×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
13. maijs, 2015
Drukāt

VID pastiprinās represīvos pasākumus nozarēs ar visaugstāko ēnu ekonomikas īpatsvaru (1)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Lai mazinātu ēnu ekonomiku un novērstu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, Valsts ieņēmumu dienests (VID) turpinās aktīvi veikt kontroles pasākumus riska nozaru uzņēmumos. Sadarbībā ar Finanšu ministriju ir arī izstrādāti grozījumi normatīvajos aktos ar mērķi pastiprināt krāpniecībā iesaistīto negodprātīgo komersantu atbildību un mazināt šādu pārkāpumu iespējamību turpmāk, informē VID.

VID arī vērš uzmanību, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas rada nepamatotas priekšrocības krāpniecībā iesaistītajiem uzņēmumiem un pazemina godprātīgo uzņēmumu konkurētspēju, kā arī apgrūtina valsts iespējas atbilstošā kvalitātē un apjomā uzlabot situāciju sociālās aizsardzības, izglītības, veselības aprūpes, drošības un sabiedrības aizsardzības jomā, kam valsts atbalsts un papildu finansējums šobrīd ir īpaši nozīmīgs un nepieciešams.

Viens no pēdējā laikā VID kontroles pasākumos arvien biežāk konstatētajiem virzieniem, kurā notiek apzināta izvairīšanās no nodokļu nomaksas, ir ļaunprātīga iejaukšanās elektroniskajos kases aparātos un sistēmās, ar mērķi neuzrādīt uzņēmuma gūtos patiesos ienākumus pilnā apmērā un tādējādi ievērojami samazināt valsts budžetā maksājamo nodokļu summu. VID veiktie nodokļu kontroles pasākumi un to rezultāti liecina, ka šāda veida pārkāpumi visbiežāk tiek konstatēti uzņēmumos, kas nodarbojas ar sabiedrisko ēdināšanu, zobārstniecību, kā arī tirdzniecības uzņēmumos.

Piemēram, tikai vienā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā (restorānā Vecrīgā) pārbaudes laikā konstatēts, ka, neatļauti iejaucoties kases aparātu darbībā, patiesie par 2014. gadu gūtie ieņēmumi samazināti par 337 500 eiro. Par minēto gadījumu VID Finanšu policijas pārvaldē ir sākts arī kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā, kurā pēc sākotnējiem datiem valsts budžetam nodarīto zaudējumu apmērs 2014. gadā ir aptuveni 70 000 eiro.

Kā zināms, VID Finanšu policijas pārvaldes izmeklēšanā atrodas arī 2014. gada septembrī sāktais kriminālprocess par kāda sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu, kas izmantoja speciālu programmatūru “ļaunatūru”, ar ko iespējams veikt nelikumīgu iejaukšanos kases sistēmu darbībā un samazināja tajās reģistrētos ieņēmumus. Minētās noziedzīgās darbības veica organizēta grupa, kura izveidoja noziedzīgu sistēmu, lai veiktu manipulācijas ar nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām.

Kopumā VID Finanšu policijas pārvaldē šobrīd tiek izmeklēti 14 kriminālprocesi saistībā ar elektronisko kases aparātu čeku viltošanu un izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Visos šajos gadījumos VID vēršas gan pret fiziskām personām, kas pastrādājušas šos noziegumus, gan arī pret juridiskām personām, kuru interesēs tikuši pastrādāti minētie noziedzīgie nodarījumi. Kriminālprocesos iesaistīte komersanti pārstāv dažādas nozares – būvniecības nozari, kravas pārvadājumu un transporta pakalpojumu sniegšanas nozari, degvielas tirdzniecības nozari.

2015. gada 7. maijā visā Latvijā kopumā tika veiktas 194 elektronisko kases aparātu un sistēmu izmantošanas tematiskās pārbaudes, kuru rezultātā 81% gadījumu tika konstatēti dažādi pārkāpumi. Pārbaužu laikā tika izņemti kases aparāti papildu pārbaužu veikšanai, savukārt par pārkāpumiem uzsākta lietvedība administratīvo pārkāpumu lietās.

Kopumā šī gada pirmajos četros mēnešos VID ir veicis 775 tematiskās pārbaudes tirdzniecības un pakalpojumu sniedzēju uzņēmumiem, kuri savā pamatdarbībā ieņēmumu reģistrēšanai izmanto kases aparātus. 65% gadījumu konstatēti pārkāpumi, kas jau atkal liecina, ka uzņēmumi, iespējams, veic darbības ar mērķi slēpt realizācijas ieņēmumus, lai samazinātu gūto ieņēmumu summu un tādējādi izvairītos no nodokļu nomaksas pilnā apmērā.

VID atgādina, ka par konstatētajiem pārkāpumiem grāmatvedības uzskaitē, kā arī izvairīšanos no nodokļu vai tiem pielīdzināto maksājumu nomaksas, kā arī par ienākumu, peļņas vai citu ar nodokli apliekamo objektu slēpšanu (samazināšanu) Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā jau šobrīd VID ir paredzētas iespējas piemērot papildsodu uzņēmuma valdes loceklim, atņemot tiesības ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās.

Savukārt, konstatējot un pierādot, ka uzņēmums lieto kases aparātu vai kases sistēmu, kurai ir mainīta programmatūra vai veiktas citas darbības, ar kurām radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu, VID ir tiesības apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību. Tāpat atbildība un naudas sods Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā ir paredzēts par kases aparāta, kases sistēmas, specializētās ierīces un iekārtas lietošanu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma, ar ko tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem un nodevām apliekamo objektu.

Piemērojot administratīvos sodus, papildsodus un pieņemot lēmumu par saimnieciskās darbības apturēšanu, VID izvērtē katra konstatētā pārkāpuma raksturu un būtību, vienlaikus ņemot vērā, ka sodu mērķis ir aizsargāt valsts un sabiedrības intereses, kas ar izdarīto administratīvo pārkāpumu ir aizskartas.

Savukārt kriminālprocesu izmeklēšanas gaitā VID vērsīsies pret noziedzīgu nodarījumu izdarījušām personām, lai tās sauktu pie Krimināllikumā paredzētās kriminālatbildības. Papildus, lai atlīdzinātu valstij nodarītos zaudējumus, tiks risināts arī mantiskais jautājums kriminālprocesos, uzliekot mantas arestus juridiskām personām un sākot procesus par noziedzīgi iegūtu mantu.

Lai gan aktīvas VID darbības rezultātā pēdējos gados jau ir veikti daudzi būtiski grozījumi normatīvajos aktos, kas vērsti tieši uz negodprātīgo nodokļu nemaksātāju darbības ierobežošanu un izbeigšanu, dažādus pasākumus ar mērķi mazināt ēnu ekonomiku mērķtiecīgi īstenos arī turpmāk.

Tādēļ Finanšu ministrija sadarbībā ar VID ir izstrādājusi un 2015. gada 30. aprīlī valsts sekretāru sanāksmē ir izsludināti grozījumi Ministru kabineta 2014. gada 11. februāra noteikumos “Noteikumi par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām”, ar kuriem tiek noteiktas izmaiņas elektronisko kases aparātu sistēmas tehniskajās prasībās, kas novērsīs iespēju veikt nelikumīgas manipulācijas ar kases aparātu datiem.

VID arī ierosinājis valsts iestāžu darba plānā ēnu ekonomikas ierobežošanai 2016.-2020. gadam iekļaut priekšlikumu ieviest jaunu pārbaudes veidu – elektronisko ierīču un iekārtu auditu, kura laikā tiktu veikts budžetā maksājamo summu pārrēķins, nosakot par labu budžetam piedzenamo nodokļa summu (starpību starp kases aparātā reģistrēto un audita izvērtēšanas rezultātā precizēto nodokļu un citu maksājumu summu), un aprēķināta soda nauda 100% apmērā no budžetā iemaksājamās nodokļa summas.

VID ir arī izteicis priekšlikumus pastiprināt Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā jau šobrīd noteikto administratīvo atbildību uzņēmumiem, kuri lieto kases aparātu vai sistēmu, ja ir mainīta tās konstrukcija vai programma un tādējādi radīta iespēja slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus, nosakot naudas sodu līdz 4300 eiro par katru kases aparātu, kurā pārkāpums ir konstatēts.

Vienlaikus VID ir rosinājis pastiprināt administratīvo atbildību arī kases aparātu apkalpojošajiem dienestiem par neatļautu darbību veikšanu, lai mainītu kases aparāta vai sistēmas konstrukciju, iejauktos programmā un radītu iespēju slēpt vai samazināt ar nodokļiem apliekamos ienākumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai točkas arī baudīs kases aparātus un taisīs pārrēķinus?

Draugiem Facebook Twitter Google+