×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
9. augusts, 2012
Drukāt

Vēzis ābelēs

auglkoku_veezis12

“Jaunai ābelei stumbrā iemeties vēzis. Vai ir kāds preparāts, ar ko tagad – vasarā – varētu apstrādāt bojāto vietu, lai tā nepaplašinātos?” 
A. Veilande Mārupē

 

Vēža brūces jāapstrādā pēc iespējas ātrāk – bojāto mizu no brūces ar nazi rūpīgi izgrebj līdz zaļai mizai, pat vēl dažus milimetrus no veselās mizas, tad kārtīgi apsmērē ar dārzkopības preču veikalos nopērkamo koku brūču kopšanas līdzekli lerānu.

Augļu koku vēža ierobežošanai Latvijā reģistrēti  divi fungicīdi. Preparātu čempions 50 (0,3 – 0,5 % darba šķidrumu) izmanto vienreiz sezonā, apsmidzinot augļu kokus rudenī pēc lapu nobiršanas vai pavasarī pēc zaru apgriešanas (miera periodā, līdz zaļā konusa stadijai). Ar efektoru (0,05 – 0,1 % darba šķidrumu), augļu kokus apsmidzina pavasarī pēc zaru izgriešanas, tad ziedēšanas laikā, atkārto pēc 7 – 14 dienām.

Vēža izplatību veicina vēss un mitrs laiks. Ļoti bīstami šādi apstākļi ir tad, kad veidojas daudz dzinumu un zaru brūču. Piemēram, pavasarī, augļu koku vainagu veidošanas laikā, kad izgriež vai izzāģē zarus. Arī rudens lapkritī katras lapas atdalīšanās vieta kādu laiku ir maza, atklāta brūcīte.

– Galvenais nosacījums vēža ierobežošanai ir infekcijas avotu iznīcināšana. Bojātie zari un dzinumi jāizgriež un  uzreiz jāsadedzina. Neglābjami slimus kokus labāk pēc iespējas ātrāk iznīcināt, nevis riskēt, ka aizies bojā viss stādījums. Slimie koki ir galvenais infekcijas avots veselajiem, – uzsver VAAD Augu aizsardzības departamenta referente Anitra Prekele.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+