Mobilā versija
+2.2°C
Austris
Svētdiena, 22. janvāris, 2017
16. oktobris, 2013
Drukāt

Veterinārārste: Pārblīvētas govju fermas – drauds piena izslaukumam (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Bilskas pagasta zemnieku saimniecības "Kalējiņi" govju kūts.

Vita Būde – Gaile, lauksaimniecības dzīvnieku veselības speciāliste

Šovasar izvērtējot situāciju piensaimniecībās Latvijā, konstatēts, ka 85% fermas atbilstoši projektu pasūtītāju, zemnieku, vēlmei tiek būvētas ar mērķi ietilpināt katrā mītnē pēc iespējas vairāk dzīvnieku. Vēlme ir cilvēciski izprotama, bet ne visos gadījumos atbilst labturības pamatprincipiem, līdz ar to negarantē iepriecinošu rezultātu – plānotā piena izslaukuma realizēšanos.

Ir skumji secināt, ka 85% apskatīto jaunbūvēto vai rekonstruēto novietņu konstatētas dažāda rakstura kļūdas, kuras ļoti drīz liks “sevi manīt”, pieprasot aizvien lielākus izdevumus dzīvnieku ārstēšanai un veselības atgūšanai, padarot piena ražošanu nerentablu. Govju ražība ir cieši saistīta ar pietiekamas platības atvēlēšanu katram dzīvniekam: ēšanai, atpūtai un kustībām, tāpēc topošās novietnes dzīvnieku izslaukumu var prognozēt un ietekmēt jau ēkas projekta izstrādes stadijā.

Zemnieki aicināti pirms celtniecības darbu uzsākšanas konsultēties arī ar dzīvnieku labturības speciālistiem, lai govīm būtu ne tikai jaunas novietnes, bet jaunā projekta realizācija saimniekam finansiāli atmaksātos.

Labturības speciālists, ņemot vērā dzīvnieku skaitu, plānoto turēšanas veidu, barības sagatavošanas un ēdināšanas paņēmienus, nodarbināto cilvēku skaitu un saimnieka finansiālos mērķus, var palīdzēt pareizi izplānot novietnē paredzēto zonu izvietojumu. Lai dzīvnieks neslimotu, ražotu savam vecumam un šķirnei atbilstošu piena daudzumu, ir svarīgi ne vien uzbūvēt jaunas ēkas, bet pasargāt dzīvnieku veselību un izmitināt apstākļos, kuri rosina ražot iespējami vairāk.

“Saimnieciskā skatījuma” programmas ietvaros iespējams izvērtēt fermas kā vienotas ekosistēmas potenciālu pēc Nīderlandē izstrādātas metodikas. Šī programma ietver visaptverošu konsultatīvo darbu dzīvnieku ēdināšanas, veselības un labturības jautājumos ar mērķi palielināt saimniecības ieņēmumus no piena lopkopības.

“Saimnieciskā skatījuma” audits nav obligāts Latvijas valsts noteikts pasākums piena fermu turētājiem, bet gan atbalsts tiem saimniekiem, kuri vēlas neatkarīgu, uz zināšanām un metodoloģiju balstītu savas fermas novērtējumu un ieteikumus govju labturības jautājumos, kurus fermas saimnieks tālāk var īstenot kopīgi ar veterinārārstu un citiem speciālistiem.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Un kā ar bērniem? Skolas un bērnudārzi arī pārblīvēti, tikai par to neviens nedomā.

Cūku mēris neārstējams, bizness atjaunojams (4)Cilvēciskais faktors spēj pārvarēt ikvienu biodrošības barjeru
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (18)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+