×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
8. decembris, 2015
Drukāt

Vēsturnieks: PSRS politika Latvijā bija koloniāla (32)

Foto - LETAFoto - LETA

Gatis Krūmiņš: "Latvijas ekonomiskās vēstures izpētē ir lieli robi, jo reāli nav kas par to raksta."

Visā pēckara padomju okupācijas laikā bija tikai viens gads, kad Latvija no PSRS budžeta saņēma vairāk, nekā tajā ieguldīja, bet kopumā Latvijas PSR pārmaksa PSRS budžetā laikā no 1946. līdz 1990. gadam sasniedz 15,9 miljardus rubļu, ja rēķina 1961. gada rubļa ekvivalentā, aprēķinājis vēsturnieks Gatis Krūmiņš.

Norēķinu bilance starp Latvijas PSR un PSRS iepriekš minētajā laika posmā ir Krūmiņa piecu gadu darba rezultāts. Turklāt aprēķini varēja notikt, tikai pateicoties tam, ka Latvijas Bankā vēl saglabājušies arhīva dokumenti. Vēsturnieks un reizē Vidzemes Augstskolas rektors gatavojas savu pētījumu publicēt fundamentālā izdevumā “Latvijas tautsaimniecībai 100”, kas iznāks nākamā gada novembrī. Tas būšot starpdisciplinārs 10 autoru – ekonomistu un vēsturnieku – Latvijas valsts simtgadei veltīts kopdarbs, kas atspoguļos Latvijas ekonomisko vēsturi no 19. gadsimta līdz mūsdienām.

“Kad skatāmies padomju laiku, tad Latvijas PSR budžetā patiešām katru gadu parādās vairāki miljoni rubļu kā ieskaitījums no PSRS budžeta. No tā arī nāk tas, kas rakstīts padomju historiogrāfijā, ka pēckara laikā PSRS daudz investēja Latvijas rūpniecībā. Taču nejauši Latvijas PSR Finanšu ministrijas lietās atrastais 50. gadu dokuments parādīja pavisam citu ainu,” stāsta Krūmiņš. Runa ir par precīzajām atskaitēm, ko LPSR banka katru gadu sūtīja uz Maskavu. Šajos slepenajos dokumentos, kas izrādījās saglabājušies Latvijas Bankas arhīvā, bija dati par republikas ieņēmumiem, šī naudas apjoma tērēšanu LPSR, kā arī ieņēmumu dalīšana starp republikas un PSRS budžetu. Būtiski, ka bilancē ir arī slepenie militārie izdevumi padomju karaspēka un VDK uzturēšanai Latvijā. Summējot rezultātus pa gadiem, iznāk, ka periodā no 1946. līdz 1990. gadam LPSR ieskaitījusi PSRS budžetā 40,6 miljardus rubļu. 24,7 miljardi atgriezās republikā jau kā Maskavai lojālo spēku mūsdienās daudzinātās dotācijas rūpniecībai un infrastruktūrai, kā arī līdzekļi padomju armijas un VDK uzturēšanai Latvijā. Starpība – 15,9 miljardi – acīmredzot pārtapa finansējumā dažādām PSRS programmām, tostarp kosmosa apguvei, “draudzīgo” trešās pasaules valstu atbalstam, karam Afganistānā. Precīzi šo no Latvijas aizceļojušo miljardu pielietojumu tagad jau grūti noteikt. “Reāli tā bija koloniālā politika un atbilde, kādēļ PSRS te tik ļoti gribēja celt jaunas rūpnīcas. Ne jau tikai lai pārkrievotu, bet galvenokārt tāpēc, ka tas ekonomiski bija ārkārtīgi izdevīgi. Ieguldīt labāk bija nevis Vidusāzijā, bet Latvijā, jo te tas nesa milzīgu peļņu. Tā bija tradīcija no 19. gadsimta beigām un 20. gadsimta sākuma. Arī toreiz Krievijā bija tikai trīs guberņas, kas ienesa vairāk, nekā tika dotētas – Kurzeme, Vidzeme, Igaunija. PSRS laika historiogrāfijas apgalvojumi par plašajām PSRS investīcijām Latvijas tautsaimniecībā neatbilst patiesībai,” secina pētījuma autors. Tas, ka visa peļņa no LPSR tika “aizšķūrēta” uz centru, reizē ar pārspīlēto migrāciju un industrializāciju noveda pie krīzes sociālā sfērā, dzīvokļu jautājumā, pārtikas apgādē. Krūmiņš spriež: ja kaut daļa no republikā nopelnītā paliktu uz vietas, iespējams, Latvijas PSR dzīves līmenis būtu apmēram tāds kā tā sauktajās Austrumeiropas sociālistiskajās valstīs. Tikai vienreiz, 1954. gadā, Latvija saņēma vairāk, nekā deva PSRS budžetam. Toreiz tas tika noformēts kā kompensācija par nodoto lauksaimniecības produkciju, taču drīzāk tādā veidā pēc Staļina nāves atspoguļojās viņa mantinieka Lavrentija Berijas cīņa par varu, mēģinot iegūt atbalstu republikās. Tiesa, tā ir tikai versija, bet, lai nu kā, pēc Berijas gāšanas viss atgriezās vecajās sliedēs.

Gatis Krūmiņš atzīst, ka viņa veiktie aprēķini parāda ainu tikai principiāli, jo, lai aprēķinātu summas mūsdienu ekvivalentos, vajadzētu rēķināt katru gadu atsevišķi, lietojot dažādas formulas.

Tas, kas līdz šim izpētīts par pēckara padomju laiku, īpaši ekonomiku, vispār ir tikai “maza garoziņa”, no kuras nevar gūt pilnīgu ainu par šo, pēc vēsturnieka teiktā, sarežģīto un reizē ļoti interesanto laiku: “Visa šī sistēma jāskaidro ļoti daudzpusīgi. Ekonomisko mehānismu nianšu tur bija ļoti daudz, un arī izpratne par ekonomiku padomju laikā bija “interesanta”. Piemēram, kā varēja būt, ka kolhozi skaitījās rentabli pie tādiem izslaukumiem un tādām ražām? Kā valsts varēja kolhozam par pienu maksāt 60 kapeikas litrā, bet veikalā litrs maksāja 22 kapeikas bez pudeles vērtības? Ekonomiskās vēstures izpētē ir lieli robi, jo reāli nav kas par to raksta.”

Pievienot komentāru

Komentāri (32)

 1. Nevajaga melot.Aprekini cik masaja elektrostaciju uzbuves dzivojamas majas visa Latvija ko mes paomju socialistiskie cilveki uzcelam,rupnicas un darbagald,lai vaqretu razot musu padomju dzimteneiun daudznaciju mums padomju tautai,cik maksaja infrastrukturas,dzelceju ,ielu, trolejbusu ierikosana,regionos uz vietam rupnicu cehus veidojot,lai cilvekiem butu kur pelnit nau du dzivosanai,bernudarzu,skolu buves,apmaksa skoltajiem musu izglitsanai un bezmaksas zobarsti un arsti,kas mus arsteja,sanatoriju un atputas namu buvesana -bezmasas celazimes-utt tu meli dzivotu pirtina ne musu celtajo maju dzivoklos.Sporta celtnes bezmaksas sporta inventars un apmaksati atbrivojumi no darba sCESIBAM U ESANAI.eS PATS ESMU psrs SPORTA MEISTARS,VEL TAGAD IEAUDZINATA SPORTA KULTURA TRNEJOS UN AQPMEKLEJU KASISKA KULTURAS.jU NEKO NEZINOSIE KRAPNIEKU MELI.

 2. Ir jau jauki,ka jaunās paaudzes ekonomisti pieķērušies pie PadLatvijas ekonomikas ,tomēr šeit izteiktajiem apgalvojumiem un šo apgalvojumu pamatojumam pietrūkst ILGGADĪGAS PIEREDZES UN EKONOMISKO SAKARĪBU IZPRATNES,ko nevar iegūt vienkārši ar LPSR Finansu Ministrijas un LPSR CSP datu palīdzību. Ja ar pilnu ZINĀTNISKU NOPIETNĪBU pētīs un izdarīs NEIZBĒGAMO SECINĀJUMU,tas būs PILNĪGI CITS! Latvija nebija kolonizēta ekonomiskajā izpratnē . Boļševisms Latvijai nodarīja LIELĀKU KAITĒJUMU,PĀRVĒRŠOT TĀS EKONOMIKU PAR METROPOLES EKONOMIKU AUGSTĀKĀ MĒRĀ NEŽĒLĪGI ATKARĪGU NO LIELKRIEVIJAS KOLONIZĒTO ĀZIJAS DAĻAS TAUTIŅU TERITORIJU ZEMJU DABAS BAGĀTĪBU varmācīgas IZLAUPĪŠANAS, nosakot to dzīļu u.c.bagātībām cenas,kuras nekādi neatbilda pasaules brīvā tirgus cenām,šim nolūkam vēl AR IDEOLOĢISKĀS VARAS METODĒM IEPLUDINOT LATVIJĀ krieviski runājošo darbaspēku šo materiālo vērtību PĀRVĒRŠANAI PRODUKTĀ ,turklāt plānotās pārkrievošanas politikas ietvaros uzceltos uzņēmumos, KURI NEVIENĀ TAUTSAIMNIECĪBAS NOZARĒ NEBIJA KONKURĒTSPĒJĪGI no pasaules tirgus cenu līmeņa vērtējot.,Turklāt šī produkta ražošanas nolūkam izmantojot krievu tautības darba spēku no visas PSRS. Tāpēc TIEŠI OTRĀDI-PADLATVIJA (arī Igaunija,mazāk Lietuva,Gruzija) jāvērtē KĀ PSRS M E T R O P O L E S daļa ,būtībā tuvu Maskavai, Ļeņingradai, Kijevai, kurām līdzīgi tika nedaudz “piebarota” ,salīdzinot ar VISU PLAŠO PSRS IMPĒRĪJU.

 3. Es jau vairākas reizes esmu uzsvēris, ka termins okupants visiem neder, jo reāli okupants attiecas uz to paaudzi kura OKUPĀCIJĀ PIEDALĪJĀS.. To bērni nevar būt okupanti. Bet ja to grupu sauktu par kolonistiem, tad laikam vairs nav nozīmes. KOLONISTS IR KOLONISTS JEBKURĀ PAAUDZĒ!!!!!

 4. Tāda grāmata ir labi, bet mums, ne vēsturniekiem tā neko nedos, tā ir tukša nodarbe, laika un naudas tērēšana. Grāmatā teiktais parāda ko citu – Latvijai atstāja maz naudas, tomēr Latvija varēju būvēt tādas būves, ko šis periods nevar pavilkt, tik daudz māju uzbūvēja, skolu, kultūras namu, sporta pilis ( ko ŠĶĒLE sagrāva viena diena Kr. Barona ielā), slimnīcas utt.
  Tas nozīme, ka šodien, ja Latvija netiktu izlaupīta – tā jau būtu sasniegusi Somijas līmeni.

  Lai profesori labāk raksta par 1990.gada 4.maija godmaņa – šlesera – šķēles čekistiskās izlaupīšanas politiku, cik tautas gāja boja šajā laikā (17 000 – septiņpadsmit tūkstoši) pašnāvībās, cik izmiruši no neārstēšanas vai noārstēšanas, cik līķu morgos nogadats no sētmalēm vai nedabīgi mirušu utt., kādos apmēros izlaupīta Latvija, ko varēja saglabāt un ražot pasaules līmeņa produkciju VEFā un citur. Tas būtu interesanti šodienas paaudzei. Jā, un kadu postu nodarīja D. Īvāna izdarības, ka netika izbūvēts METRO Rīga un Daugavpils HES, ko godmaņu kliķei nebūtu izdevies likvidēt un izlaupīt.

  Profesori, beidziet muļķot tautu ar nevajadzīgu pagātnes izpēti tagad, lai aizmālētu acis – re cik slikts režīms bija un cik tagad labi. Bija slikti, bet tagad 10 reizes sliktak, ja runa par tautas postu begļu gaitās – ap 400 000 un cik ir nobendēti un cik to turpina bendēt ar medicīnas kvotām un nodokļiem tieši pret tautu.

 5. Gati, zini vēsturi Atbildēt

  – „…Neviens nav skaitījis, cik cilvēku pirms laika aizgājuši pie debesu Tēva tikai tāpēc, ka reformu jūklī nav varējuši tikt pie daktera vai pie īstajām zālēm…Diemžēl, V.Krištopānam bija taisnība – Latvija ir muļķu zeme. Jo mēs izmirstot atkal un atkal iestājamies par bagātniekiem, par lielkapitāla partijām. Ideoloģija, skaļie patriotiskie saukļi mums ir dārgāki par mūsu pašu, mūsu bērnu, mūsu veco ļaužu veselību un dzīvību…Mēs sajūsmināmies par tēvzemiešu stingro stāju latvietības aizstāvībā gan šeit, gan Briselē. Un negribam zināt, ka tēvzemiešu veselības ministri, iztērējot Pasaules bankas kredīti miljonus, noreformēja mūsu medicīnu līdz klīniskai nāvei. Tagad oranžie uzsāk reformas reformu. Nu jau par mūsu naudu…Cik daudziem Latvijas ārstiem šī reforma salauzīs dzīvi? Cik daudziem Latvijas iedzīvotājiem reformu reforma atņems dzīvību? …Bet kungiem nav laika par to domāt. Patriotisku saukļu aizsegā viņi plēšas ap portfeļiem un amatiem, kuri viņu personīgai kabatai dod simtus tūkstošus latu un apziņu: cik labi dzīvot muļķu zemē – Latvijā”. No Māras Nizinskas raksta „Muļķu zemes slimnieka pārdomas” , Rēzeknes Vēstis

 6. – Ierēdņu algas nepakļaujas saprāta kontrolei. Vienu raksta,
  trīs prātā…par Labklājības ministrijas sasniegumiem savu darbinieku labklājības
  nodrošināšanā…” No 06.02.2003.gada RB pētījuma, autori Dace Zandfelde, Arnis Kluinis

  – „Amerikāni tomēr bijuši naivi, izgāžot baltu naudu lai meklētu masu iznīcināšanas ieročus Irākā. Gluži par baltu velti viņi tos būtu atraduši Latvijā. Runa ir par spēkā esošo pensiju likumu…
  Tikai nestāstiet, ka Latvijas valdībai trūkst naudas. Tikai izcili bagātā valstī veikli zeļļi dažos gados var kļūt par supermiljonāriem…. Pietiek tautai pūderēt smadzenes! Jārada jauns, taisnīgs pensiju likums…Un vai nebūtu pareizi mūsu laikmetu nosaukt par valstiskā genocīda gadiem?”
  No rakstnieka Jāņa Lapsas raksta „Moku Ritenis ripo tālāk”, 26.01.2004. NRA

 7. Krievu-padomju režīms patiesi bija koloniāls, okupāija, kur krievs bija ” svēta govs” ,bet kopsummā režīms bija demokratiskaks reizes piecas, desmit par šodienas režīmu.
  Tolaik stāvējām rindā pēc alkohola pudeles, pēc apelsīniem 300 cilvēku rinda un nereti nedabūjām. Visas preces, kad KP nošķīra varu no izpilvaras, aizgāja pagrīdē visas preces, nopirkt neko nevarēja, tikai ” dabūt” kaut ko un dabūja. Ēst tomēr pietika, lai desas un cukurs noslīdēja pa sētas durvīm. Mēbeles pa blatu. Lai nopirktu krāsu televizoru, stāvēju 3 naktis un dienas rindā un dabūju.

  Š O D I E N – sagrauta veselība, dzīvoju nāves bailēs, stāvu rindā seši mēneši uz sirds izmeklējumu, beidzot pieraksta – rinda 2015.gada martā. Ne medicīna, bet BENDES, ko vara un alkatība dara ar mums, bendē nost acīmredzami. Tā ir mana ” mīļā valsts” – nolēmuši slepkavot tautu ar medicīnas KVOTĀM. Riebekļi, dodiet medicīnai naudas cik gribiet, visu noēdīs privatizmeklējumi uz valsts infrastruktūras rēķina un atkal būs maz, jo medicīna partaisīta par biznesu, par alkatības un korupcijas mērauklu, par naudas plēšanau no tautas un smacēšanu nost. Un zales – pilieni 20 gramu jau 5 EUR, kas maksa 5 – 10 centi.”Gimenei viens tiesu izpildītājs – bez tiesas un izmeklēšanas met uz ielas, sabradā un saboja iedzīvi, cilvēki bez darba, bez maizes kumosa, bez apģerba – slepkavas, ne valsts vara un neko nedara, lai ģimeni atgrieztu dzīvoklī. Nav likuma, lai ejot uz tiesu. Tautu visās jomas aplaupa, pazemo, iztīra kabatas par neko – un nekur aizstāvību nedabūsi. Lai labāk būtu bijusi okupācija un kolonizacija, bet drošība uz dzīvi, uz ārsta palīdzību, uz izglītību un uzcilvēcisku attieksmi. Dzima bērni, tauta pieauga, viss attīstījās. Padomju domāšāna – meli. Tagad ir slepkavu, bandītu un plēsoņu domāšana, tautas vairākums pamazām iet bojā, mirst samērā jauni cilvēki, kas netiek pie ārsta. Valsts un tauta izlaupīta un tas turpinas aizvien vairāk.
  Laimīgie, kas spēj aizbēgt n ošīs nolādētās valsts varas un mafijas, no nomenklatūras alkatibas. R I E B J A S dzīvot šajā valstī, kur par tevi zina visi visu, bet tev vienmēr priekšā liek Datu aizsardzības likumu, komercnoslēpumu, konfidencionalitāti.

 8. Paldies Gatim Krūmiņam Atbildēt

  Šitos ciparus nezinājām.
  Jautājums, vai ar publicēšanu fundamentālā izdevumā “Latvijas tautsaimniecībai 100″ pietiek?
  Vai autors nevarētu to arī publicēt recenzētā un citējamā žurnālā?
  Piem. Nature vai Science.
  Tā, lai neviens, neviens nevarētu teikt, ka par to nav dzirdējis.

 9. vēsturnieks ??? mātes piens vel uz lūpām! Tik vien zin, kā tērēt mistisko fondu naudu, lai sacerētu pasūtījuma rakstus, kurus veltīt sabiedriskās domas veidošanai. Kas maksā, tas pasūta mūzīku (vēsturi). Vai varbūt domājat, ka vēsturnieki pārtiek tikai no mīlestības (pret vēsturi).

 10. Var iedomties, kādā bezdibenā atrodās pašas Krievijas ražošanas spējas, jā neskatoties uz to visu Baltiju uztvēruši gandrīz kā Eiropu. Šodien Žirinovska un Vasermana tipa “analītiķi” centīgi stāsta, kā, nepateicīga Latvija tika barotā un glābta no bada nāves.

 11. Man briesmīgi nepatīk ,tie jaunie vēsturnieki,visi viņi tādi gudri,visu zina

 12. koloniālā politika Atbildēt

  Katram podiņam – savs vāciņš. Tikai toreiz bijām vienas savienības TREKNAIS GALS, bet tagad – otras KŪTSPAKAĻA …

  • Nevajadzētu vispārināt. Visos laikos ir bijuši indivīdi, kas izvēlas dzīvi kūtspakaļā, un arī šobrīd tāda iespēja pastāv – ja nepietiek prāta nekam vairāk.

  • Esam tur, kur smird pēc nāves, pēc korupcijas un izlaupīsanas. Raksta Eiropai, ka Latvija genocīds, atbild – ta ir jūsu valsts iekšējā lieta, bet ” regulas”, kā tautu aplikt ar nodoikļiem. Ļenins dzīvoja, dzīvs un dzivos mūžām – lasa čigāns. Viņš rakara Ļeninam – man latvija nepiešķir dzivokli. Atbilde – Ļenins miris. Nu ja, kad ciganam dzīvokli – miris.

 13. Muļķīgi salīdzināt,skaidrs,ka viss bija savādāk.Toreiz siltās vietās (pārvaldēs,trestos ,torgos,hozos,komitejās u.c. sēdēja partijnieki un pietuvinātie,tagad domēs,pārvaldēs,departamentos,valsts akciju sabiedrībās un taml. vietās-roņu mammas ,kūku bendes un cilvēki kuri derīgi tikai sev pašiem.

 14. ES nepiekopj koloniālu politiku, ES ir balta un pūkaina !!!!!!!!!!!!!!!!

 15. ja tā tas bija, tad kāpēc tagad jādotē mūs ??? Esam tak brīvi.

 16. Tas nu gan ir milzu atklājums, ka koloniāla! To mēs taču nu nemaz nezinājām!

  • Par to ir jārunā atkal un atkal. salīdzinot ar to kā ebreji ceļ sev asti un atkārto un uzsver savus pāridarījumus, vēl ir milzums jādarbojas šajā laukā.

 17. Mazāk būtu muldējis.Tie “kolonizatori” Latvijā attīstīja ražošanu, infrastruktūru, būvēja dzīvojamās mājas, bija ko atbrīvojušamies auseklīšiem izzagt, prihvatizēt, pārpirkt un nopārdot gadu desmitus… Kad nu beidzās ko zagt, tad sākās krīze.

  • Neaizmirsti, ka kolonizatori fiziski iznīcināja daudzus latviešus, aizliedza daudzas latviešu grāmatas, pamatīgi ierobežoja latviešu kultūras attīstību, jo gandrīz visu kontrolēja cenzūra. Cita starpā, arī manus radiniekus nošāva krieviski runājoši okupanti.

   • Cita starpā uz maniem radiniekeim šāva latvieši – Arāja banda. Un?

    • Kuri nobendēja vairāk, sarkanie vai mūsējie?

    • Slikti, bet kāpēc viņi tavus radus šāva?

    • R, Tavs komentārs izklausās pēc cenšanas izvairīties no apspriežamas tēmas. Neleka!! seit runa ir par PSRS okupacijas režīma nodarīto kaitējumu!!!
     Tēma ir pietiekami liela un nopietna, lai par to spriestu un nelekatu.

     man piemeram augstākā mērā ciniski šķiet, ka paši iedzīvotāji ar saviem nodokļiem bija spiesti apmaksat aparāta darbību, kas veiza pret viniem zvēriskas represijas.
     Arī e.s. mani neapmierina, bet tā jau ir nākamā tema.

 18. Padomijā nebija nekā īsti pamatota.Ne velti ģenerālsekretārs Leonīds Brežņevs “uzsvēra”,ka ekonomikai ir jābūt ekonomiskai.Drīz pēc tam impērija sabruka,jo ekonomiski saimniekot prot tikai privāti uzņēmumi,kādu padomjzemē nevarēja būt.Labāko tautsaimnieku daļu Staļins nolikvidēja,domādams izmainīt cilvēka dabu.Asiņainais plāns neattaisnojās.

 19. LR bijušais Ministru Prezidents un bijušais LR Ārlietu Ministrs Valdi Birkavs kadrez teica, ka lai dejotu tango ir vajadzigi divi. Krievijā, kur valda lielvalstiskais patriotisms, nekad nepiekrītis Baltijas valstu prasībām par kompensācijām jo atbilstoši Krievijas propagandai Krievija ir miermīlīgā valsts un nekad svešās zemes nav iekarojusi bet Kurzemes Hercogisti nopirka un Zviedrijas karalim samaksājusi lielu naudu,kuru pēc Latvijas zaudēšanas, Zviedrija Krievijai nav atdevusi atpakaļ.Krievija vienmēr bijusi spiesta aiztāvēties.tāda ir krievu cilvēku pārliecība un neko tur neizmainīsi.

 20. Un tikpat koloniāla ir Eiropas Savienības politika, un nav viena laba otra slikta. Bet vissliktāk ir tas, ka deputāti nestrādā kā piem. Lietuvā, Polijā, Ungārijā savas valsts un tautas labā.

 21. ko brīnieties, ka Atbildēt

  veikalā litrs maksāja 22 kapeikas: tāpēc, ka izlaupīja Jakutijas
  dimantus, Kaukāza naftu u.t.t.

Draugiem Facebook Twitter Google+