×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
8. marts, 2018
Drukāt

Vēsturnieks, Putina oponents: Liela mīkla, ko Putins darīs pēc vēlēšanām (19)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Boriss Sokolovs

“Uzskatu, ka konflikts ar Ukrainu novērsis Krievijas uzmanību no Baltijas valstīm, un tās vairs nav ekspansijas galvenais virziens. Krievija šobrīd negrasās aktīvi rīkoties Baltijas virzienā,” trešdien Latvijas Nacionālā arhīva telpās sarīkotajā priekšlasījumā par Vladimira Putina Krievijas pēdējā laika politiku, norādīja Krievijas vēsturnieks un publicists, Putina režīma oponents Boriss Sokolovs.

Sokolova ieskatā, Krievijas propaganda pret Baltiju vairs nav tik intensīva, ja salīdzina ar līmeni, kāds pastāvēja pirms kara Donbasā: “Šobrīd visi galvenie propagandas spēki tiek raidīti pret Ukrainu. Otrajā vietā ir Sīrija. Baltijas valstis jau kļuvušas par “tālo perimetru”.” Latviju regulāri apmeklējošais Sokolovs ilustrācijai minēja “Latgales republikas” piemēru: tā gan aktīvi propagandēta 2014. gadā un 2015. gada sākumā, taču šobrīd Latgales separātisma ideja izrādījusies bezperspektīva un praktiski noslāpusi.

Daži novērotāji Krievijā vērsuši uzmanību, uz to, ka valsts prezidents Putins 1. marta ziņojumā abām Krievijas parlamenta palātām par stāvokli valstī apzināti Padomju Savienību nodēvējis par Padomju Krieviju, bet PSRS izjukšanu traktējis kā tieši Krievijai nodarītu teritoriālu, ekonomisku un cita veida zaudējumu. Putins minētajā uzrunā sacīja: “Pēc PSRS izjukšanas Krievija, kuru padomju laikā sauca par Padomju Savienību, – ārzemēs to tā arī sauca, par Padomju Krieviju, – ja runā par mūsu nacionālajām robežām, zaudēja 23,8% procentus teritorijas, 48,5% iedzīvotāju, 41% IKP, 39,4% rūpnieciskā potenciāla…”

Ir pieņēmums, ka tāds traktējums iezīmējis līdzšinējās paradigmas maiņu attiecībā uz PSRS, un Krievija sevi ieskaitījusi revanšistiskās valstīs, tomēr vēsturnieks un publicists Sokolovs, lūgts komentēt, bija skeptisks: “Principā, tāda situācijas atveidošana bija vērojama arī agrāk. Paziņojot, ka Krievija, tas ir PSRS, Putins tomēr neizvirzīja nekādas konkrētas teritoriālas pretenzijas pret bijušajām padomju republikām. Nedomāju, ka visa šī kareivīgā Putina vēstījuma retorika ir kaut kā vērta. Tā bija propaganda. Turklāt diezgan zema līmeņa.”

Cita lieta, ka, Sokolovs vērtējumā, Putins īsti nezina nezina, ko darīs pēc tam, kad viņu pilnīgi droši 18. marta Krievijas prezidenta vēlēšanās pārvēlēs uz nākamo termiņu: “Nav redzams, ka viņam būtu kāda programma vai skaidri iezīmēti mērķi. Visādā gadījumā pēc 18. marta vēlēšanām būs interesanti. Taču, kas tālāk notiks, ko Krievijas vadība teiks tautai un ko darīs – tā paliek liela mīkla.” Var prognozēt, ka turpināsies mēģinājumi dažādos veidos ietekmē situāciju Eiropā, tajā skaitā vēlēšanās atbalstot eiroskeptiskas un marginālas partijas ar mērķi vājināt ES, izsaukt spriedzi un radīt pēc iespējas lielāku haosu, taču nez vai šie soļi novedīs pie kādām radikālām politiskām izmaiņām, jo Putina Krievijai nav īsti ko piedāvāt Eiropai.

Pēc visa spriežot, kari Donbasā un Sīrijā turpināsies, bet nav pamata uzskatīt, ka Kremlis varētu izšķirties par kādu jaunu konfliktu vai iepriekšējo intensificēšanu. Ārpolitiskās avantūras jūtami negatīvi ietekmē valsts budžetu. Agresīvai politikai trūkst arī militārā resursa – nozīmīga daļa aktīvo, agresīvi nacionāli noskaņoto “krievu pasaules” kaujinieku zaudēta Sīrijā un Donbasā.

Lai intensificētu karadarbību, būtu atklāti jāiesaista regulārās Krievijas armijas daļas, ne vairs “Vāgnera” privātajai armijai līdzīgu vienību brīvprātīgos kaujiniekus, bet to Krievija nevēlas, jo atklātai armijas iesaistīšanai, piemēram Ukrainā, būtu absolūti neprognozējamas starptautiskas sekas, spriež Sokolovs. “Man ir spēcīgas aizdomas, ka Putins tomēr nenosēdēs savā amatā visus nākamā pilnvaru perioda sešus gadus,” viņš piebilda. Tas gan nenozīmē, ka Krievijā varētu notikt kāda revolūcija. Tajā pat laikā “galma apvērsums” dziļas ekonomiskas vai cita rakstura krīzes gadījumā nav izslēdzams, ja elite kādā mirklī sapratīs, ka tās stāvoklis bez Putina būtu labāks nekā ar viņu.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Varbūt Putins ir savas valsts patriots, ne tā, kā dažu citu valstu… pēc piemēriem nav tālu jāiet…

 2. Tas ko dara Pūķins NAV Krievijas interesēs. Arī Hitlers domāja un rīkojās tāpat kā Pūķins.

 3. Boriss Sokolovs ir viens no gudrākajiem, objektīvākajiem un godīgākajiem Krievijas vēsturniekiem. Esmu lasījis vairākas viņa grāmatas – gan latviski, gan krieviski – un iesaku arī citiem to darīt! Tiem, kam svarīgs neatkarīgs, vispusīgs un neangažēts vēstures notikumu vērtējums, varēs daudz pasmelties viņa darbos. Lieki piebilst, ka mūsdienu Krievijā viņš nebauda varas labvēlību.

 4. Gan pataloģiskais kremlins arturelis priedits, gan šis nevienam nelasāmo peršu klecerējumu autorelis on.mazpusāns ir 100% labu cilvēku,baltos halātos pacienti Tvaika ielā!Kas var, palīdziet šiem tur nokļūt!

 5. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 6. Aicinājums interesentiem! Atbildēt

  Šodien, 13:42
  Aicinājums interesentiem!
  14.martā no plkst. 12.00 – 17.00 pie ieejas „Vērmanītī” būs atbalsta pasākums (mītiņš) par labu 16.marta pieminas gājienam uz Brīvības pieminekli ! Organizators Andrejs Ancāns.

 7. Interesanti, ka šis “LA”žurnālists no visas erudītā krievu vēsturnieka B.Sokolova lekcijas un viņam adresētajiem jautājumiem ir tikai savus jaut. un uz tiem saņemtās atbildes rakstā pieminējis, bet bija daudz citu tēmu un arī daudz interesensatu viesu jautājumi! Tik ļoti vienpusīgu un seklu reportāžu sen nebiju lasījis!

 8. Lasot rakstā minētos procentus uzreiz var redzēt kurš te ir strādājis ……

 9. Visi Krievijas cari no laiku laikiem līdz mūsdienām savu diženumu ir saglabājuši ,pateicoties pievienoto(lasi iekaroto)teritoriju kopīgai platībai.V.V.Putins nebūs pats neražīgākais.

 10. Tramps ,kā solījis ceļ sienu ar Meksiku un kā viņš teica par to maksās Meksika.Putins pastiprināti palielinās savu brīnumieroču daudzumu un par to maksās Vācija ,pērkot Krievijas gāzi Norstreem -2.
  Tad iebrukumam šķēršļu ,,pribalķikā,, nebūs,5 pants nodrebēs brīnumieroču priekšā.

 11. Nevis pēc vēlēšanām, bet pēc Pasaules futbola čempionāta ( kā pēc Soču olimpiskajām spēlēm) sāks iebrukumu vai nu Ukrainā varbūt Baltijā un Gotlandes salā. Pat varbūt drīzāk Gotlandes salā, jo Zviedrijā daudz Kremļa fanu – negrib NATO un gļēvi kapitulēs…

  • Pilnīgi piekrītu, karadarbība ir neizbēgama, jautājums tikai par virzienu. Tikai karš spēj noturēt Putinu pie varas, mierīgai attīstībai nav iemesla. Karadarbībai būs vispārējs krievu tautas atbalsts, nacisms un fašisms var balstīties tikai uz karošanu pret ārējo ienaidnieku.

 12. Varu es atbildēt ar ko vovka putlerns nodarbosies. Liliutins domās par Savu valsts, tas ir savu Kabatu, tomēr turpinot skaust par rietumu liberālglobālistu pat šim kampējam joprojām nesniedzamo labklājiību

 13. Es varu atbildēt ar ko Putins nodarbosies. Putins domās par savas Valsts, nevis liberālo globālistu labklājiību

 14. Pūķina panākums Atbildēt

  Pūķins ir veiksmīgi izplatījis rusofobiju visā pasaulē. Viņš ir parādījis imperiālās Maskavas īsto seju. Paticoties viņam, visas tautas ap Krievijas robežām (īpaši ukraiņi) tagad ienīst krievus. Tā turpināt, Vovčik !

 15. Turpinās zagt un tirgot narkotikas, neki citu jau nemāk

Draugiem Facebook Twitter Google+