VID plāno virtualizēt darba vidi 0

Valsts ieņēmumu dienests (VID) pakāpeniski plāno virtualizēt darba vidi un programmatūru, panākot, ka visa informācija, kas nepieciešama ieņēmumu dienesta amatpersonu darbā, vairs neglabāsies darbinieku datoros, bet gan jaudīgos datu centros.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

VID ir izsludinājis konkursu par dienesta virtualizācijas tehnoloģiju ieviešanas pilota projekta īstenošanu, kura plānotās izmaksas ir ap 40 180 latiem, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) interneta mājaslapā pieejamā informācija. Lai gan par VID rīkotā konkursa nolikumu IUB bija apstrīdējusi SIA “IT Broker”, IUB atļāva iepirkumu turpināt. Patlaban tas vēl nav noslēdzies.

VID sabiedrisko attiecību daļā aģentūra LETA uzzināja, ka VID virtualizācijas tehnoloģiju ieviešanas pilota projekts paredzēts, lai testētu VID izmantotās programmatūras un VID informācijas sistēmas virtuālā kontrolētā vidē un izveidotu VID vajadzībām adaptētu VID lietojumprogrammatūru un darbstaciju virtualizācijas risinājuma arhitektūras modeli, lai nākotnē varētu nodrošināt VID darbinieku darbu virtuālajā vidē.

CITI ŠOBRĪD LASA

VID kā vienu no priekšrocībām darba vides un programmatūras virtualizācijai min to, ka tās lietotāji vairs nav piesaistīti konkrētai ģeogrāfiskai vietai, kā arī tas paver plašākas iespējas izmantot dažādas gala iekārtas, tostarp jau esošās darba stacijas.

No VID skaidrojuma izriet, ka virtualizācijas tehnoloģiju ieviešana būs noderīga pašiem VID darbiniekiem, proti, dodoties pārbaudēs vai tās veicot, darbinieks varēs piekļūt informācijai visās VID sistēmās un šī informācija vairs neglabāsies darbinieku datoros, bet gan jaudīgos datu centros un līdz darbiniekam nonāks šifrētā veidā. Šī risinājuma priekšrocības ir elektrības patēriņa ietaupījums, kā arī iespēja attālināti novērst konstatētās problēmas, kā arī paaugstinās datu drošības līmeni.

Pilotprojektu paredzēts īstenot četru mēnešu laikā. Tā īstenošanas laikā tiks izvēlēti darbinieki no dažādiem reģioniem un dažādām struktūrvienībām ar dažādu datu pārraides pieslēguma ātrumu un dažādu izmantoto programmatūru, lai precīzāk varētu noteikt kvalitāti raksturojošos mērījumus.

Ja pilotprojekts norisināsies veiksmīgi, virtualizāciju plānots ieviest jauktā secībā atkarībā no esošo VID darbinieku datoru nolietojuma vai programmatūras ātrdarbības nepieciešamības, kā arī drošības paaugstināšanas vajadzībām, jo, izmantojot virtualizācijas tehnoloģijas, dati netiek saglabāti uz lietotāju gala iekārtām.

Virtualizācija norisināsies četrās fāzēs, aptverot no 110 līdz 4500 lietotājus, tādējādi aptverot faktiski visus ap 4000 VID strādājošo. Izmantojot pilota projektā izstrādāto arhitektūras modeli, nākotnē VID plāno veikt pakāpenisku virtualizācijas integrāciju ikdienas darbā.

VID atzīmē, ka programmatūras un darba staciju infrastruktūras virtualizācijas ieguvumi VID infrastruktūrā būs pakāpeniska pāreja no tradicionālajām darba stacijām uz tā sauktajiem plānajiem klientiem, tādējādi panākot mazākas iegādes izmaksas, mazāku elektrības patēriņu, mazākas uzturēšanas izmaksas, kā arī atvieglotu pārvaldību un uzturēšanu.

Reklāma
Reklāma

Tāpat, ņemot vērā VID izvietojumu visā Latvijas teritorijā, visiem VID darbiniekiem tiks nodrošināts vienlīdzīgi kvalitatīvs darbs VID informācijas sistēmās, kas nodrošinās VID darbinieku darba produktivitātes celšanu. Bez tam, izmantojot programmatūras virtualizāciju, samazināsies dažādu programmatūru iekšējo konfliktu risks, kā arī konfliktu gadījumā vai programmu kļūdu gadījumā izmaiņas varēs veikt īsākā laika posmā, jo izmaiņas ir jāveic tikai vienā virtuālajā darba vietā, nevis visās fiziskajās lietotāju darba stacijās.

Tāpat līdz ar virtualizācijas ieviešanu tiks panākta lietojumu programmatūras dzīves cikla pagarināšana, jo virtualizētā vidē var nodrošināt dažādu no programmatūras arhitektūras viedokļa savstarpēji nesavietojamu programmu vai programmu versiju vienlaicīgu lietošanu, tiks atvieglota, centralizēta un automatizēta lietotāju tiesību pārvaldība un drošības paaugstināšana.

VID uzskata, ka tiks samazināts darbstaciju un lietojumu programmatūras uzturēšanā, izmaiņu veikšanā, ieviešanā, testēšanā un atjaunošanā nepieciešamais personāla un laika resursu apjoms, jo virtuālo lietojumu un darbstaciju risinājumu infrastruktūrā jebkuras programmatūras izmaiņas, tostarp testēšana, un izplatīšana gala lietotājiem jāveic vienā vietā uz servera, nevis dažādām VID izmantotām darbstaciju vidēm, līdz ar to tas ietaupīs resursus.

VID atzīmē, ka Ieņēmumu dienesta klientus paredzamā virtualizācija neietekmēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.