×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.0°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
7. novembris, 2017
Drukāt

VID publiskos darba devējus, kuri darbiniekiem maksā minimālo algu (11)

Foto LETAFoto LETA

Nākamgad Valsts ieņēmumu dienests (VID) reizi mēnesī publiskos informāciju par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks, informēja VID.

Lai veicinātu komercdarbības vides drošību, godīgu konkurenci un labprātīgu nodokļu saistību izpildi, 2018.gada 1.janvārī spēkā stāsies grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”, kas paredz nodrošināt publiski pieejamu informāciju par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks.

Saskaņā ar “SSE Riga” Ilgtspējīga biznesa centra pētījumu “Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009.-2016.” otru lielāko ēnu ekonomikas īpatsvara daļu Latvijā 2016.gadā joprojām veido “aplokšņu algas” (40,2%), tas ir, algas daļa, kuru uzņēmēji reāli maksā, bet slēpj no valsts.

VID norādīja, ka no minētā pētījuma izriet, ka mazāki un jaunāki uzņēmumi proporcionāli vairāk iesaistās ēnu uzņēmējdarbībā nekā lielāki un vecāki uzņēmumi, kas atbilst dzīves liecībai par to, ka uzņēmumi izmanto izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, lai sasniegtu zināmu konkurētspējas slieksni, un ka šī sliekšņa sasniegšana ir būtiska, lai konkurētu attīstītā tirgū.

“Visbeidzot izvairīšanās no nodokļu maksāšanas un apzinātas rādījumu neuzrādīšanas izplatība Baltijas valstīs ir saistīta ar pieņēmumu par iespēju tikt pieķertam un par sagaidāmo sodu pieķeršanas gadījumā. Tie uzņēmumi, kuru pieņēmums par iespēju tikt pieķertam ir augstāks, sliecas mazāk iesaistīties ēnu uzņēmējdarbībā,” skaidroja VID.

Ņemot vērā to, ka saskaņā ar Darba likuma 61.panta pirmo daļu minimālā darba alga nedrīkst būt mazāka par valsts noteikto minimumu, darba devēji nereti kā darbinieka oficiālo algu uzrāda valstī noteikto minimālo darba algas apmēru, bet faktiski darbiniekam papildus tiek maksātā atlīdzība, kas netiek oficiāli uzrādīta, proti, “aplokšņu alga”.

Vienlaikus VID norādīja, ka informācijas pieejamība par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēnešalgas apmērā vai mazāks, veicinās darba ņēmēju tiesību aizsardzību, dodot tiem iespēju pirms pieteikšanās konkrētajā darbā izvērtēt darba samaksas atšķirības līdzīgos uzņēmumos, tādējādi izvērtējot visus iespējamos riskus, kas saistīti ar iespējamo darba attiecību nodibināšanu.

Publiski pieejamo informāciju VID aktualizēs katru mēnesī līdz 25.datumam.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. 1) Deputātu un ierēdņu algas ir jā’piesaista MINIMĀLAJAI algai, nevis vidējai.
  2) Jānosaka cilvēka cienīga minimālā alga – t.i., lai vienkāršā darba strādnieks arī varētu dzīvot, nevis tikai eksistēt. Citiem vārdiem sakot, lai būtu pozitīva atšķirība starp strādājošu cilvēku un nestrādājošu.
  3) Jāsakārto nodokļu sistēma, lai tā būtu vienkārši administrējama, un lai veicinātu nodarbinātību.
  4) Nevajag aprēķināt minimālo algu ar precizitāti 4 cipari aiz komata, tādējādi mākslīgi radot intensīvas grāmatvežu darbošanās imitāciju – tā ir ņirgāšanās par mazo algu saņēmējiem, piemēram, 2017.gadā noteiktā stundas likme 2,1923 euro, kura piedevām ir atkarīga no mēneša darbdienu skaita…
  5) Stundas likmei ir jābūt cilvēka cienīgai.
  6) Kad deputāti un ierēdņi un citi politiķi izdarīs izmaiņas, kuras ļaus maksāt par stundu vismaz 5 eiro (Anglijā 7,20), tad arī viņu alga paaugstinātos, jo būtu piesaistīta minimālajai algai. Tad arī cilvēki gribētu strādāt, dzīvot, būt laimīgi, dzemdēt bērnus…

 2. Un tagad man jājūtas vainīgam, ka mans uzņēmums atrodas Latgalē un es nevaru atļauties maksāt lielāku algu.

 3. VID tad vairāk neķers nodokļu nemaksātājus, bet tikai publicēs ?
  Darba ņēmēji, lai paši tiek galā ar nodokļu nemaksatājiem ?
  Izdaru secinājumu- VID saņem otkatu, lai viņus neķertu !

 4. Tad jau uzzināsim, kas darbojas ārpus Rīgas, t.i. PROVINCĒ.
  Vidējo algu rēķinot ņem uzņēmumus ar 25 un vairāk strādājošiem, t.i. pamatā lielo pilsētu uzņēmumi.

 5. Latvija nekautrējas pazemot jau tā apdalītos. Bravo uz priekšu

 6. Iešu pieteikšos uz tādu uzņēmumu jo gribas dzīvot šeit un tagad!Tāpat vecie komunisti izzog un izputina valsti no iekšienes.

 7. Kurā vietā rakstits ka nedrīkst maksāt minimālo ? Varbūt tomēr vajag no otra gala darīt ? Publiskot ierēdņu un citu liekēžu algas un īpaši piemaksas ,prēmijas un citus bonusus.

 8. Kurā vietā rakstits ka nedrīkst maksāt minimālo ? Varbūt tomēr vajag no otra gala darīt ? Publiskot ierēdņu un citu liekēžu algas un īpaši piemaksas ,prēmijas un citus bonusus.

 9. beidzot! …, un piesaistiet arī Valsts Valodas centru … šīs ir savstarpēji saistītas lietas. Darba ņēmējs Latvietis vēl var spuroties pretī, bet homosovjeticus nekādi nevar, un strādā par mazām naudiņām. Izdevīgums darba devējam, kuram ir nospļauties par Valsts prasībām par Latviešu valodas zināšanām.

 10. OI , NORMULJ, BEIDZOT PA VISAACDIENM DARBA DIENESTIEM NEVAJADZEES VAZAATIES. ES UZREIZ PIESAKOS – MAN 1/10 SLODZI PAR 38 EUR MEENESII, PAAREEJOS 900 LUUDZU PA DALJAAM KAA PABALSTU

 11. Katad.mes.apkopeji.setnieki.kuri.raujas.melnu.muti.vairak.par.minimalo.algu.vairak.tu.nedristi.pelnit.tas.redz..aizliegts.ar.likumu.

Draugiem Facebook Twitter Google+