Pasaulē
Citur

Vēsturnieks: Krievijā iznīcina arhīvu dokumentus par “Gulaga” ieslodzītajiem0

Foto – Ilze Kuzmina

Pamatojoties uz slepenu Iekšlietu ministrijas pavēli, Krievijā tiek iznīcināti arhīvu dokumenti par komunistiskā režīma represētajām personām, paziņojis “Gulaga” vēstures muzeja direktors Romāns Romanovs.

Vēstulē, kas nosūtīta Krievijas prezidenta Cilvēktiesību komisijas vadītājam Mihailam Fedotovam un kas nonākusi laikraksta “Kommersant” rīcībā, Romanovs raksta, ka vairāki cilvēki, kas vēlējušies noskaidrot savu tuvinieku likteni, no Iekšlietu ministrijas saņēmuši atbildi, ka to uzskaites kartītes ir iznīcinātas.

Gadījumos, kad komunistu koncentrācijas nometnēs jeb tā dēvētajā “Gulagā” ieslodzītie mira, viņu lietas tika nosūtītas arhīvam beztermiņa uzglabāšanai. Savukārt, ja ieslodzītie tika atbrīvoti, viņu lietas iznīcināja, taču tika saglabāta uzskaites kartīte, kurā tika fiksēti bijušā ieslodzītā personas dati, kā arī ziņas par tās ieslodzījuma gaitu, pārvietošanu no nometnes uz nometni un par atbrīvošanu, piektdien “Kommersant” publicētajā intervijā stāsta Romanovs.

Par šo uzskaites kartīšu iznīcināšanu uzzinājis pētnieks Sergejs Prudovskis, kas pavasarī meklējis informāciju par komunistu represēto zemnieku Fjodoru Čazovu.

Uz viņa pieprasījumu Magadānas Iekšlietu pārvalde atbildēja, ka Čazova personīgā lieta saskaņā ar tolaik spēkā esošo pavēli iznīcināta jau 1955.gadā, bet uzskaites kartīte iznīcināta, pamatojoties uz 2014.gada 12.februāra pavēli, kura klasificēta kā dokuments “dienesta lietošanai”, laikrakstam pastāstījis Prudovskis.

Pavēli Iekšlietu ministrija saskaņojusi ar Federālo drošības dienestu (FDD), Tieslietu ministriju, Ārējo izlūkošanas dienestu, ģenerālprokuroru un citām ieinteresētajām iestādēm.

Pavēlē teikts, ka ieslodzīto uzskaites kartiņas jāuzglabā līdz laikam, kamēr attiecīgā persona sasniegusi 80 gadu vecumu.

LA.lv