrijā. Pēc divu nedēļu “pārbaudes” es nokļuvu pie Bruno Kalniņa un tiku uzņemts LSDSP. Tas bija vienīgais variants, kā Latvijā un visā PSRS teritorijā atjaunot daudzpartiju sistēmu, atņemt monopolu komunistiem un izjaukt viņu plānu pārņemt sociāldemokrātu nišu Ivara Ķezbera vadībā. LSDSP bija vienīgā brīvvalsts partija, kas bija saglabāta un darbojās trimdā.

Foto -LETAFoto -LETA

Stokholmā nodibināju arī Latvijas Nacionālās neatkarības kustības (LNNK) Skandināvijas nodaļu. Trīs mēnešu laikā tiku iepazīstināts ar daudziem trimdas latviešiem, starp tiem bija Andrejs Eglītis, Vilnis Zaļkalns, Baiba Vītoliņa, Noldis Millers, Zigurds Plensners, Janis Zalcmanis, Pēteris Vasariņš, Aleksandrs Tērmanis, Māra Strautmane, Ieva Lešķinska, Linda Freimane, Ieva Graufelde, Ženija Kraukle un Uldis Ģērmanis. Pēdējais mani izglītoja vēsturē un psiholoģijā, gatavojot iespējamam arestam un pratināšanai Valsts drošības komitejā (čekā).

Atgriezies Latvijā, sāku organizēt LSDSP Atjaunošanas iniciatīvas grupas darbu. Pēc jurista Andra Teikmaņa ieteikuma piereģistrējāmies Tautas frontē. Iepazinos ar Valdi Šteinu, kurš arī bija LSDSP biedrs. Īsi pirms 1. maija no LSDSP Ārzemju komitejas saņēmām ziņu, ka jāpiedalās demonstrācijā Tautas frontes kolonā ar mūsu partijas karogu, jo komunisti gatavojoties mūs apsteigt. Karoga paraugu atradu Bruno Kalniņa dāvātajā grāmatā “Latvijas Sociāldemokrātijas vēsture”.

Foto - LETAFoto - LETA

Karogu uzšuva Jānis Mekšs. 1989. gada 1. maijā pacēlām mūsu karogu un, līdz ar to parādījām, ka ir atjaunota daudzpartiju sistēma! Pieminēšu, ka mēs neviens nebijām pārliecināti sociāldemokrāti – pamatā, visi nācām no LNNK. Par to biju arī informējis Bruno Kalniņu, jo tikai šīs politiskās manipulācijas rezultātā, un, pateicoties Gorbačova izteicieniem, ka “mūsu mērķis sociāldemokrātija – demokrātiskais sociālisms” bija iespējams nesāpīgā veidā atņemt politisko monopolu komunistiem, un atjaunot daudzpartiju sistēmu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

  1. Vispār jau vesels lērums neprecizitāšu un noklusējumu, acīmredzot Leo ar atmiņu uz vecumu tā pašvakāk.
    Sāksim ar to, ka liela daļa tā saucamās LSDSP atjaunošanas bidru grupas nebija nekādi LNNK fani, gluži pretēji gan Karpačs, gan Muncis, gan Romanovskis, gan Ruža, gan arī Vilcāns vēlējās atjaunot tieši sociāldemokrātiju Latvijā. Tieši viņi kopā ar Leo arī izgāja 1.maija demonstrācijā ar šo karogu.
    Savukārt to, ko darīja Leo Zviedrijā pārējiem Latvijā palikušajiem sociāldemokrātiem nebija ne mazākās jausmas. ..kā vēlāk izrādījās tiem bija paredzēta “lielgabalu gaļas” loma, ja VDK šo karoga demonstrāciju būtu nodomājisi represēt. Un tad ne Šteins, ne Dinevičs, ne Baldzēns uz Latvijas politiskās skatuves nebūtu parādījušies. ..un tas varbūt būtu bijis labi un pareizi.

  2. Latvijas sociāldemokrati ir vienmēr bijuši komūnistu simpatizētāji.

  3. Bet proletariāta diktatūru sociāldemokrāti atcēla tikai 1961! Mežoņi atjēdzās!

  4. Kuru tad intresē šī LSDSP ? Neko labu Latvijai viņa nav atnesusi …

Draugiem Facebook Twitter Google+