×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
17. decembris, 2012
Drukāt

VID publiskos jau 100 latu nodokļu parādu

Foto - LETAFoto - LETA

No nākamā gada 1. aprīļa Valsts ieņēmumu dienests (VID) savā mājas lapā publicēs tos uzņēmumus un saimniecisko darbību reģistrējušo privātpersonu vārdus, kam nodokļu parādi pārsniedz 100 latus.


 

Ziņas par nodokļu maksājumiem vai parādiem gan varēs saņemt, ja būs zināms uzņēmuma nosaukums un reģistrācijas kods vai saimnieciskās darbības veicēja vārds un uzvārds un reģistrācijas kods.

VID tāpat publicēs datus par patentmaksas maksātājiem, kā arī par privātpersonām, kuras nereģistrējas, bet ir paziņojušas par saimnieciskās darbības uzsākšanu. Pēc konkrētās personas vārda, uzvārda un reģistrācijas koda būs zināms: vai cilvēks ir reģistrējies VID vai izslēgts no reģistra; vai ir samaksājis patentmaksu; vai veic saimniecisko darbību.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Arta Segliņa stāsta, ka par nodokļu maksātājiem uzņēmumiem un saimniecisko darbību reģistrējušām privātpersonām dati tika uzkrāti arī līdz šim.

Bet likumā bija noteikts, ka VID drīkst publicēt tikai 100 vislielākos parādniekus, kuru parādi pārsniedz 300 000 latu, viņu vārdus un uzvārdus vai uzņēmumu nosaukumus un parāda kopsummas. Likums aizliedza publiskot par viņiem kādas sīkākas ziņas.

VID datubāzē uzkrātās ziņas par nodokļu maksātājiem un parādniekiem tiks precizētas katra mēneša septītajā un divdesmit sestajā datumā. Tas ļaus nodokļu maksātājiem pārbaudīt, vai viņi ir norēķinājušies ar valsti, kā arī uzzināt par darījumu partneriem – viņu finanšu stāvokli, nomaksātajiem nodokļiem un tādējādi to, vai viņiem var uzticēties.

Likuma grozījumi tāpat vairāk atraisa rokas VID, ļaujot pilnīgi vai daļēji dzēst nodokļu parādus, kavējuma naudas un soda naudas. Parādu varēs dzēst, piemēram, ja individuālā uzņēmuma īpašnieks devies viņsaulē un ja to nevarēs piedzīt no mantiniekiem. Par nodokļu parādu dzēšanu VID pavēstīs savā mājas lapā reizi trijos mēnešos.

Nokavēto nodokļu maksājumus VID turpmāk nepiedzīs (izņēmums ir muitas nodoklis un tam līdzvērtīgie maksājumi), ja piedzenamā parāda kopsumma nebūs lielāka par 10 latiem.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Arta Segliņa paredz, ka pēc šiem likuma grozījumiem būs vairāki ieguvumi gan dienesta darbiniekiem, gan sabiedrībai. Tā kā par nodokļu maksātājiem uzņēmumiem un saimniecisko darbību reģistrējušām privātpersonām VID uzkrāja datus arī līdz šim, turpmāk VID klientu apkalpošanas centru darbiniekiem būs jātērē mazāk laika, izsniedzot izziņas par nomaksātiem nodokļiem. Tādējādi klientu apkalpošanas centros samazināsies rindas.

Cits ieguvums, ko min Arta Segliņa: būs mazāk iespēju viltot izziņas, kas apliecina nomaksātos nodokļus. Savukārt valsts un pašvaldību uzņēmumos, kas rīko preču un pakalpojumu publiskos iepirkumus, varēs ātrāk noskaidrot, vai pretendentiem nav nodokļu parādu, kas tādējādi nepieļauj viņu līdzdalību iepirkumu konkursos.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (“Vienotība”) uzskata, ka likuma grozījumi pamazām ļaus veidot godīgas attiecības starp uzņēmējiem. Viņaprāt, negodīgajiem, kuri saņem preces vai pakalpojumus ar atlikto maksājumu, bet pēc tam piegādātājiem paliek parādā, turpmāk būs mazāk iespēju nodarboties ar uzņēmējdarbību.

 

Fakti

* Šā gada novembra sākumā simt lielākie nodokļu parādnieki valstij nebija samaksājuši 113,345 miljonus latu.

* Novembra sākumā lielāko nodokļu parādnieku absolūtais čempions bija Jevgeņijs Jakovļevs, kura parāds sasniedza 11,624 miljonus latu.

* Otrs lielākais nodokļu parādnieks bija degvielas, cietā, šķidrā un gāzveida kurināmā vairumtirdzniecības uzņēmums “Nafta Trading” ar 9,546 miljonu latu parādu, tas pieder ASV reģistrētam uzņēmumam “Seatech Technologies Ltd. CO” un Kirgizstānas pilsonim Nurbekam Almakučukovam.

* Trešais parādnieku sarakstā ar 4,011 miljoniem latu novembrī bija uzņēmums “Metalex”, kas pieder uzņēmumam “Kapitālserviss” un pērn viņsaulē aizgājušajam Kasparam Ondzulim.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+