×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
6. oktobris, 2016
Drukāt

Trampu pielīdzina “stulbenim”, bet Klintoni noraida kā “vāju” – viceprezidenta kandidāti izmet villu (2)

Foto - REUTERS/LETAFoto - REUTERS/LETA

ASV viceprezidenta kandidātu debatēs analītiķu ieskatā veiklāks runātājs bija republikānis Maiks Penss (no labās), kuram noderēja savulaik iegūtā pieredze kā sarunu raidījumu vadītājam radio, taču demokrāta Tima Keina asie uzbrukumi republikāņu prezidenta kandidātam Donaldam Trampam nereti palika neatspēkoti.

Otrdien notika ASV viceprezidenta kandidātu demokrāta Tima Keina un republikāņa Maika Pensa vienīgās televīzijas debates, kurās izvērsās asa vārdu apmaiņa par viņu partiju prezidenta amata kandidātu reputāciju, pieredzi un politiku. Kā atzīmē laikraksts “The Washington Post”, tās bija “tipiskas viceprezidenta kandidātu debates, runātājiem uzbrūkot ne tik daudz viens otram, kā viņu pārstāvēto partiju oficiālajiem prezidenta kandidātiem”. Analītiķu ieskatā veiklāks runātājs bija Penss, kuram noderēja savulaik iegūtā pieredze kā sarunu raidījumu vadītājam radio, taču Keina asie uzbrukumi Trampam nereti palika neatspēkoti.

Trumps – “stulbenis”, Klintone – “vāja”

Virdžīnijas senators Tims Keins un Indiānas gubernators Maiks Penss strīdējās par dažādiem tematiem, sākot no abortiem līdz Krievijai, tomēr galvenā sadursme bija viņu viedokļos par prezidenta amata kandidātiem. Republikāņu Baltā nama kandidāts Donalds Tramps debašu gaitā tika pielīdzināts “stulbenim vai maniakam”, bet viņa demokrātu konkurente Hilarija Klintone noraidīta kā “vāja un bezpalīdzīga”.

Virdžīnijas štata senators Keins raksturoja Klintoni kā uzticamu un pat vairāk nekā tikai spējīgu augstākā virspavēlnieka amatā. Sevi viņš uzdeva kā cilvēku ar dziļu pieredzi vietējā, štata un valsts līmeņa politikā, kas būs Klintones “labā roka”. “Doma par Donaldu Trampu augstākā virspavēlnieka amatā biedē mūs līdz nāvei,” atzina Keins. “Es nevaru iztēloties, kā gubernators Penss var aizstāvēt aizvainojumos balstīto, savtīgo, sevi pirmajā vietā liekošo Donalda Trampa stilu,” sacīja senators.

 

Kodolapdraudējuma briesmas

Nesatricināmais Indiānas gubernators Penss nepalika atbildi parādā. “Jums ir daudz zināms par aizvainojumos balstītu kampaņu,” viņš sacīja, atgādinot par Klintones nepagurstošo Trampa kritiku un to, kā viņa pusi Trampa atbalstītāju nodēvēja par “nožēlojamajiem”. Abi debatētāji centās pārliecināt vēl neizlēmušos vēlētājus, ka tieši viņu partijas kandidāts ir cienīgs ieņemt amatu Baltajā namā. Izsakoties par kodolapdraudējuma briesmām varbūtējas Trampa prezidentūras laikā, Keins atgādināja republikāņu prezidenta Ronalda Reigana teikto. Reigans sacījis, ka kodolieroču izplatīšana var novest pie tā, ka “kāds stulbenis vai maniaks” var izraisīt “katastrofisku notikumu”. Kā skaidroja Keins, Reigans domājis tādus cilvēkus kā Tramps. Piecdesmit astoņus gadus vecais senators arī kritizēja Trampa raksturu, sakot, ka viņš “nevar sākt tviterkaru ar mis Visumu, neiešaujot sev kājā”, ar to domājot Trampa nicīgos izteikumus par savulaik titulu “Mis Visums” ieguvušās Alisijas Mačado “lieko svaru”.

 

Trampa “Rašmora kalnā” – Putins, Kims, Sadams, Kadafi

Vienā no debašu karstākajiem brīžiem Keins kritizēja Trampa atzinīgos izteikumus par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Tramps cildinājis diktatorus, sacīja Keins, un viņam ir “personīgs Rašmora kalns” ar Putinu, Kimu Čenunu, Sadamu Huseinu un Muamaru Kadafi. (Rašmora kalnā Dienviddakotas štatā klintī izcirstas ASV dižo prezidentu Džordža Vašingtona, Tomasa Džefersona, Ābrahāma Linkolna un Teodora Rūzvelta skulptūras.) “Ja kāds nemāk atšķirt diktatūru no līderības, viņam ir jāiet atpakaļ uz piektās klases sociālo zinību stundu,” ierosināja senators Keins. Gubernators Penss savukārt skaidroja, ka Putins cienīšot Trampu viņa spēka dēļ. “Vienkārši un skaidri,” uzsvēra gubernators, piebilstot, ka “sīkais un huligāniskais Krievijas līderis pasaules arēnā bijis spēcīgāks par šo administrāciju – tādi ir bēdīgie fakti”. “Tas nav atbalsts Putinam,” viņš sacīja. “Tā ir apsūdzība vājajai un bezpalīdzīgajai Hilarijas Klintones un Baraka Obamas līderībai.” Republikāņu kandidāts debašu gaitā norādīja, ka ASV būtu jāvērš militārs spēks pret Sīrijas prezidenta Bašara Asada režīmu, ja Krievija turpinās atbalstīt tās “barbarisko uzbrukumu” Alepo. Abi kandidāti iestājās par to, lai Sīrijas ziemeļos tiktu izveidotas humānās drošības zonas. Republikāņu kandidāts Krievijas agresijā pret kaimiņvalstīm vainoja laiku, kad Klintone ieņēma valsts sekretāra amatu. “Hilarija Klintone sacīja, ka viņas prioritāte numur viens ir pārstartēšana attiecībās ar Krieviju. Šīs pārstartēšanas rezultāts bija iebrukums Ukrainā,” sacīja Penss.

 

Nodokļu maksātāji ir muļķi?

Asa vārdu apmaiņa izraisījās arī par Trampa nodokļu atskaitēm, kam pēdējās dienās pievērsta īpaša uzmanība. Ņujorkas nekustamo īpašumu magnāts atsakās nodot atklātībai savas nodokļu atskaites, tomēr laikraksts “New York Times” noskaidrojis, ka viņš, iespējams, pēdējos 18 gadus izvairījies no nodokļu maksāšanas. Gubernators Penss skaidroja, ka viņa vēlēšanu partneris “izmantojis nodokļu likumus tieši tā, kā tos paredzēts izmantot, un izdarījis to lieliski”. Senators Keins atbildēja ar pašironisku jautājumu: “Man šķiet, ka mēs visi, kas to darām [maksājam nodokļus], esam muļķi?”

Viceprezidenta kandidātu debates bija argumentu pārbaude arī pretendentiem uz valsts galvas amatu pirms otrajām debatēm 9. oktobrī Sentlūisā. Hilarija Klintone pēc pirmajām televīzijas debatēm 26. septembrī nostiprinājusi aptuveni piecu popularitātes punktu pārsvaru pār Donaldu Trampu, liecina pēdējo sabiedriskās domas aptauju rezultāti.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. interesanti, ko teiks pashi amerikaanji un kaa sadziivos ar “muljkji” prezidenta kreeslaa, ja to kuru debatees nosaukushi par muljkji ieveelees 🙂

  2. Clinton ir starptautiska apmēra blēži, kuŗi ar saviem kukulišiem pasaulei atklājuši visus Amerikas nposlēpumus. Ieskaitot urana krājuma izpārdošanu Putinam. Par darījumiem šai govij nav ne jausmas. To labi prot Trumpis. Trumpis ir trompis, nevis vega govs, kuŗai nav piena, tikai pulka…

Draugiem Facebook Twitter Google+