×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. marts, 2014
Drukāt

Vēsturisku Bēringa ekspedīcijas lielgabalu mēģina nodot lūžņos (1)

Vitus_Bering

Krievijas Tālo Austrumu pilsētas Petropavlovskas-Kamčatskas kādā krāsaino metālu uzpirkšanas punktā atradies vēsturiskais 18. gadsimta jūrasbraucēja Vitusa Bēringa kuģa lielgabals, kuru pirms pāris gadiem nezināmi ļaundari nozaga no Bēringa salā iekārtotā muzeja, vēsta Krievijas mediji.

Čuguna lielgabals, kas reiz atradās uz Bēringa kuģa “Sv. Pēteris” klāja, uz lūžņu uzpirkšanas punktu tika atvests koka iepakojuma kastē, vienā kravā ar citiem metāla gabaliem. Jāatzīmē, ka attālums no salas līdz Petropavlovskai-Kamčatskai ir 700 km. Tas nozīmē, ka relikvija līdz kontinentam nogādāta kuģī vai, mazāk ticams, lidmašīnā.

Lielgabals vairākus gadsimtus nogulēja zem ūdens Bēringa salas piekrastē – vietā, kur 1741. gada 28. gada novembrī vētras laikā cieta katastrofu Krievijas valdības nolīgtā dāņu jūrasbraucēja kuģis. Vitusu Bēringu (1681 – 1741) godina kā cilvēku, kura vadītās divas ekspedīcijas 18. gadsimta pirmajā pusē izpētīja Čukču pussalas un Aļaskas piekrasti, kā arī atklāja vairākas Aleutu arhipelāga salas. Bēringa vārdu nes arī jūrasšaurums starp Āziju un Ameriku. Pēc pieminētās katastrofas, Bērings un viņa ļaudis bija spiesti salā ziemot, turklāt daudzi kuģinieki, pašu komandoru ieskaitot, nomira no cingas.

Bēringa sala atrodas Komandora salu arhipelāgā Klusā okeāna ziemeļrietumos, un tās lielākā apdzīvotā vieta ir Nikoļskas ciems, kur arī atrodas muzejs. 90. gadu sākumā 300 kilogramu smago lielgabalu izcēla un 2011. gadā uzstādīja uz postamenta salas stāvajā krastā. Tomēr tas tur nenostāvēja ne pusgadu. Muzeja darbinieki zādzību konstatēja vien 2012. gada pavasarī, kad nokusa sniegs.
Sagaidāms, ka vēsturiskais lielgabals tagad mēros ceļu atpakaļ un tiks atdots muzejam.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Beringa lielgabalus (trīs vai četrus) atrada 1981. vai 1982. gada vasarā, arheoloģiskā ekspedīcijas laikā, netālu no krasta, Komandora līcī. Tad tos pārveda uz Nikoļsku, kur novietoja pie muzeja ieejas. Vēsturnieki toreiz izpētīja arī apkalpes ziemošanas vietu un atrada smiltīs labi saglabājušos sadzīves priekšmetus un apkalpes locekļu personiskās mantas.
    90. gadu sākumā notika atkārtota ekspedīcija uz Komandora līci.

Draugiem Facebook Twitter Google+