Ekonomika
Bizness

VID brauc pa vieglāko ceļu? 12

Foto – Timurs Subhankulovs. Ilustratīvs attēls

Apturot sludinājumu portāla “ss.lv” darbību, Valsts ieņēmumu dienests (VID) gājis vieglāko ceļu, būtībā nodemonstrējot savu nevarību cīņā ar nodokļu nemaksātājiem un izkrāpējiem, uzskata auto tirgotāji. Lai ierobežotu ēnu ekonomiku autotirdzniecības nozarē, nelegāli tirgotās automašīnas jākonfiscē, savukārt nereģistrētie auto tirdzniecības plači jāslēdz.

Arī informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmumi uzskata, ka VID prasītais ir nesamērīgs. “Valsts šauj sev kājā”, “pliķis IT industrijas sejā” – tehnoloģiju nozares eksperti ir neizpratnē par VID lēmumu pieprasīt milzīgu informācijas apjomu un bloķēt portālu “ss.lv”.

Par “ss.lv” darbības apturēšanas iemeslu VID min to, ka portāls neesot sniedzis ziņas par nereģistrētiem auto tirgotājiem, kaut arī VID tās bija pieprasījis vairākkārt. VID vēsta, ka portālā uzdarbojas automašīnu tirgotāji, kuri nemaksā valstij nodokļus, kā arī iesaistījušies pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmās. Vienā no šādām shēmām, kuras ietvaros pārdotas aptuveni 700 automašīnas, valstij esot radīti zaudējumi 500 tūkstošu eiro apmērā.

Par portāla “ss.lv” slēgšanu vakar žurnālisti jautājuši arī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, kurš teicis, ka uz to nevarot skatīties tikai no paša slēgšanas fakta puses. M. Kučinskis uzsvēris, ka valstij ir jāvirza uz priekšu iecerētie ēnu ekonomikas apkarošanas pasākumi. VID rīcībā ir skaidrs mērķis, cīņa ar ēnu ekonomiku, bet bažas rada forma, kā tas tiek darīts, vakar žurnālistiem sacīja “Vienotības” priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns. Viņš piebilda, ka sākotnēji tiesības slēgt interneta mājaslapas tika pamatotas nevis ar nepieciešamību slēgt šāda veida portālus, bet gan ar vajadzību slēgt nelegālo azartspēļu mājaslapas. Šis ir pretrunīgs gadījums, taču gala lēmums šajā jautājumā kļūšot par precedentu turpmākai likuma piemērošanai.

 

Lēmums var iestrēgt tiesvedībā

Kā ziņots, VID apturējis SIA “Internet” saimniecisko darbību, kurš ir “ss.lv” portāla lietotājs. Pēc apmeklētāju un lapu skatījumu skaita “ss.lv” līdz šim bijis viens no populārākajiem Latvijā. Jāpiebilst, ka jau tajā pašā dienā, kad VID paziņoja, ka prasīs “ss.lv” slēgšanu, portāls mainīja domēna vārdu uz “ss.com”.

VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktora vietniece Inese Bindemane, skaidrojot VID darbības, teic, ka portāls bijis viena no saimnieciskās darbības veikšanas vietām, tādēļ līdz ar uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšanu tika apturēta arī portāla darbība. Interneta sludinājumu ievietošanas pakalpojuma sniedzējam pēc pieprasījuma saņemšanas ir pienākums sniegt tā rīcībā esošās ziņas par nodokļu maksātājiem, kuri ievietojuši sludinājumus portālā, skaidro VID speciāliste.

VID lēmums par portāla slēgšanu var gan iestrēgt tiesvedībā, jo diezin vai portāls un tā īpašnieki tik viegli padosies.

 

Līdzīgā procesā tiesa spriež par labu uzņēmējam

Par to, ka Valsts ieņēmuma dienests tiesājoties varētu ciest neveiksmi vienā no sava uzbrukuma pozīcijām, liecina kāds cits līdzīgs gadījums. Šī gada 12. jūnijā Administratīvā apgabaltiesa atzina par prettiesisku VID lēmumu attiecībā uz nekustamo īpašumu pārvaldītāju AS “Pagastiņi”. Šis uzņēmums līdzīgi kā portāls “ss.lv” VID ieskatā nesniedza nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamo pieprasīto informāciju, tāpēc tika vainots nodokļu nemaksāšanā, piemērojot likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1. panta 14. punktu. Taču tiesa uzskatīja, ka ziņu nesniegšanu vēl nevar atzīt par izvairīšanos no nodokļu vai nodevu maksāšanas.

Pārsteidzoša un neizprotama ir VID šā likuma panta interpretācija, kas spilgti atklājas arī šajā tiesas spriedumā. VID uzskata – ja uzņēmējs A nesniedz prasīto informāciju par uzņēmēju B (nevis par sevi!), tad tas ir pielīdzināms tam, ka pats uzņēmējs A izvairās no nodokļu maksāšanas. Un tāpēc uzņēmēja A saimnieciskā darbība jāaptur.

Bet arī tiesa nepiekrita šādam likuma tulkojumam. Tiesa piekrita VID, ka tam ir tiesības pieprasīt nodokļu maksātājiem informāciju ne tikai par viņiem pašiem, bet arī par viņu darījumu partneriem un ka nodokļu maksātājiem ir pienākums šādu informāciju dienestam iesniegt. Taču, tiesas ieskatā, tas nedod pamatu secinājumam, ka nodokļu maksātājs, neiesniedzot šādu informāciju, pieļauj izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Tiesa arī nepiekrita, ka Valsts ieņēmumu dienestam nebūtu citu līdzekļu, kā šādā gadījumā ietekmēt negodprātīgu nodokļu maksātāju (piemēram, var saukt pie administratīvās atbildības valdes locekli). Tiesa uzskatīja, ka AS “Pagastiņi” saimnieciskās darbības apturēšanai nebija tiesiska pamata. Un līdz ar to VID tiesā zaudēja.

 

Auto tirgotājus pārbaudīja arī agrāk

VID pārstāvei Inesei Bindemanei jautāju, vai tāda pati nereģistrēta saimnieciskā darbība neplaukst autotirdzniecības vietās Rīgā, Rumbulā, arī citās Latvijas vietās aiz Rīgas robežām un vai plānots pievērsties tām. Viņa atbild, ka pārkāpumi un krāpšanās ar nodokļiem auto tirdzniecības nozarē jau ilgāku laiku esot viens no VID darbības virzieniem, gan veicot uzraudzības un kontroles pasākumus, gan veiksmīgi sadarbojoties ar CSDD un nozares asociācijas pārstāvjiem.

“Interneta vide ir viena no platformām, kurā negodprātīgi komersanti cenšas izvairīties no nodokļu nomaksas, un auto tirdzniecība nav izņēmums, tāpēc VID darbība nodokļu krāpšanas atklāšanā ir vērsta arī šajā virzienā, sadarbojoties ar sludinājumu izvietošanas tīmekļa vietnēm,” piebilst VID speciāliste.

 

Ko vēsta likums?

Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1. panta 14. punkts: Izvairīšanās no nodokļu vai nodevu maksāšanas – apzināta nepatiesas informācijas sniegšana nodokļu deklarācijās, nodokļu deklarāciju, informatīvo deklarāciju vai nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamās pieprasītās informācijas neiesniegšana, nelikumīga nodokļu atvieglojumu, priekšrocību un atlaižu piemērošana vai jebkura cita apzināta darbība vai bezdarbība, kuras dēļ nodokļi vai nodevas nav samaksātas pilnā apmērā vai daļēji.

 

 

Autotirgotāju pārstāvis: VID demonstrē nevarību

Auto asociācijas valdes loceklis Ingus Rūtiņš: “Nenoliedzami šo portālu līdz šim bieži izmantojuši arī nelegālie automašīnu tirgotāji, pieļauju, ka šis viņu bizness te plaucis rūpnieciskos apmēros. Tiktāl VID vēršanās pret šo portālu būtu apsveicama. Bet, apturot tikai šā portāla darbību, VID gājis vieglāko ceļu, būtībā nodemonstrējot savu nevarību cīņā ar nodokļu nemaksātājiem un izkrāpējiem. Kā zināms, pārdošanai paredzētās automašīnas ceļu satiksmē nepiedalās, tās atrodas tirdzniecības vietās. Rīgā vairākas atrodas Latgales priekšpilsētā, Rumbulas rajonā. Bet to ir pietiekami daudz arī citās pilsētās un novados. Visām tirdzniecības vietām jābūt reģistrētām Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD). Reģistrētās tirdzniecības vietās vispār nedrīkstētu atrasties šādas nelegāli tirgotas automašīnas. Ja tādas tur atrodas, tad valstij tās jākonfiscē. Savukārt nereģistrētas automašīnu tirdzniecības vietas nekavējoties jāslēdz. Tāpēc portāla apturēšana vairāk atgādina lētu šovu. Šādi vēršoties pret ēnu ekonomiku autotirdzniecības nozarē, šo ļaunuma sakni nekad nebūs iespējams iznīdēt. Protams, nav noliedzams arī tas, ka liela sabiedrības daļa, kas apmeklē tā dēvētos autoplačus, joprojām nepievērš uzmanību tam, kādas automašīnu tajos tirgo. Tāpat, nopērkot kādu spēkratu, neprasa čekus, tādējādi veicinot nelegālo biznesmeņu uzdarbošanos.”

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Prognozē nekustamā īpašuma cenu pieaugumu, liecina Mājokļu cenu indikators
12 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vairumam “Elektrum” klientu rēķinu pieaugums nepārsniegs 3,5 eiro mēnesī
12 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO, VIDEO: Tautiski dziedājumi, mācītāja svētība. Kā atklāja atjaunotos autoceļa posmus?
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 7 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 6 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā 1
7 stundas