×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
13. maijs, 2014
Drukāt

VID aiztur 12 personas par 5,5 miljonu eiro izkrāpšanu Latvijā un Lietuvā

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Ilustratīvs foto

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas sadarbībā ar Lietuvas Iekšlietu ministrijas Finanšu noziegumu izmeklēšanas dienestu apturējušas starptautiska noziedzīga grupējuma darbību, kas laikā no 2012.gada janvāra līdz 2014.gada maijam izvairījās no nodokļa samaksas, izkrāpa pievienotās vērtības nodokli (PVN) un legalizēja noziedzīgi iegūtus finanšu līdzekļus.

Noziedzīgo darbību rezultātā Latvijas valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk nekā 3 000 000 eiro apmērā, bet Lietuvas valsts budžetam – aptuveni 2 500 000 eiro apmērā. Aizturētas 12 personas, sešām personām piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, portālu “LA.lv” informēja VID.

Izmeklēšanas gaitā VID Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas noskaidroja, ka noziedzīgais grupējums organizēja fiktīvu uzņēmumu darījumu ķēdes ar nolūku izvairīties no nodokļu samaksas un legalizēt noziedzīgā ceļā iegūtus finanšu līdzekļus.

Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo PVN apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas “klienti” (patiesā noziedzīgā labuma guvēji), kuri darbojās alkohola, pārtikas ražošanas un tirdzniecības, kā arī būvmateriālu tirdzniecības jomā, iegādājās sev nepieciešamo preci (tostarp cukuru, eļļu, sieru, būvmateriālus) no ārvalstu uzņēmumiem Igaunijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā un citās valstīs, taču PVN atskaitēs uzrādīja, ka prece iegādāta no Latvijā reģistrētiem noziedzīgās grupas kontrolē esošiem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā.

Izmeklēšanā arī noskaidrots, ka noziedzīgais grupējums saviem “klientiem” Latvijā nodrošināja fiktīvas preču piegādes uz citām Eiropas Savienības (turpmāk – ES) dalībvalstīm, kā rezultātā “klientiem” nepamatoti samazinās ar nodokli apliekamais objekts.

Kopā ar citu ES dalībvalstu atbildīgajiem dienestiem analizēta arī šādu kravu kustība un starptautiski veiktu transakciju finanšu plūsmas, lai noskaidrotu, vai apturētā grupējuma noziedzīgās darbības rezultātā starp dažādām ES dalībvalstīm nav izveidota t.s. “PVN karuseļa” jeb tā sauktā “Pazudušā Eiropas Kopienas tirgotāja” krāpšanas shēma.

Starptautiskā noziedzīgā grupējuma vadības centrs atradās Latvijā, no kurienes organizēta noziedzīgos nodarījumos iesaistīto personu darbība citās valstīs, par ko liecina arī operācijas laikā iegūtie pierādījumi.

Noziedzīgās grupas kontrolē bija vairāk nekā 100 Latvijā un ārvalstīs reģistrēti uzņēmumi. Lai radītu priekšstatu par aktīvu saimniecisko darbību, noziedzīgās grupas kontrolē esošajiem uzņēmumiem tika reģistrētas juridiskās adreses un struktūrvienības, kurās, kā konstatēja VID Finanšu policijas pārvaldes amatpersonas, uzņēmumu atskaitēs norādītie saimnieciskie darījumi faktiski nenotika un nevarēja notikt.

Kriminālprocesa ietvaros Latvijā aizturētas un par aizdomās turētām atzītas četras personas (organizatori un izpildītāji); trim personām piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums, vienai personai – ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis. Lietuvā aizturētas astoņas personas, no kurām trim piemērots drošības līdzeklis – apcietinājums. Organizēto noziedzīgo grupu vadīja persona ar kriminālu pagātni. Grupā valdīja noteikta hierarhija, bezierunu disciplīna, katrs grupas loceklis apzinājās savu lomu, uzdevumus un pienākumus.

Gatavojoties šai operācijai, sankcionētas 53 kratīšanas Latvijā un 22 kratīšanas Lietuvā uzņēmumu juridiskajās adresēs, iesaistīto personu dzīvesvietās, automašīnās un noskaidrotajās biroju telpās. Kratīšanu laikā izņemti skaidras naudas līdzekļi 20 000 eiro apmērā, datu nesēji, zīmogi, bankas norēķinu kartes un kodu kalkulatori.

Saistībā ar apturētā starptautiskā noziedzīgā grupējuma darbību VID Finanšu policijas pārvaldē uzsākts kriminālprocess saskaņā ar Krimināllikuma 177.panta 3.daļu, 195.panta 3.daļu, 217.panta 2.daļu un 218.panta 3.daļu.

Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+