×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
16. marts, 2015
Drukāt

Vēsturnieks: latviešu leģions nepiedalījās represijās pret iedzīvotājiem (11)

Foto - LETAFoto - LETA

Ainārs Lerhis

Latviešu leģions Otrā pasaules kara laikā nepiedalījās represijās pret iedzīvotājiem, pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Latvijas Universitātes vēsturnieks Ainārs Lerhis.

Viņš norādīja, ka liela daļa iedzīvotāju iestājās leģionā, lai cīnītos pret PSRS okupāciju. Vienlaikus vēsturnieks atzina, ka nacistiskās Vācijas plānos neietilpa neatkarīgas Latvijas atjaunošana.

Lerhis atzina, ka nereti ir bijuši mēģinājumi vēlmi atzīmēt leģiona sastāvā kritušo karavīru piemiņu atspoguļot, kā nacisma atdzimšanu Latvijā.

“Tā kā 16.marts oficiāli nav latviešu karavīru piemiņas diena, Latvijas valsts oficiālajām iestādēm nevajadzētu piedalīties šīs dienas pasākumos,” teica vēsturnieks.

Jau ziņots, ka Rīgā pirmdien norisināsies vairāki pasākumi, kuros paredzēts pieminēt Latviešu leģiona karavīrus.

Paredzēts, ka leģionāru piemiņas pasākumi sāksies plkst.10 ar dievkalpojumu Rīgas Svētā Jāņa baznīcā un gājienu pa Kaļķu ielu līdz Brīvības piemineklim, kuru organizē “Daugavas Vanagi”. Dievkalpojumu Jāņa baznīcā vadīs mācītājs Guntis Kalme. Filmēt un fotografēt baznīcā pasākuma laikā nebūs atļauts. Ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa plānota līdz plkst.13.

Tikmēr nacionālradikālās biedrības “Gustava Celmiņa centrs” vadītājs Igors Šiškins no plkst.11 līdz plkst.13 piketēs pie “Laimas” pulksteņa. Savukārt biedrība “Nacionālo karavīru atbalstam” no plkst.6 līdz plkst.13 pieteikusi sapulci Brīvības pieminekļa laukumā un piegulošajos parkos.

“Latvijas Antinacistiskā komiteja” plāno plkst.13 ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa. Organizācija norāda, ka ziedi pie Brīvības pieminekļa tiks nolikti, lai godinātu fašisma upurus.

No plkst.9 līdz plkst.10 pie Krievijas un Vācijas vēstniecības notiks pikets “par taisnīgu attieksmi pret leģionāriem un Latvijas vēsturi”. Rīkotāji vēsta, ka pikets tiek rīkots, lai sabiedrībai un medijiem atgādinātu par PSRS un nacistiskās Vācijas īstenoto prettiesisko rīcību okupētās Latvijas teritorijā 2.pasaules kara laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Bet ko lai saka par ierakstiem youtub-ā?kur stāsta par latviešiem,kuri galina krievu bērnus?- tādu ierakstu ,kā vienmēr,netrūkst….
  Ar visdziļāko cieņu pret tiem sirmajiem vīriem,kuri cīnījās par savu Tēvzemi,tomēr esmu nesaprašanā- kas veido šādus materiālus?

 2. Ko autors gribēja, to arī pateica un netēlo te lielo prātvēderu. “Vienīgais attaisnojums, tīri cilvēciski var saprast” , “kas tur ko slavēt, nav ko te svinēt” un citas frāzes no tevis burbuļo ar tādu pat vienaldzību, kā ūdens kanalizācijā. Tu laikam nokritis no mēness, ka tā runā. Neviens te neko nesvin un neslavē, bet vienkārši izrāda cieņu kritušajiem karavīriem, kas tev ir pilnīgi svešs jēdziens. Cilvēks-robots no malas = Bā!

 3. Ko autors ar šo rakstu gribēja pateikt? Ka leģionāri nav noziedznieki? Domāju ,leģionāri arī bija dazādi… Bet bija latvieši,kuri tieši piedalījās ēbreju apsargāšanā ,vadāja uz darbu un arī uz Biķernieku mežu….
  Vienīgais attaisnojums tiem,kurus ar varu iesauca vācu armijā, bet kas tur ko slavēt? Tīri cilvēciski var saprast arī tos ,kuri paši iestājās pēc baigā gadā pieredzētā.
  Tā bija mūsu tautas nelaime – vairākkārt tikt iekarotiem ,kalpot ienaidnieku armijās. Tāpēc nav te ko svinēt vai atzīmēt ,nav ko slavēt . Ir 11.novembris ,tad katrs var atcerēties arī savus vectētiņus karavīrus no abām ienaidnieku armijām .

 4. Да кто спорит- они сажали цветы,кормили бездомных животных и ухаживали за стариками.

 5. Skaidrots tiek miglaini lai nezinišiem nerastos lieki jautajumi par kolaboracionistu atrašanas vietu un stāvokli sabiedrība,jo viņi galīgi nav ieintereseti miglas klīdināšanā.Leģionā tika sadzīti ar šucmaņu un vilku suņu palīdzību.Brīvprātīgi leģionā iestājās aktīvie hitleriešu līdzstrādnieki,soda ekspediciju dalibnieki.Nereti parastie latvieši slēpās un bēga no vilcienu sastāviem.Vietējie šucmaņi ar hitleriešiem ķemmeja mežus dezertierus nošāva vai nosūtīja uz koncentrācijas nometnēm.Citi dezertieri izglābās un sagaidīja K.Ulmaņa mīļoto sarkano armiju.Represijas pret padomju varai nepakļāvīgiem leģionāriem,viņu nepakļāvīgiem pēcnācējiem un citiem pretpadomju elementiem turpinas arī šodien ar visai pretlikumīgām metodēm un cilvēktiesību pārkāpumiem,bet citādi nevar būt pie kolaboracionistu neierobežotās varas un nesodamības.

 6. Nesaprotu, kāpēc mūsu vēsturnieki vienmēr taisnojas un ieņem peramā zēna lomu. Vai tad viņiem pietrūkst informācijas, ko darīja SMERš UN CITAS SARKANāS ARMIJAS IEKšLIETU KARASPēKA daļas un čekisti okupētajās teritorijās, ARī LATVIJā? Iznāk, ka tikai policijas bataljoni, kas apkaroja sarkanos partizānus, ir vienīgie vainīgie, bet ir taču pietiekoši informācijas, ka padomju IK un čekisti pret civiliedzīvotājiem izturējās vēl daudz nežēlīgāk! Vai tiešām visiem tik īsa atmiņa? Vēsturniekiem te nav jātēlo inteliģenti, bet galdā jāliek fakti par pastrādātam zvērībām,jo vienlaicīgi tas ir arī karš par cilvēku prātiem.

 7. Varbūt vienreiz te beigsim jaukt cēloņus ar sekām un dzīt demagoģiju, bet tautai godīgi pateiksim, KāPēC radās šie policijas bataljoni, kas bija īstie cēloņi šai pretīstāvēšanai un nežēlībai, godātais Lerha kungs? Laikam jūs esat aizmirsis Baigo gadu, komunistu pastrādātās zvērības tajā, deportācijas un vienkārši slepkavības, kas tautā radīja naidu un atriebību pret šīs komunistu ideoloģijas nesējiem. Jā, un šai ideoloģijai bija sekotāji un izpildītāji arī starp civiliedzīvotājiem! Diemžēl, un tas ir godīgi šodien jāpasaka. Jā, karš ir nežēlīgs no abām pusēm, bet tāpēc jau tas neizslēdz cēloņu analīzi. Tieši ar to bija jāsāk šī vēstures posma skaidrojums, ja gribam runāt patiesību. Nedrīkst izraut atsevišķas lietas no kopējā konteksta, jo tad veidojas vienīgi puspatiesības!

 8. Ko tad kāra un šāva kalēja un cukura banda ja ne iedzivotajus??

  • Interesanti ko šāva sarkanie krievu partizāni uz Latvijas zemes.Ja ne latviešu tautu,kura nepakļāvas okupantu varai.Vai tā nebija iedzivotāju iznīcināšana.

 9. Jā, leģionāri aizstāvēja savu tēvu zemi un cīnījās pret PSRS okupāciju. Skaidrs ?

 10. Latvijā varbūt, bet Baltkrievijā un Krievijā Pskovas apgabalā !

Draugiem Facebook Twitter Google+